Warsztaty Sztuki MWW

Warsztaty Sztuki to program edukacyjny Muzeum Współczesnego Wrocław obejmujący warsztaty twórcze zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych, instalacje interaktywne, multimedialne gry i inne działania mające na celu rozbudzenie wyobraźni i przybliżenie współczesnych zagadnień artystycznych. Warsztaty sztuki to: program "Rozrusznik Wystaw", interaktywne gry i wystawy pt. "Samoobsługowe Muzeum", "Warsztaty dla Szkół", "Wakacje w MWW".

Zrealizowane w 2013 działania edukacyjne MWW to płynna kontynuacja sukcesywnie ulepszanego programu "Warsztat Sztuki" zainicjowanego w 2007 przez Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, a od 2011  kontynuowanego przez Muzeum Współczesne Wrocław.

Program Warsztaty Sztuki MWW zakłada integrację 4 rodzajów aktywności

Całoroczny program Rozrusznika Wystaw poświęcony jest animacji aktualnych wystaw. W jego skład wchodzą broszura „Rozrusznik Wystaw”, „Niedzielne Warsztaty Rodzinne” oraz „Rozmowy o wystawach”.

Co tygodniowe „Niedzielne Warsztaty Rodzinne” to przygoda skierowana dla rodzin z dziećmi do lat 11, którzy wspólnie zwiedzają wystawę, podczas krótkiej prelekcji zapoznają się z różnorodnością zjawisk artystycznych, a następnie wykonują korespondujące z tematem zajęć ćwiczenia manualne. Podczas warsztatów wykorzystujemy zarówno  tradycyjne techniki, sięgamy także po tworzenie instalacji, pracę metodą performance i techniki multimedialne.

Broszura Rozrusznika Wystaw to druk edukacyjny, z którego można skorzystać zarówno podczas wizyty w muzeum, jak i znaleźć go w wybranych punktach miasta. W szybki i przyjazny sposób przybliża on podstawowe zagadnienia związane z prezentowaną wystawą, oferując zarówno część teoretyczną oraz proponując wykonanie ćwiczeń poszerzających odbiór wystawy.

Rozmowy o wystawach to otwarte niedzielne spotkania z animatorami, obywające się w relaksującej atmosferze Beautiful Tube, podczas których zwiedzający mają okazję porozmawiać na temat aktualnych wystaw, skonfrontować ich odczytanie z innymi odbiorcami i wykonać ćwiczenia z broszury Rozrusznika Wystaw. Celem spotkań jest wyostrzenie odbioru dzieł i zachęcenie do indywidualnego ich dekodowania.

Samoobsługowe Muzeum to cykl interaktywnych instalacji autorstwa Patrycji Mastej. W 2013 roku podczas dwóch odsłon instalacji artystka zacytowała na 32 metrowej panoramie otaczające siedzibę MWW osiedle Szczepin i zaprosiła odwiedzających do zabawy z jego wizualnością. Czwarta odsłona instalacji  pt. „Szczepin w lukrze Luxusu” powstała w  wyniku twórczego dialogu pomiędzy Grupą LUXUS, a autorką komponentów obrazu. Nieskrępowana zabawa wielkoformatowymi magnesami umożliwiała przećwiczenie zagadnień korespondujących z odbywająca się równolegle wystawą Magazyn LUXUS.

Piąta edycja instalacji pt. „Szczepin odczarowany” zwracała uwagę na kreatywny potencjał osiedla, zachęcała do myślenia o nim w niekonwencjonalny sposób i proponowała jego odczarowanie  poprzez swobodną, twórczą zabawę. Samoobsługowe Muzeum to propozycja zabawy uwalniająca od presji i ambicji perfekcjonizmu manualnego, stawiająca na wolność twórczej ekspresji.

Rozwinięciem koncepcji Samoobsługowego Muzeum stały się gry interaktywne znajdujące się na stronie internetowej muzeum. Umożliwiają one swobodny dostęp do twórczej zabawy poza instytucją i pozwalają na nieskrępowane mnożenie twórczych rozwiązań dotyczących danego zagadnienia. W roku 2013 pojawiły się gry „Pamiętnik Szczepiński” oraz „Archiwum Jerzego Ludwińskiego”.

Integralną częścią programu edukacyjnego MWW jest oferta warsztatów skierowana do szkół. Warsztaty dla Szkół to cykl 24 spotkań warsztatowych realizowanych w dwóch odsłonach wiosną i jesienią. Zajęcia składają się z prelekcji multimedialnej, podczas której uczestnicy wprowadzani są w obszar prezentowanego zagadnienia, oraz części praktycznej. Podczas wykonywania zadań manualnych pytamy o cel podjętych działań artystycznych, bez zatracania ich spontanicznego charakteru. Dyskutujemy powstałe dzieła i rozmawiamy o ścieżce twórczej obranej przez każdego z uczestników. W trakcie zajęć budujemy także słownik potrzebny do sprawnego wypowiadania się na temat sztuki współczesnej. Efektem twórczej zabawy są zindywidualizowane prace, które mimo iż wykonane tą samą techniką, pozwalają dostrzec ich artystyczną wyjątkowość.

Wakacje w MWW to cykl wakacyjnych zajęć adresowanych do dzieci w wieku szkolnym (7- 12 lat), złożonych z szeregu zabaw i ćwiczeń, podczas którego uczestnicy mieli okazję poznać twórczość grupy LUXUS prezentowaną na wystawie w MWW. Podczas warsztatów zbudowana została scenografia do podróży marzeń za pomocą której  uczestnicy przenieśli się w fantastyczne, tropikalne scenerie, a LUXUSowe techniki artystyczne  zostały wykorzystane do ozdobienia gipsowych wyrobów cukierniczych oraz do własnoręcznego wykonania szablonu i jego odbicia asfalcie przed schronem.

Program Warsztatów Sztuki MWW zachęca wszystkich, bez względu na wiek czy wykształcenie, do udziału w procesie twórczym,  bez skrępowania, w sposób otwarty i śmiały, W odpowiedzi na potrzebę wchodzenia w dialog z dziełem sztuki oraz na potrzebę otwartego manualnego dialogu z jego treścią zostały opracowane instalacje, zabawy interaktywne i gry na www, udostępnione na zasadzie wolnych

Program został opracowany i był realizowany były przez grupę wrocławskich artystów, historyków sztuki i psychologów: Patrycję Mastej, Joannę Sekułę, Marię Marszałek, Magdalenę Skowrońską, Annę Rymarz, Beatę Rojek, Kamila Radka i Zofię Re znik.

Projekt „Warsztaty Sztuki MWW” jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o Warsztatach Sztuki:

www.muzeumwspolczesne.pl

www.edukacja.muzeumwspolczesne.pl

https://www.facebook.com/MuzeumWspolczesne?fref=ts
Daty wydarzeń:

1.1.2014 godz. 1:00 - 1.1.2015 godz. 1:00

Dodaj artykuł do:
(dodano 03.11.14, autor: blackrose)
Tagi: Warsztaty Sztuki MWW
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia