Powstanie styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej

W październiku nakładem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie wydany został album Powstanie styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej. Grafiki z kolekcji Krzysztofa Kura wieńczący obchody 150. rocznicy powstania.

Ponad 400 XIX-wiecznych grafik zostało podzielonych tematycznie. Prace odnoszą się do konkretnych wydarzeń, portretują różne postacie (np. kilka ujęć słynnej Henryki Pustowójtówny, powstańca-kobiety w męskim przebraniu), ale są też grafiki o charakterze alegorycznym, symbolicznym oraz satyrycznym. Jak pisze we wstępie do publikacji minister Omilanowska, podstawą publikacji stała się prywatna kolekcja rycin z prasy francuskiej, angielskiej, niemieckiej oraz szwedzkiej, tworzona od lat przez Krzysztofa Kura.

[…] praca stanowi pionierską próbę usystematyzowania i omówienia europejskiej ilustracji prasowej związanej z powstaniem styczniowym w aspekcie historyczno-artystycznym. O znaczeniu tego wydarzenia dość powiedzieć, że tak pomyślana publikacja jest pierwszą tego rodzaju w Polsce i w skali powszechnej, łączy bowiem zawartą w eseju faktograficzną historię o powstaniu styczniowym, a w zasadzie o kontekstach, zależnościach, uwikłaniach i reperkusjach politycznych, społecznych i opiniotwórczych w Europie (z położeniem nacisku na Anglię i Francję) z katalogiem patriotyczno-artystycznej kolekcji, wypełnionym arcyciekawym i zarazem trudnym do opracowania materiałem ikonograficznym. […]

Układ ikonograficzny wskazał na zainteresowanie zagranicznych odbiorców konkretnymi postaciami i wydarzeniami, wydobył pewne tendencje i różnice w prezentowaniu sprawy polskiej, zwłaszcza w satyrze politycznej.

(z recenzji dr hab. Jolanty Talbierskiej)

Każda z 416 grafik opatrzona jest szczegółową informacją o prezentowanym wydarzeniu, miejscu oraz o samej grafice. Dodatkową wartością merytoryczną albumu jest szczegółowe opracowanie, przydatne dla badaczy tematu i hobbystów: biogramy autorów ilustracji, pełna bibliografia oraz indeks ilustracji w czasopismach.

Grafiki prezentowane w albumie podzielone są tematycznie na:

    Wydarzenia – oprac. Ewa Milicer,
    Portrety – oprac. Anna Grochala,
    Typy oraz ubiory ludowe i wojskowe – oprac. Anna Grochala,
    Przedstawienia symboliczne i alegoryczne – oprac. Anna Grochala,
    Satyra – oprac. Kamilla Pijanowska,
    Album En Pologne par Cham – oprac. Kamilla Pijanowska,
    Faucheurs de la Mort (Kosynierzy śmierci) Alexandre’a de Lamothe’a – oprac. Kamilla Pijanowska.

Dodaj artykuł do:
(dodano 28.10.14, autor: blackrose)
Tagi: Powstanie styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w Warszawie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia