Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki wraz z Agencją Wydawniczą "Egros" zaprasza do udziału w VII edycji konkursu Mazowiecka Akademia Książki, na który można zgłaszać gotowe, nigdzie dotychczas niewydane książki związane z tematyką Mazowsza i Warszawy, mieszczące się w kategorii: literatura piękna, eseistyka kulturalna, nauki historyczne.
Zgłoszenia do konkursu należy składać do 30 września 2010 roku.
Mazowiecka Akademia Książki to konkurs na publikacje o historii, tradycji i kulturze Mazowsza, w tym Warszawy. Nagradzane są tytuły, których wydanie – ze względu na ich niekomercyjny charakter – byłoby trudne bez dofinansowania.
Głównym celem konkursu – organizowanego po raz siódmy przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki – tym razem we współpracy z Agencją Wydawniczą „Egros”, jest wspieranie wydawnictw kulturalnych i naukowych związanych z szeroko rozumianą historią, tradycją i kulturą Mazowsza – w tym Warszawy.
W każdej edycji konkursu jury wybiera trzy, (wyjątkowo) cztery książki, których autorom przyznawane są nagrody – Mazowieckie Maki. Książki te są następnie wydawane drukiem przez MCKiS w serii Mazowiecka Akademia Książki, a ich autorzy otrzymują honoraria.
Konkurs jest realizowany od 2004 roku. Długofalowym efektem kolejnych jego edycji jest stworzenie kulturalnej biblioteki Mazowsza – zbioru wartościowych, mających jednolitą szatę graficzną książek o tematyce związanej z regionem i Warszawą, pozwalających lepiej go poznać i skuteczniej promować. Książki te wydawane są w ramach serii Mazowiecka Akademia Książki. W latach 2004-2009 ukazało się 16 książek w tej serii. Są to: praca zbiorowa pod redakcją Jacka Kurczewskiego pt. „Mazowsze bez granic. Przyczynek do antropologii kulturowej regionu”, „Cerkwie w krainie kościołów” oraz „Piwne Mazowsze” Henryka Sienkiewicza, „Napoleońskie dziedzictwo na Mazowszu” Piotra Oleńczaka, „Początki parafii w Zbroszy Dużej (1969-1974)” Grzegorza Łeszczyńskiego, „Trzecie pokolenie” Henryka Purzyckiego, „Śladami filantropów” Krzysztofa Oktabińskiego, „Pilaszków” Barbary Milanowskiej, „O mazowieckim rzeźbiarzu” Jakuba Kopczyńskiego, „Franciszek Tegazzo (1829-1879)” Jarosława M. Zawadzkiego, „Przemijanie pejzaży” i „Jak poranione ptaki” Daniela Ratza, „Szmulki dla początkujących” Tatiany Hardej; „Chłodna. Wielkość i zapomnienie warszawskiej ulicy w świetle literatury pięknej, wspomnień i fotografii...” Igora Piotrowskiego, „Ślady tamtych dni (tryptyk)” Jerzego Wilka, „Rozwój przestrzenny Warszawy” Lecha Królikowskiego i Marka Ostrowskiego. W 2010 roku ukażą się kolejne 3 tytuły: „MDM – między utopią a codziennością” Martyny Obarskiej, „Mińsk Mazowiecki – miasto i powiat w Drugiej Rzeczypospolitej” Lilli Małgorzaty Kłos, „Wspólnota dziejów, ludzi i miejsc pamięci – gmina Izabelin” Filipa Marczewskiego, Pawła Petrykowskiego, Łukasza Polaka.
Do VII edycji konkursu – podobnie jak w latach ubiegłych – można będzie zgłaszać gotowe, nigdzie dotychczas nie wydane książki o tematyce związanej z Mazowszem i Warszawą, mieszczące się w jednej z trzech kategorii: literatura piękna (wszystkie gatunki i formy literackie), eseistyka kulturalna, nauki historyczne (historia, historia sztuki, etnografia, muzykologia, archeologia itp.).
Spośród zgłoszonych tekstów jury wybierze trzy książki, które zostaną wydane drukiem przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w 2011 roku.
Termin składania prac do konkursu: 30 września 2010.
Informacji na temat konkursu udziela koordynator: Anna Hejman
tel. 22 586 42 45
e-mail: a.hejman@mckis.waw.pl