Jaka jest różnica między Bogiem a neurochirurgiem?

„Białe kruki” to literacki powrót na polski rynek autora bestsellerowego „Lekarza, który wiedział za dużo”. Mistrz thrillera medycznego Christer Mjåset – norweski pisarz i neurolog – opisuje środowisko lekarzy uwikłanych w skomplikowane układy, zależności i intrygi, wciągniętych w wątpliwą etycznie walkę o karierę. Premiera już 3 listopada.

Mathias Grande pełni samotny nocny dyżur, kiedy na izbę przyjęć trafia pacjent w krytycznym stanie. Doznał poważnego urazu głowy i bez szybkiej interwencji chirurga umrze. Niedoświadczone ręce Mathiasa drżą. Wprawdzie lekarz nie jest przekonany, że kariera neurochirurga jest mu pisana, ale wie, że od powodzenia operacji zależy także i jego przyszłość. Młody mąż i ojciec musi się wykazać, tylko tak zapewni sobie jedną z trzech wolnych posad na szpitalnym oddziale. Kiedy Mathias delikatnie unosi płytkę kostną, którą wyciął z czaszki mężczyzny, jego ręce przestają drżeć. Wychodząc z sali operacyjnej, wie, że odniósł sukces. Czuje się mistrzem świata – aż do następnego ranka, kiedy dowiaduje się, że liczbę posad na oddziale zredukowano. Thea i Werner, młodzi koledzy po fachu, nie przepuszczą okazji, by zawalczyć o stanowisko i zawodowe „być czy nie być”.

-Jaka jest różnica między Bogiem a neurochirurgiem? Bóg nie jest neurochirurgiem – żartują bohaterowie Mjåseta. Ale Mathias, Thea i Werner wiedzą, że żeby zrobić karierę muszą pokazać, że zniosą znacznie więcej niż zwykli śmiertelnicy. Dziewięćdziesięciogodzinny tydzień pracy, permanentne przemęczenie, wyczerpujące psychicznie balansowanie na granicy życia i śmierci, brak stabilizacji to ich najmniejsze problemy. Przetrwanie w lekarskim świecie, wypełnionym przez snujących intrygi ludzi obdarzonych patologiczną wręcz ambicją, wymaga zręcznego lawirowania i działania z zachowaniem pozorów moralności. W środowisku, gdzie liczą się układy i zaufanie oraz wsparcie mentora, umiejętności schodzą czasem na drugi plan, a dobro pacjenta nie zawsze jest najważniejsze.

Pracując jako neurochirurg, Mjåset od podszewki poznał lekarski światek i zawiłe mechanizmy nim rządzące. „Białe kruki” to wnikliwe studium miejsca pracy. Autor opisuje nie tylko pełną stresu pracę i wyzwania lekarzy. Zręcznie buduje atmosferę napięcia, jaka towarzyszy walce Mathiasa, Thei i Wernera o upragnione stanowisko. Każdy z bohaterów Mjåseta kieruje się innymi pobudkami, każdy zmaga się z osobistymi problemami, które kładą cień na zawodowe decyzje i wybory. Każdy – choć chciałby być Bogiem – pokazuje swoje ułomne ludzkie oblicze.

Christer Mjåset (ur. 1973) jest uznanym w Norwegii neurochirurgiem i pisarzem młodego pokolenia. Dotychczas wydał cztery książki, w tym dwa zbiory opowiadań – z czego pierwszy, „En dans der veien slutter” („Taniec u końca drogi”) z 2003 jest zarazem jego debiutem literackim. W swoich powieściach Mjåset umiejętnie łączy wiedzę lekarską z kunsztem literackim. Cechuje go narracyjna rzetelność i przywiązanie do detali. Jego opowiadania, podobnie jak powieści, są wielowątkowe, z bogatą galerią postaci i skomplikowaną intrygą.

Tytuł: Białe kruki
Autor: Christer Mjåset
Seria: Mroczny zaułek
Wydawnictwo: Smak Słowa
Premiera: 3 listopada 2014

„Pisząc Białe kruki Mjåset stworzył bardzo dobry i wciągający thriller medyczny, obrazujący podstawowe przeżycia i dylematy, przed którymi może stanąć każdy lekarz”. J. Frich, Tidsskrift for den norske legeforening (Journal of the Norwegian Medical Association)

„Białe kruki to wartka, ekscytująca i dobrze skomponowana powieść medyczna... Mamy tu rozrywkę, przepychanki i perypetie, pogoń za karierą (przerywaną niekiedy rozważaniami natury moralnej) i rozwój sytuacji, a wszystko we właściwej dawce”. Jan Askelund, Stavanger Aftenblad

„Białe kruki to zarówno dostarczająca rozrywki lektura lżejszego kalibru, jak i powieść polityczna (...) Mjåset jest sprytnym dramaturgiem, który wie, jak efektywnie kończyć sceny – a za tym, co widzimy, często kryje się coś zupełnie innego”. Odd Surén, Dag og Tid

Dodaj artykuł do:
(dodano 03.11.14, autor: gaba)
Dział literatura
Tagi: Jaka jest różnica między Bogiem a neurochirurgiem?
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia