W poszukiwaniu mędrca i ducha we Wrzeszczu Górnym – 6. edycja festiwalu NARRACJE

Tegoroczny festiwal NARRACJE. Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej odbywający się pod hasłem mędrzec i duch | the sage and the ghost wkracza w tajemniczą przestrzeń Wrzeszcza Górnego – od okolic Synagogi przy ul. Partyzantów po budynki Politechniki Gdańskiej. W dwa wieczory, 15 i 16 listopada, zobaczymy prace m.in. Agnieszki Polskiej, Aleksandry Waliszewskiej, Konrada Smoleńskiego czy Julity Wójcik, a w paśmie muzycznym usłyszymy m.in. koncert meksykańskiego muzyka występującego pod pseudonimem Murcof.

Instytut Kultury Miejskiej wraz z Gdańską Galerią Miejską zaprosił do współpracy przy realizacji NARRACJI gdańskich artystów Annę Witkowską i Adama Witkowskiego. Tytuł szóstej edycji NARRACJI mędrzec i duch | the sage and the ghost zaproponowany przez kuratorów wskazuje na zderzenie dwóch pozornie wykluczających się pojęć: mędrca - szkiełka i oka z duchem - romantyczną aurą i legendą zapomnianych miejsc dzielnicy. - Czy artyści faktycznie dzielą się na „oświeceniowców” i „romantyków”, czy też łączą w sobie cechy obu tych postaw? Do jakiej kreacji skłoni ich aura i historia Wrzeszcza Górnego? - pytają Witkowscy.

Podczas NARRACJI zobaczymy instalacje dźwiękowe, prace wideo i obiekty znakomitych polskich artystek i artystów zaproszonych przez kuratorów: Agnieszki Polskiej, Aleksandry Waliszewskiej, Macieja Chodzińskiego i Krzysztofa Topolskiego, Grzegorza Drozda, Huberta Czerepoka, Igora Krenza, Jacka Niegody, Julity Wójcik, Katarzyny Kijek i Przemysława Adamskiego, Konrada Smoleńskiego, Pawła Kulczyńskiego, Tomasza Gwincińskiego, Wojtka Doroszuka oraz prace Agnieszki Baaske, Natalii Osuch, Dominika Rudasza, Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto, Doroty Walentynowicz i Gerarda Lebika zgłoszone w drodze otwartego naboru.

Wrzeszcz Górny ożywią m.in. prace wideo Agnieszki Polskiej. Jedna z nich, Ogród, jest opisem prawdopodobnego ogrodu, w którym artystka odbywa hipotetyczną wizytę, a stosując naukowy komentarz mówi o zniknięciu i odejściu. Kuratorzy zwracają uwagę na uniwersalność tej opowieści, którą przełożyć możemy także na historię Wrzeszcza Górnego – niegdyś urokliwego letniska, miejsca pełnego gęstej, nawet egzotycznej roślinności, cudnych ogrodów. Jacek Niegoda zaprezentuje instalację site specific – Hełm Boga. W Laboratorium Wysokich Napięć Politechniki Gdańskiej podejmie kwestię wysokiego napięcia, jakie powstaje pomiędzy mistycyzmem a racjonalizmem, pomiędzy wiarą a wiedzą. Duet artystyczny Kijek/Adamski w swojej realizacji Wrzosowisko odniesie się bezpośrednio do miejsca, w którym jest ona prezentowana. Autorzy przywołują lokalną siatkę ulic w formie pruskiego muru, silnie konotującego bezwzględny cywilizacyjny ordnung. Mapa w powolnym procesie wzrostu pochłaniana jest przez wrzosowisko, w wielu kulturach utożsamiane z miejscem magicznym. Informacje o wszystkich tegorocznych instalacjach znajdują się na stronie: www.ikm.gda.pl/kontakt/dla-mediow/.

W sobotę, 15 listopada o godz. 21.00 organizatorzy zapraszają do Klubu Festiwalowego (mieszącego się w Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej) na koncert Wilhelma Brasa (Pawła Kulczyńskiego), który od 2013 roku koncertuje i nagrywa utwory wplatające w szorstką, awangardową tkankę analogowych syntezatorów zrytmizowane wątki taneczne. Artysta koncertuje w przestrzeni publicznej, na nieużytkach, terenach poprzemysłowych i wiejskich. W muzyce porusza się w obszarach improwizowanej elektroniki, elektroakustyki, power electronics, ambientu i noise'u. Po koncercie muzyczne afterparty zapewni DJ Marsjia Loco.

Zwieńczeniem tegorocznych Narracji będzie niedzielny koncert meksykańskiego muzyka występującego pod pseudonimem Murcof, który zagra o godz. 21.00 w Klubie Festiwalowym. Wizualizacje do koncertu stworzy Oskar Zamek-Gliszczyński. W muzyce Murcofa olbrzymie znaczenie ma z jednej strony precyzja i przywiązanie do dźwiękowych detali, które uzyskuje i kontroluje dzięki elektronicznemu instrumentarium; z drugiej strony jego kompozycje są przesiąknięte głęboką duchowością, dotykającą najbardziej fundamentalnych, egzystencjalnych pytań.

Nie zabraknie też specjalnych spacerów i warsztatów dla dzieci. Dwie Ole, czyli Ola Mrozowska i Ola Tatarczuk zabiorą najmłodszych uczestników wraz z rodzicami w podróż po instalacjach. 15 listopada oprowadzanie odbędzie się w dwóch turach – o godz. 17.30 i 20.30 (start z Klubu Festiwalowego, kampus PG, Centrum Nanotechnologii, ul. Narutowicza 11/12), a 16 listopada o godz. 17.30 (start spod Nowej Synagogi przy ul. Partyzantów 7). Kolektyw Dwie Ole poprowadzi również warsztaty dla dzieci, na które zaprasza do Nowej Synagogi w niedzielę, 16 listopada w godz. 12.00 – 14.00 (Zapal (i) Wrzeszcz) i w godz. 14.00 – 16.00 (Laboratorium alchemiczne). Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl.

Informacje organizacyjne
Godziny otwarcia festiwalu: 17.00 - 24.00 w sobotę i niedzielę 15 i 16 listopada.
Wycieczki z przewodnikami po terenie NARRACJI będą startowały od godz. 17.20 co 20 minut, do godz. od 22.20 spod Nowej Synagogi we Wrzeszczu przy ul. Partyzantów 7. Orientacyjny czas oprowadzania po terenie festiwalu wynosi 90 minut. 15 listopada pierwsza wycieczka ruszy po uroczystym otwarciu, które rozpocznie się o godz. 17.00 w Synagodze.

Punkt Informacji NARRACJI mieścić się będzie w Nowej Synagodze przy ul. Partyzantów 7 (każdego dnia od godz. 17.00 do 24.00). Będzie można w nim pobrać ulotki (również w języku angielskim), zakupić katalog Festiwalu (4 zł) i festiwalowe torby (8/10 zł), a także uzyskać informacje dotyczące przebiegu wydarzenia. Ulotki i informacje o dostępne będą również w Klubie Festiwalowym.

Klub Festiwalowy mieścić się będzie w holu Centrum Nanotechnologii na kampusie Politechniki Gdańskiej (ul. Narutowicza 11/12), w sobotę Klub funkcjonować będzie w godz. 17.00-2.00, a w niedzielę w godz. 17.00-24.00. Przed Klubem uczestnicy NARRACJI znajdą bar i punkty gastronomiczne.

Duch miejsca, czyli tymczasowa kawiarnia przy ul. Wassowskiego
Zapraszamy wszystkich do współtworzenia tymczasowej kawiarenki, którą na festiwalowy weekend otworzy Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto. Projekt będzie próbą powrotu do świetności okolicy – okoliczni mieszkańcy oraz bywalcy NARRACJI swoją obecnością i wkładem (przyniesionymi ciastami, przekąskami) będą mieli szansę ożywić wzajemne relacje oraz przypomnieć przedwojenną dynamikę tego miejsca.

Politechnika Gdańska
W roku 2014 Politechnika Gdańska świętuje 110-lecie istnienia. Obecność NARRACJI na kapusie PG oraz współpraca przy realizacji Festiwalu włączone zostały w oficjalny program obchodów jubileuszu uczelni.
Uwaga: wejście na kampus PG główną bramą od ul. Narutowicza.

Kolonia Artystów
Zwiedzających trasę NARRACJI zapraszamy też do uczestniczenia w wernisażu prac Jarosława Czarneckiego aka Elvin Flamingo oraz Anny Baumgart, który odbędzie się w sobotę 15.11.2014 o godz. 19.30 w Kolonii Artystów, ul. Miszewskiego 18. Wystawa odbywa się w ramach projektu Wrzeszcz ART!

Narracje 6 | 15-16 listopada 2014 | Wrzeszcz Górny | mędrzec i duch | the sage and the ghost

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej | Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska
Kuratorzy: Anna Witkowska, Adam Witkowski
Partnerzy: Politechnika Gdańska, Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku
Sponsorzy: Hotel Logos, van dem blocke
Patroni medialni: Aktivist, eskaem.pl, Gazeta Wyborcza, Live&Travel, Notes na 6 Tygodni, Obieg, O.pl, Magazyn Szum, TOK FM, Trójmiasto.pl, TVP Kultura
Więcej informacji: www.narracje.eu, www.facebook.com/NarracjeGdansk

Dodaj artykuł do:
(dodano 03.11.14, autor: gaba)
Tagi: W poszukiwaniu mędrca i ducha we Wrzeszczu Górnym – 6. edycja festiwalu NARRACJE
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia