Halloween w Iluzjonie: "Czarownice" i "Woźnica śmierci" z muzyką na żywo

Już dziś, 30 października w Iluzjonie nie zabraknie towarzystwa upiorów, czarownic, zmór i duchów.

W czwartkowy wieczór kino zaprasza na pokaz szwedzkiego filmu grozy – „Czarownice", uważanego za jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów w historii kina niemego. Ten wyrafinowany, diaboliczny horror łączący w nowatorski sposób fabułę z dokumentem ukazuje średniowiecznych inkwizytorów wojujących z uprawiającymi czarną magię niewiastami. Wyjątkowa formuła filmu, a także nieposkromiona wyobraźnia twórcy, sprawiły, że obraz ten stanowi jedno z najważniejszych osiągnięć w swoim gatunku.

W programie wieczoru organizatorzy przewidzieli także projekcję innego szwedzkiego arcydzieła – „Woźnicy śmierci". Obraz ten, odnosi się do legendy, która głosi, że człowiek, który umrze o północy w noc sylwestrową zostaje woźnicą śmierci i przez najbliższy rok przewozi dusze zmarłych. Mistrzowskie operowanie kamerą i technika nakładania zdjęć sprawiają, że wykreowany przez reżysera - Victora Sjöströma - powóz śmierci nie sposób zapomnieć. Pokazom obu filmów towarzyszyć będzie muzyka na żywo.


19:00 Czarownice, 1922
Reżyseria: Benjamin Christensen

Seans z muzyką na żywo w wykonaniu Pawła Zalewskiego i Magdaleny Tejchmy

„Czarownice” były w kinie duńskim przedsięwzięciem wyjątkowym i nowatorskim. Celem reżysera było zilustrowanie tematu czarnoksięstwa, magii i czarownic na przestrzeni wieków. Prace nad filmem poprzedził kilkuletnimi studiami, aby swoją wizję poprzeć naukowymi badaniami (w szczególności odwoływał się do nurtów w psychologii, które demoniczne opętanie interpretowały jako objaw histerii). Film składa się z siedmiu części. We wprowadzeniu przedstawia w bogatej ikonografii starożytne i średniowieczne wyobrażenia o świecie, Bogu i szatanie. Kolejne części to zainscenizowane czarnoksięskie praktyki średniowiecznych wiedźm, polowanie inkwizycji na czarownice, izby tortur. W ostatniej części reżyser stawia tezę, że pewne zjawiska psychiczne, które kiedyś przejawiały się w postaci praktyk czarnoksięskich, występują również współcześnie, choć przybierają zmienione formy, np. somnambulizm, kleptomania. Obraz Christensena został zrealizowany z ogromnym rozmachem i pochłonął gigantyczne środki pieniężne. Przyjęty z zainteresowaniem jedynie w kręgach intelektualnych, okazał się totalnym fiaskiem, przechodząc do historii kina szwedzkiego jako legendarna katastrofa finansowa.


21:00 Woźnica śmierci, 1920
Reżyseria: Victor Sjöström

Seans z muzyką na żywo w wykonaniu Macieja Trifonidisa Bielawskiego

Film oparty na starej bretońskiej legendzie, opowiada o grzesznym życiu alkoholika Davida Holma, który po przeżyciu własnej śmierci wędruje po ziemskim padole jako woźnica karawanu śmierci. Bohater wspomina swoje życie i cierpienia, jakie zadał swojej żonie i dzieciom.

Uznawany dziś za arcydzieło film spotkał się z wielkim uznaniem ze strony krytyków i publiczności już w chwili premiery. Z przejmującą ekspresją został tutaj ukazany świat, w którym widma zmarłych współegzystują na równych prawach z żywymi. Dzięki mistrzowskiej sztuce operatorskiej Jaenzona, zastosowaniu podwójnych, a nawet poczwórnych ekspozycji, obserwujemy dwa różne aspekty świata przedstawionego: realizm i spirytualizm. Ta szkatułkowo zbudowana opowieść przy wprowadzeniu wielokrotnych retrospekcji, jest pierwszym w historii kinematografii filmem o tak złożonej konstrukcji, gdzie rzeczywistość przeplata się z fantastyką. Mroczną atmosferę osiągnięto przez zastosowanie oświetlenia punktowego, zatapiając resztę kadru w ciemności. Victor Sjöström jako David Holm jest niezwykle wiarygodny, gra bez charakteryzacji, z dużym realizmem. "Woźnica śmierci" stał się inspiracją dla wielu twórców filmowych, zwłaszcza dla kina poetyckiego, zgłębiającego problemy natury metafizycznej. Warto tu wspomnieć "Tam, gdzie rosną poziomki" Bergmana, gdzie w głównej roli wystąpił również Victor Sjöström.

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.10.14, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Halloween w Iluzjonie, Czarownice, Woźnica śmierci, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia