Teatr Narodowy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

MIESIĄC Z TEATREM NARODOWYM z Warszawy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim!

Listopad w nowo otwartym Gdańskim Teatrze Szekspirowskim wypełnią spektakle Teatru Narodowego z Warszawy. Dyrektor Jan Englert wraz z zespołem przywiezie do Gdańska cztery swoje znakomite produkcje. Będzie Fredro, Gombrowicz i Mrożek, a także Tennessee Williams i Hanoch Levin.

Miesiąc z teatrem Narodowym rozpoczyna kolejny cykl programu GTS – Teatry Polskie. „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Englerta pozwolą świeżym okiem spojrzeć na klasykę. Zobaczymy starcie pisarskich osobowości, Sławomira Mrożka i Witolda Gombrowicza, w „Dowodzie na istnienie drugiego” Macieja Wojtyszki. Przedstawimy ostry w wyrazie dramat rodzinnego zakłamania, czyli „Kotkę na gorącym blaszanym dachu” Tennessee Williamsa w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Wspaniałym finałem miesiąca z Teatrem Narodowym będzie zaś „Udręka życia” Hanocha Levina w scenicznej interpretacji Jana Englerta – tragikomiczna, gorzka i śmieszna opowieść o małżeńskich relacjach – ze znakomitymi kreacjami Janusza Gajosa i Anny Seniuk.

Kalendarium przedstawień:

8 i 9 listopada
Śluby panieńskie w reżyserii Jana Englerta

11 i 12 listopada
Dowód na istnienie drugiego w reżyserii Macieja Wojtyszki

20 i 21 listopada
Kotka na gorącym blaszanym dachu w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza

29 i 30 listopada
Udręka życia w reżyserii Jana Englerta

Bilety dostępne są w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, ul. Bogusławskiego 1, czynne codziennie od 14:00 do 19:00

Rezerwacje: w godzinach otwarcia kas pod tel.: 58 351 01 01 lub e-mailem: bow@teatrszekspirowski.pl

Bilety online: www.bilety.teatrszekspirowski.pl

Aleksander Fredro Śluby panieńskie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim: 08.11 godz. 19:00 i 09.11 godz. 17:00

reżyseria: Jan Englert scenografia: Barbara Hanicka muzyka: Leszek Możdżer światło: Mirosław Poznański

Występują: Katarzyna Gniewkowska (Pani Dobrójska), Patrycja Soliman (Aniela), Kamilla Baar (Klara), Jan Englert (Radost), Marcin Hycnar (Gustaw), Grzegorz Małecki (Albin), Czesław Lasota (gościnnie; Jan), Dorota Rubin

Młodzi szaleją, starzy przywołują wspomnienia. Międzypokoleniowe rozmowy toczą się wytrawnym Fredrowskim wierszem. Jan Englert spogląda na klasykę ożywczym okiem. Scenografia Barbary Hanickiej łączy sielski krajobraz z nowoczesnością, muzyka Leszka Możdżera nadaje im refleksyjność. A tymczasem życie tętni wraz z rytmem i melodią wiersza. Kobiety się buntują, mężczyźni zaczynają podchody. Młodym sekundują dojrzali, z nostalgią wracając do swoich niespełnionych namiętności. Toczą się miłosne gry, wciągające i dwuznaczne.

Maciej Wojtyszko Dowód na istnienie drugiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim: 11.11 godz. 19:00 i 12.11 godz. 19:00

reżyseria: Maciej Wojtyszko scenografia: Paweł Dobrzycki muzyka: Piotr Moss reżyseria światła: Grzegorz Kędzierski

Występują: Monika Dryl (Maria Paczowska), Patrycja Soliman (Mara Obremba), Kamilla Baar (Rita Labrosse), Grzegorz Kwiecień (Bohdan Paczowski), Marcin Przybylski (Kazimierz Głaz), Jan Englert (Witold Gombrowicz), Cezary Kosiński (gościnnie; Sławomir Mrożek)

Co jest do powiedzenia, a co do przemilczenia między pisarzami? Maciej Wojtyszko zderza Witolda Gombrowicza ze Sławomirem Mrożkiem. To grozi eksplozją. Gombrowicza gra Jan Englert, Mrożka Cezary Kosiński. Kreślą portrety artystów, z których jeden prowokuje swoją ciągłą grą, a drugi – wycofaniem i milczeniem. Z dziejów rzeczywistych spotkań dwóch pisarzy w latach 1965 i 1966 Wojtyszko układa opowieść o zmaganiach z polskością. Dzięki niej lepiej uświadamiamy sobie, skąd przyszliśmy i co nas ukształtowało.

Tennessee Williams Kotka na gorącym blaszanym dachu w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim: 20.11 godz. 19:00 i 21.11 godz. 19:00

przekład: Jacek Poniedziałek reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz scenografia: Boris Kudlička kostiumy: Dorota Roqueplo muzyka: Leszek Możdżer reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski

Występują: Edyta Olszówka (Margaret), Grzegorz Małecki (Brick), Beata Ścibakówna (Mae, zwana Panią Siostrą), Ewa Wiśniewska (Duża Mama), Janusz Gajos (Duży Tata), Marcin Przybylski (Ksiądz Tooker), Oskar Hamerski (Gooper, zwany Dużym Bratem), Mirosław Konarowski (Doktor Baugh)

Wyraziste postaci, psychologiczne komplikacje. Bezwzględna walka o pieniądze. Dramat rodzinnego zakłamania w nowym mocnym przekładzie Jacka Poniedziałka. Historia Tennessee Williamsa o milionerze z amerykańskiego Południa w ujęciu Grzegorza Chrapkiewicza jest ostra jak brzytwa. Brutalność międzyludzkich związków objawia się w języku i gwałtownych emocjach. Następuje rodzinny krach – w relacjach rodzicielskich i małżeńskich. Do głosu dochodzą alkoholowe zamroczenia i seksualne frustracje. Ciężko unieść niespełnienia, kłamstwa, udawanie, odtrącenie i ból. Trudno powstrzymać się od zadawania cierpienia.

Hanoch Levin Udręka życia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim: 29.11 godz. 19:00 i 30.11 godz. 17:00

Anna Seniuk (Lewiwa), Janusz Gajos (Jona Popoch); fot. Robert Jaworski przekład: Agnieszka Olek reżyseria: Jan Englert scenografia: Barbara Hanicka muzyka: Stanisław Radwan światło: Wojciech Puś animacja artystyczna: Michał Jankowski

Występują: Janusz Gajos (Jona Popoch), Anna Seniuk (Lewiwa), Włodzimierz Press (gościnnie; Gunkel, znajomy)

Rzecz jasna, kłócą się. W kosmosie wspólnego małżeńskiego istnienia – Anna Seniuk jako Lewiwa i Janusz Gajos jako Jona. Są godnymi siebie przeciwnikami. Mają kilkadziesiąt lat praktyki, wiedzą, że wiele można powiedzieć i wiele wybaczyć. W tragikomedii Hanocha Levina o zmęczonych sobą małżonkach jest miejsce na przywiązanie, rozczarowania, wyrzuty, żal do życia, które mija i wściekłość, że jest się starym. W samotności byłby spokój. Ale naprawdę ma się tylko siebie nawzajem.

Dodaj artykuł do:
(dodano 29.10.14, autor: blackrose)
Tagi: Teatr Narodowy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia