V Festiwal Monodramu „MONOBLOK”

W dniach 14-15 listopada „Plama” GAK zaprasza na wyjątkowe spotkania z teatrem jednego aktora.

To już piąta edycja festiwalu odbywającego się od 2010 roku na deskach sceny Teatru w Blokowisku.

W tym roku spośród nadesłanych dwudziestu zgłoszeń do części konkursowej wybrano ośmiu wykonawców. Po raz pierwszy do konkursu zakwalifikowano wykonawcę spoza Polski. Imprezą towarzyszącą będzie koncert „Muzyka do zaginionego filmu jidysz” – koncert w wykonaniu Mai Miro i Marii Ka.

Program V edycji Festiwalu Monodramu „MONOBLOK”

PIĄTEK 14.11.2014

Inauguracja Festiwalu – g. 17:00 (duża scena)

„Matka Meyra i jej dzieci” – Caryl Swift (Słupsk) – g. 17:10 (duża scena)

Inspiracją dla owego spektaklu była postać dr Ewy Klonowskiej, która od 15 lat wydobywa ludzkie szczątki z niezliczonych grobów rozsianych po całej Bośni. Z wydobytych bezładnych stosów szczątków odtwarza zwłoki ludzi, które zwraca rodzinom. Tytułowa Matka Meyra, muzułmanka z Bośni, która w roku 1992 podczas wojny straciła syna i córkę, towarzyszy doktor Ewie z codzienną pomocą, nacechowaną jednak permanentnym oczekiwaniem na odnalezienie szkieletów swoich najbliższych.

„IP” – Janusz Janiszewski (Gryfino) – g. 19:00 (duża scena)

IP czyli Istnienie Poszczególne to w połowie improwizowany monodram inspirowany filozofią oraz poglądami na życie i sztukę samego Witkacego, nawiązujący do pierwotnego ludzkiego zdziwienia metafizycznego jako źródła wszelkiej sztuki, filozofii i religii, czego wyrazem jest właśnie świadomy swego istnienia człowiek.

„Bóg jest kobietą o jednej piersi” – Anna Iwasiuta-Dudek (Kielce) - g. 20:00 (mała scena)

Chcę mówić o miłości, o marzeniu, o zwycięstwie, o seksie, o kobiecości. Chcę mówić o tym jak prosto zakrzyczeć można strach i o tym, że po wybrzmieniu krzyk zanika, a strach pozostaje. Chcę o tym opowiedzieć, bo seksualność kobiety Amazonki, jej doświadczanie ciała poprzez duszę i duszy poprzez ciało jest czymś niezwykłym, czymś o czym warto choć przez chwilę usłyszeć.

„Ćma – Marylin Monroe jakiej nie znacie” – Magdalena Płaneta (Słupsk) - g. 21:00 (duża scena)

Monodram ukazuje zacienioną stronę życia legendy Hollywood. Obala świetlisty mit, odzierając nas w ten sposób ze złudzeń na temat życia w świetle jupiterów. „Ćma to przedstawienie nie tylko dla kobiet, które kiedyś w dzieciństwie marzyły o tym, żeby być sławną i bogatą jak Marylin. (…) To spektakl dla tych, którzy chcą poznać prywatne życie gwiazdy filmu, a przede wszystkim dla tych, którzy przez prawie całą godzinę chcą uczestniczyć w bardzo dobrze skonstruowanej opowieści o człowieku.” („Smutny uśmiech”, Daniel Klusek, Głos Pomorza)

Sobota 15.11.2014

„Wyjścia” – Aleksandra Kugacz (Wrocław) – g. 15:00 (duża scena)

Projekt teatralny inspirowany w znacznej mierze prozą Herty Müller, której opowieści o życiu i śmierci w Rumunii czasów reżimu Ceauşescu nieustannie przeplatają się ze wspomnieniami z dzieciństwa spędzonego w niemieckiej wsi w Banacie. Stały się zarówno pretekstem, jak i materiałem do stworzenia spektaklu. Pracy nad nim towarzyszyły wyprawy do Rumunii będące okazją do spotkań z wieloma świadkami ówczesnych wydarzeń, a także z lăutari, tradycyjnymi muzykami z rejonu Gorj w Oltenii.

„Hantio” – Jacek Zawadzki (Wrocław/Szczecin) – g. 17:00 (duża scena)

Monodram Jacka Zawadzkiego jest oparty w zasadzie na trzech tekstach, "Zbyt głośnej samotności" Bohumila Hrabala, "Malte" Rainera M. Rilkego i "Księdze Niepokoju" Fernando Pessoa. Praca nad nim jest sumą poszukiwań, a także zdarzeń "magicznych" jakie przytrafiły się autorowi w procesie tworzenia scenariusza. Jego wynik to próba ukazania wizerunku samotnika, którego nazwał bohaterem frasobliwym. To człowiek zadumany i przejęty światem...

„Macbeth” – Peter Čižmár (Spiska Nova Wes)– g. 19:00 (duża scena)

W tym spektaklu nie ma króla Duncana, nie ma Banqua, Macduffa, nie ma nawet Lady Macbeth Jest tylko tytułowy bohater. Człowiek, który cierpi. Cierpi, bo utożsamia się z własnymi myślami, identyfikuje się ze stworzonym przez jego umysł fałszywym ego i jego historią. Czy rzeczywiście jest mordercą? Czy też zdarzenia, które odgrywa są tylko projekcją jego umysłu?

„Nie tylko dla siebie” – Urszula Szydlik-Zielonka (Słupsk) – g. 20:00 (mała scena)

„To przedstawienie o pamięci i wspomnieniach, także tych niezgodnych z prawdą. To znaczy o tym, czym w istocie jest pamięć – zarówno ta historyczna, jak i indywidualna” – tak Barbara Nativi streściła swój dramat. Sztuka została napisana dla zaprzyjaźnionej z pisarką aktorki Renaty Palminiello. Oparta jest na kanwie jej bardzo osobistych zwierzeń. Pisanie sztuki, a potem granie jej stało się rodzajem terapii nie tylko dla Renaty Palminiello, ale także dla autorki dramatu, której towarzysz życia walczył wtedy z rakiem.

„Muzyka do zaginionego filmu jidysz” – Maja Miro i Maria Ka – g. 21:00 (duża scena) – IMPREZA TOWARZYSZĄCA

Koncert wypełniający i łączący urwane, zaginione fragmenty filmu „Tkies Kaf” (1924) z tematami muzycznymi czerpiącymi z bogatej tradycji żydowskiej. Obraz filmowy osnuty jest wokół historii dwóch przyjaciół, którzy składają tkies kaf – ślubowanie, święty uścisk dłoni – na podstawie którego ich dzieci zostają sobie przeznaczone na wieczną miłość. Podczas wieczoru usłyszeć będzie można zarówno dźwiękowe eksperymenty, jak i tradycyjne pieśni śpiewane w języku jidysz.

Ogłoszenie werdyktu jury, wręczenie nagród, zakończenie festiwalu – g. 22:00 (duża scena)

Dodaj artykuł do:
(dodano 04.11.14, autor: blackrose)
Tagi: V Festiwal Monodramu MONOBLOK, spotkania z teatrem jednego aktora, Gdańsk
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia