Helloween dla ambitnych, czyli dzień otwarty w Centrum Sztuki i Edukacji „Fabryka ART-HOUSE
Jesteście już zmęczeni banalnymi hellowwenowymi imprezami, całkiem nie przystającymi do polskiej tradycji i pogody o tej porze roku? Zamiast ganiać za upiorami lub zmieniać się w domokrążcę, w cudacznym kostiumie chodzącego od drzwi do drzwi z hasłem: „cukierek albo psikus”, wolelibyście rozrywkę na wyższym poziomie? W tym roku 31 października Was nie rozczaruje! Wystarczy, że zawitacie na Otwocką 14, do Centrum Sztuki i Edukacji „Fabryka ART-HOUSE”.
W tym właśnie dniu dawna Fabryka Trzciny o 10 rano otworzy swoje bramy przed wszystkimi, którzy zechcą sprawdzić na czym polega jej metamorfoza. A ta jest znamienna! Przede wszystkim, do współtworzenia wizerunku i programu tego miejsca przyłączyła się Roma Gąsiorowska, aktorka i właścicielka elitarnej szkoły aktorskiej Studium aktoRstudio. Fabryka ART-HOUSE jest zresztą nową siedzibą Studium, z czego Gąsiorowska jest więcej niż zadowolona. „Od samego początku szukałam optymalnego miejsca dla mojej szkoły. Już dwa razy myślałam, że je znalazłam, ale kończyło się rozczarowaniem. Teraz będzie inaczej! Wszyscy w Fabryce mamy spójną wizję tego, co chcemy tworzyć i jaki komunikat przekazywać...”
Ten komunikat będzie bardzo czytelny już podczas dnia otwartego 31. października. Program, który szczelnie wypełnia każdą minutę tego dnia, skierowany jest do dzieci, młodzieży i ich rodziców. „Chcemy trafić do tych wszystkich, którzy mają głowy i serca otwarte na sztukę i rozwój osobisty” opowiada Roma Gąsiorowska. „Fabryka Trzciny zmieni się w ośrodek rozwoju poprzez sztukę , o jakim zawsze marzyłam. Zorganizowałam dzień otwarty po to, aby ludzie mogli za darmo uczestniczyć w naszej niezwykłej przygodzie, którą rozpoczynamy od listopada. Tego dnia warsztaty i wykłady poprowadzą osoby, które od listopada będą wspólnie ze mną tworzyły to miejsce. Ja osobiście zajmę się stroną artystyczną - poprowadzę warsztaty, wystawimy musical dla dzieci w mojej reżyserii, będzie też pokaz filmu nakręconego w zeszłym roku podczas warsztatów filmowych w aktoRstudio. Ale atrakcji szykujemy o wiele więcej!”.
Rzeczywiście, tego dnia praktycznie każdy pasjonat kultury i sztuki - niezależnie od wieku, płci, czy profesji - na Otwockiej 14 znajdzie coś dla siebie. Spragnieni wiedzy, motywacji i inspiracji wysłuchają wykładów dotyczących edukacji, asertywności, komunikacji w rodzinie, czy zdrowego odżywiania. Rządni przygód będą mogli wziąć udział w warsztatach, między innymi aktorskich, scenopisarskich, instrumentalnych, z pantomimy, rapu , muzycznych czy inspirowanych teatrem fizycznym. Zwolennicy kina i sztuk scenicznych wysłuchają koncertów, recitali, musicalu i zobaczą film.
„Jako mama, aktorka, propagatorka kultury i edukacji od dawna marzyłam, by w Warszawie powstało miejsce, w którym całe rodziny mogłyby kreatywnie spędzać czas. Irytowało mnie, że większość tzw kulturalnych miejsc mniej lub bardziej świadomie dyskryminuje dzieci trudne, niepełnosprawne, z problemami zdrowotnymi lub emocjonalnymi. Fabryka odczaruje ten stan rzeczy! Do nas może przyjść dosłownie każdy i każdego przyjmiemy z otwartymi ramionami. Dlatego tym bardziej jestem dumna, że udało mi się zmobilizowac ludzi do tak fantastycznego przedsięwzięcia!”.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w wydarzeniu całkowicie za darmo. Zapraszamy również osoby i dzieci niepełnosprawne do udziału w warsztatach. Rodziców, nauczycieli, pedagogów, dyrektorów szkół zapraszamy na konferencje i wykłady.
SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM WYDARZEŃ I WARSZTATÓW
31.10.2014
W CENTRUM SZTUKI I EDUKACJI „FABRYKA ART – HOUSE” UL. Otwocka 14
SALA PLENARNA
10:00 – 11:30 KONFERENCJA : skierowana do rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół.
„EDUKACJA WŁĄCZAJĄCA – FORMĄ TERAPII SPOŁECZNEJ” Poprowadzą: założyciele i działacze Stowarzyszenia „Aktywni dla Łask” Justyna Niegierysz, Marek Tarwacki, dyrektor szkoły w Łajskach Gościem specjalnym uczestniczącym w konferencji będzie: Dyrektor Departamentu do spraw Wyrównywania Szans w Ministerstwie Edukacji Narodowej
Celem konferencji będzie przekazanie dobrej praktyki na temat alternatywnej ścieżki edukacji ( trzeciej obok edukacji specjalnej oraz integracyjnej)
dla osób wymagających szczególnej opieki: trudnych, wykluczonych , niepełnosprawnych ale również nadzwyczajnie zdolnych.
„ Dla rozwoju naszych dzieci ważna jest nie tylko odpowiednia opieka rodziny. Dom, szkoła, lokalne środowisko, gmina, Centrum Pomocy Społecznej ,Centrum Integracji Społecznej wszystkie te placówki namówiliśmy do współpracy ze szkoła w Łajskach. Zaczęliśmy jedenaście lat temu, przetarliśmy pierwsze ścieżki. Osiągnęliśmy poziom Europejski. Dziś szkolimy innych w tej dziedzinie, dzieląc się swoim doświadczeniem i pasją. Na Pradze chcemy stworzyć bezpieczne i nowoczesne warunki dla rozwoju naszych dzieci i młodzieży wprowadzając w życie zasady edukacji włączającej, ten temat to dziś priorytet dla Europy. Łączmy siły.”
13:00 – 14:00 WYKŁAD JOANNY PIOTROWSKIEJ
przeznaczony dla dziewcząt i kobiet od 14 roku życia
TEMAT: „ASERTYWNOŚĆ, WYBORY, STEREOTYPY” POKAZ FILMU „DZIEWCZYNY MIERZĄ WYSOKO” Zrealizowany przez fundację Feminoteka.
Joanna Piotrowska - Trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt , prezeska Fundacji Feminoteka oraz założycielka „Feminoteki”, największego feministycznego serwisu informacyjnego.
14:00 – 15:00 WYKŁAD JOANNY SKROK
przeznaczony dla rodziców, nauczycieli, wychowawców, psychologów szkolnych
TEMAT: „ŚWIADOME RODZICIELSTWO , PROBLEMY WYCHOWAWCZE OKRESU DOJRZEWANIA”
Joanna Skrok - Coach i trener wewnętrzny, wykładowca i praktyk w biznesie na managerskim stanowisku. Udziela się charytatywnie, wspiera młodzież i dzieci wykluczane oraz wspiera temat „świadomości rodzicielskiej” z pasji do neuropsychologii i psychologii rozwojowej, pisze bloga oraz prowadzi agencję: “careandcoach”
15:00 – 16:00 WYKŁAD BARBARY GONTARSKIEJ
przeznaczony dla rodziców, nauczycieli, wychowawców, psychologów szkolnych
TEMAT: „ŚWIADOME ŻYWIENIE DZIECI I MŁODZIEŻY A PROBLEMY WYCHOWAWCZE”
Barbara Gontarska - Absolwentka Akademii Leona Koźminskiego na kierunku psychologia w zarządzaniu, Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Nauki o Rodzinie w Warszawie. Studentka psychologii w WSFIZ na kierunku klinicznym. Podczas stażu klinicznego w Szpitalu Psychiatrycznym w Tworkach, prowadziła samodzielnie takie zajęcia jak: relaksacja, trening uważności oraz psychoedukacja. Obecnie stara się o wpis do Krajowego Rejestru Mediatorów w Polsce. Dietetyk.
16:00 – 17:00 WYKŁAD MAŁGORZATY SOBIESZCZAŃSKIEJ
przeznaczony dla młodzieży 12-18 lat
TEMAT: „ O INSPIRACJI” Warsztaty kreatywnego pisania
Pisanie zawsze zaczyna się od jakiejś myśli, nie do końca sprecyzowanej idei, czasami od jednego wyrwanego z kontekstu zdania. Inspiracja może przyjść w każdym momencie, z każdej strony. Ciekawe historie naprawdę leżą na ulicy, zerkają ze stron gazet, wyłaniają się z gwaru rozmów prowadzonych w tramwaju. Cała sztuka polega na tym, by je dostrzec i zamienić w historię.
Na zajęciach Sztuki Pisania poprzez szereg ćwiczeń uczestnicy odkryją, jak z jednego zdarzenia, z kilku słów, tworzy się opowieść. Poznają podstawy struktury i budowy bohatera. Odkryją, jak otwierając się na świat, można uruchomić wyobraźnię.
Małgorzata Sobieszczańska - Scenarzystka, dziennikarka i pisarka. Pracowała m.in. w Radiu TokFM, Canal+, miesięczniku Cinema. Jest współautorką scenariusza do filmu "Zwyczajna sprawa", zrealizowanego na Ukrainie (scenariusz znalazł się w finale konkursu Hartley-Merril). Autorka scenariuszy do seriali telewizyjnych "Egzamin z życia", "Tancerze", „Życie nad Rozlewiskiem”, a także słuchowisk radiowych "Ostatni akt" i "Motel w pół drogi". Autorka serii dla dzieci - "Książka do nieczytania", "Książka do nieczytania 2", "Książka do nieczytania 3" oraz "Książka do nieczytania 4". Laureatka nagrody w konkursie scenariuszowym ScriptPro 2012 za scenariusz "Zgoda".Autorka książki "Z ostatniej chwili" (Wyd. Oficynka, 2014) Współzałożycielka Sztuki Pisania.
SALA GALERYJNA
10:30 – 11:15 WARSZTATY „PERKUSJA CIAŁA : Tup-Klik-Klask”
dzieci 3-6 lat
(ilość uczestników bez ograniczeń)
ćwiczenia w formie zabaw, badanie ciała jako instrumentu perkusyjnego ćwiczenia koordynacyjne, na pamięć muzyczną i uważność śpiewamy piosenki z własnym akompaniamentem perkusyjnym śpiewamy i gramy przyrodę
Prowadzi Kuba Pałys - Studiował muzykę w Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie oraz w Faculdade Santa Marcelina w Sao Paulo (Brazylia). Uczestnik i laureat wielu festiwali piosenki artystycznej z FAMĄ i Studenckim Festiwalem Piosenki w Krakowie na czele, wykłada w elitarnej szkole aktorskiej Romy Gąsiorowskiej „AktoRstudio” oraz w studium wokalnym „Voice and More” Agnieszki Zając.
12.00 – 13.00 WARSZTATY Z PANTOMIMY
dzieci 6 -12 lat
(grupa 15 osób aktywnie uczestniczących wybranych losowo +obserwatorzy)
Pobawimy się w teatr - teatr niezwykły, gdzie historie opowiada się bez użycia słów, gdzie poprzez ruch i gest wcielić się można w dowolnego bohatera i wyruszyć na poszukiwanie przeróżnych przygód. Oto teatr pantomimy – teatr wyobraźni.
Będziemy się dużo ruszać rozwijając przy tym plastykę ciała, jego koordynację oraz możliwości ekspresji. Dzieci uczyć się będą jak za pomocą ruchu, gestu oraz postawy ciała wyrażać emocje oraz intencje. Poznają także klasyczne iluzje spotykane w teatrze pantomimy jak np.: ciągnięcie niewidzialnej liny, iluzja ściany, piłki, balonika, który „unosi” nas w powietrze, czy niewidzialnej piłki, którą można bawić się równie dobrze, jak tą prawdziwą!
W programie warsztatów znajdują się:
proste zadania aktorskie ćwiczenia zwiększające koordynację oraz świadomość ciała ćwiczenia uczące koncentracji nauka podstawowych technik pantomimy oraz ruchu scenicznego praca z rekwizytem
Prowadzi Katarzyna Wróbel FUNDACJA SZTUKA CIAŁA
13:00 – 15:00 WARSZTATY RUCHOWE INSPIROWANE TEATREM FIZYCZNYM
młodzież 12 -18 lat
(grupa 15 osób aktywnie uczestniczących wybranych losowo +obserwatorzy)
Na program sesji składać się będzie: trening fizyczny (ćwiczenia plastyczne, motoryczne i relaksacyjne) oraz praca twórcza (improwizacja, dynamiczne wykorzystanie przestrzeni, ćwiczenia kompozycyjne, w tym kompozycja, dramaturgia i technika montażu
Częścią zajęć jest budowanie struktur ruchowych opartych na improwizacjach indywidualnych i grupowych. Poza tym skupiamy się na rozwoju kreatywności ruchowej, poznawaniu i poszerzanie zakresu ruchu oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych. Ważnym elementem zajęć jest również praca z partnerem – uważność na propozycje i umiejętność odpowiadania partnerowi a także praca ze zrozumieniem ciała drugiego aktora/performera.
Prowadzi Dawid Żakowski – aktor, reżyser i pedagog teatralny. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Sztuka Nowa i w ramach tego Stowarzyszenia prowadzi profesjonalne badania technik teatralnych i praktyki w dziedzinie międzynarodowej wymiany teatralnej.W latach 1997-2007 współpracował z Piotrem Borowskim, jako aktor i asystent reżysera. Biorąc udział w jego spektaklach (Północ, Człowiek, Henryk. Hamlet. Hospital) występował m. in. w Paryżu, Lille, Berlinie, Dusseldorfie, Moskwie, Montevideo, Caracas, Belo Horizonte, Sao Paulo, Neapolu, Palermo, Florencji, Zurychu.
W ostatnich latach pracy twórczej realizuje projekty o charakterze interdyscyplinarnym, w ramach których wyreżyserował m. in. spektakle: Sylwia:Medea, Moja wolność – Moja niepodległość, Warsaw: in Between, Mapy Pamięci, ARTYSTA. Mechanika ucieczki.
Jest współautorem dwóch projektów z zakresu edukacji artystycznej i kulturalnej, kierowanych do młodzieży: W poszukiwaniu tożsamości i PODAJ DALEJ – teatralna platforma wymiany technik.
Od 2008 roku współrealizuje również międzynarodowe projekty badawcze: Drought (Limassol – Warszawa), Lift Off (Berlin – Warszawa), Regula contra Regulam (Mediolan – Wrocław), If it was my street (Gorlitz – Rennes – Warszawa), Taburopa (Lizbona – Kolonia – Bruksela – Warszawa).
15:30 – 16:30 RAP MONSTER
młodzież 14 -18 lat
(grupa 15 osób aktywnie uczestniczących wybranych losowo +obserwatorzy)
Projekt RAP MONSTER to autorskie zajęcia opracowane przez trenera Studia Voice and More Filipa Borowicza, które w niekonwencjonalny sposób pozwalają uczestnikom na swobodne uprawiania sztuki jaką jest RAP
Prowadzi : Filip Borowicz Absolwent Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie na kierunku filologia angielska. Na stałe wspólpracuje ze szkołami językowymi w Warszawie jako lektor. Płynnie posługuje się akcentem American English i British English. Koordynuje sesje nagraniowe w języku angielskim na wszystkich stopniach zaawansowania. Swój głos szkolił metodą Speech Level Singing pod okiem certyfikowanych trenerów.
Posiada ogromne doświadczenie sceniczne, które zdobywał m.in podczas koncertów, jam sessions, koordynacji eventów klubowych. Jego charyzma i talent, sprawiają, że doskonale odnajduje się w każdym gatunku muzycznym od popu na heavy metalu skończywszy. Jednakże najbliższy jego sercu jest niezmiennie od wielu lat rap i hip- hop. Niekwestionowany mistrz freestyl’u
17:00 – 18:00 WARSZTATY „ PERKUSJA CIAŁA”
młodzieży 12-18 lat
(ilość uczestników bez ograniczeń)
eksploracja ciała jako instrumentu perkusyjnego, barwy i faktury ćwiczenia koordynacyjne, na pamięć muzyczną i uważność elementy improwizacji ćwiczenia wokalne
Prowadzi Kuba Pałys - Studiował muzykę w Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie oraz w Faculdade Santa Marcelina w Sao Paulo (Brazylia). Uczestnik i laureat wielu festiwali piosenki artystycznej z FAMĄ i Studenckim Festiwalem Piosenki w Krakowie na czele, wykłada w elitarnej szkole aktorskiej Romy Gąsiorowskiej „AktoRstudio” oraz w studium wokalnym „Voice and More” Agnieszki Zając.
SALA WIDOWISKOWA
11:45 – 12:30 „DOROTKA” Musical dla dzieci w reż. Romy Gąsiorowskiej inspirowany historią „ Czarnoksiężnika z krainy Oz”
wykonanie: absolwenci ELITARNEJ SZKOŁY AKTORSKIEJ
Romy Gąsiorowskiej „AktoRstudio” oraz Orkiestra ze szkoły w Łajskach
12:30 – 13:00 KONCERT ORKIESTRY ZE SZKOŁY W ŁAJSKACH
dla dzieci i młodzieży
Orkiestra Dęta powstała w roku szkolnym 2008/2009, przy pomocy Stowarzyszenia „Aktywni dla Łajsk"
13:00 – 14:00 WARSZTATY NAUKI GRY NA INSTRUMENTACH dla dzieci
Prowadzone przez nauczycieli ze szkoły w Łajskach
14.00 – 16.00 WARSZTATY FILMOWE
młodzież 14 -18 lat
(grupa 8 osób aktywnie uczestniczących wybranych losowo +obserwatorzy)
Prowadzi Roma Gąsiorowska – aktorka, reżyserka, performerka, autorka tekstów, dyrektor „AktoRstudio”
16:00 – 16:45 POKAZ FILMU „KRZYKI”
Film to efekt warsztatów filmowych prowadzonych przez Romę Gąsiorowską i Michała Żurawskiego w maju 2013 roku.
18:30 – 19:00 RECITAL ABSOLWENTÓW Studium Wokalnego „VOICE AND MORE”
19:15 – 20:00 WYSTĘP CHÓRU VOICE AND MORE COLLECTIVE to kilkunasto-osobowy chór wprowadzający świeżość wokalną i repertuarową
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |