Kolejne tytuły konkursowej sekcji Nowe Kino Azji

Filmowa Daleka Azja to fascynujące pomysły, ważne tematy społeczne oraz niezwykła wrażliwość wizualna. Dowodem na to filmy z konkursowej sekcji festiwalu Pięć Smaków.

Nowe Kino Azji to najważniejsza sekcja festiwalu. Komponowana jest przez cały rok, w celu stworzenia reprezentatywnej panoramy kina Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Trafiają do niej najciekawsze dzieła kina autorskiego, realizowane przez nowe nazwiska i wschodzące gwiazdy, filmy nagradzane na lokalnych azjatyckich festiwalach, a także te, które zdążyły już odnieść sukces międzynarodowy. Efektem jest zestawienie dziesięciu innowacyjnych i niebanalnych dzieł, będących istotnym głosem w kwestii kondycji Dalekiego Wschodu.
Jest to jednocześnie sekcja konkursowa - wyboru najlepszego filmu 8. edycji Pięciu Smaków dokona People's Jury, złożone z 11 młodych pasjonatów kina azjatyckiego.

Oto trzy różne spojrzenia na Azję:

Wietnam: "2030: Woda" (Nuoc 2030, reż. Nghiem-Minh Nguyen-Vo)
Jest rok 2030. W wyniku zmiany klimatu południowy Wietnam znalazł się pod wodą, a większość mieszkańców została ewakuowana. Sao i jej mąż Thi nie chcą opuścić swojej zatopionej ziemi, próbują przeżyć, korzystając z kurczących się morskich zasobów. Kiedy Thi zostaje zamordowany, Sao postanawia rozwikłać zagadkę jego śmierci. Trop prowadzi do jednej z pływających farm, prowadzącej tajemnicze badania, przy których pracuje dawna miłość Sao. Kameralność dramatu toczącego się pomiędzy trzema postaciami kontrastuje z tłem w postaci rozległych, pełnych mocy morskich panoram. "2030: Woda" to ważne przesłanie zamknięte w niezwykłej formie, połączenie fantastyki naukowej z kinem apokaliptycznym, thrillerem i melodramatem. Reżyser, którego debiutancki "Poganiacz bawołów" prezentowany był na 2. edycji Pięciu Smaków, będzie w tym roku gościem festiwalu.

2030: Woda, reż. Nghiem-Minh Nguyen-Vo

Filipiny: "Metamorfoza" (Quick Change, reż. Eduardo Roy)
Almodóvarowska, przewrotna opowieść o kosmetyczce, wykonującej nielegalne zabiegi drobnej chirurgii plastycznej w środowisku filipińskich drag queens.
W świecie konkursów piękności, gdzie uroda jest nie tylko estetycznym ideałem, ale też bardzo realnym sposobem na zdobycie środków do życia i społecznego szacunku, za doskonałe rysy twarzy można oddać wszystko. Barwna i przejmująca historia, łącząca wątek kryminalny z wnikliwą obserwacją obyczajową jest trafnym komentarzem na temat absurdów współczesnej globalnej kultury i jej obsesyjnego zainteresowania wyglądem. Reżyser filmu, Eduardo Roy, również będzie gościem festiwalu.

Metamorfoza, reż. Eduardo Roy

Indie: "Proces" (Court, reż. Chaitanya Tamhane)
Dramat sądowy będący analizą nie tyle winy i kary, ile ułomnego wymiaru sprawiedliwości dzisiejszego Mumbaju. Gdy umiera czyściciel ścieków, przed sądem staje lokalny śpiewak i aktywista – to pod wpływem jednej z pieśni mężczyzna miał odebrać sobie życie. W powolnym tempie, dyktowanym zarówno specyficznymi praktykami policji oraz sądu, jak i rytmem życia miasta, narasta absurd, którego nie powstydziłby się sam Kafka. Tamhane starannie buduje przenikliwy obraz (nie)sprawiedliwości, ograniczeń wolności słowa i praw człowieka, nienachalnie poruszając także tematy różnic kulturowych, religijnych, językowych oraz kolonialnej przeszłości Indii. Zwycięzca sekcji Horyzonty na tegorocznym festiwalu w Wenecji.

Proces, reż. Chaitanya Tamhane
Wcześniej zaprezentowane zostały następujące tytuły:
Tajwan: "Drzwi" (Exit, reż. Chienn Hsiang) - zwycięzca tegorocznego Taipei Film Festival. Subtelny portret trzech pokoleń kobiet ujęty w społeczny oraz ekonomiczny kontekst współczesnego Tajwanu. W roli głównej Chen Shiang-chyi, znana z filmów Tsai Ming-lianga. Reżyser będzie gościem festiwalu.
Birma: "Biała śmierć" (Ice Poison, reż. Midi Z) - realistyczny obraz Birmy. Portret dwójki młodych bohaterów, starających się znaleźć sposób na życie w miejscu, które, wydawałoby się, nie daje żadnej nadziei na przyszłość. Reprezentant Tajwanu w wyścigu po Oscary 2014.
Japonia: "Ciebie chcę" (Be my Baby, reż. Hitoshi One) - Opowieść o grupie młodych ludzi zaliczających się do dokyun – pozbawionych ambicji i niedoedukowanych młodych dorosłych, obsesyjnie zainteresowanych swoim wyglądem i niezbyt wyrafinowanymi rozrywkami.
Japonia: "R100" (reż. Hitoshi Matsumoto) - Dziwny, szalony meta-film, którego akcja wiedzie w bardzo zaskakujące i perwersyjne rejony wyobraźni reżysera.

Wszystkie 10 tytułów sekcji zaprezentowane zostanie wraz z kompletnym programem festiwalu we wtorek, 21 października.
8. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w kinach Muranów, Luna i MSN w dniach 12-20 listopada.
Replika: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu (21-27 listopada).

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.10.14, autor: wanilia)
Dział film
Tagi: Nowe Kino Azji , kino azjatyckie, Azja Wschodnia, Azja Południowo-Wschodnia, Fundacja Sztuki Arteria, muzyka Dalekiego Wschodu, wietnam, Filipiny, Indie, Tajwan
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia