13-17 października | poniedziałek-piątek | POZA SZCZECINEM | Pobyt tolerowany. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych | Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin“, Lublin
15 października | środa | godzina 20.00 | Projekt: MATKA | spektakl | Teatr Kana | 25/20 zł
16 października | czwartek | godzina 20.00 | Projekt: MATKA | spektakl | Teatr Kana | 25/20 zł
16-18 października | czwartek-sobota | POZA SZCZECINEM | Margarete | wideogawęda | 19. Konfrontacje Teatralne, Lublin
17 października | piątek | godzina 20.00 | Dziwny jest ten świat | wernisaż, wystawa | Piwnica Kany | WSTĘP WOLNY
Projekt „POBYT TOLEROWANY. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych”
13 października rozpoczniemy w Dzielnicowym Domu Kultury “Węglin” w Lublinie drugą część projektu “Pobyt tolerowany. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych”, która trwać będzie pięć dni, do 17 października. W ciągu tych dni przeprowadzone zostaną warsztaty dla młodzieży INNI SĄ W NAS, warsztaty dla seniorów OBCE SMAKI, spotkania sąsiedzkie NA PRYWACIE, performans POBYT TOLEROWANY oraz otwarte spotkanie GOŚCINNOŚĆ. GOŚĆ, INNY. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
"POBYT TOLEROWANY" - (termin prawny) forma ochrony, dzięki której cudzoziemiec, któremu odmówiono nadania statusu uchodźcy, może legalnie przebywać na terytorium obcego państwa.
"[...] często obcy jest tym, który kwestionuje" - tak jakby samo jego zjawienie się naruszało spokój panowania tego, co swoje, zakłócało porządek zadomowienia, rzucało wyzwanie błogiemu stanowi, w którym wszyscy mogą czuć się u siebie, a wszystkie rzeczy zdają się spoczywać na swoim miejscu. Jako nieswój, Obcy - według częstego rozpoznania - jawi się jako problem”.
Działania wpisane w projekt „Pobytu tolerowanego” wychodzą od nakreślonej powyżej kategorii gośćInności według Jacquesa Derridy. Tak rozumiane pojęcie gościnności zakłada „dekonstrukcję poczucia bycia u siebie w domu”, swoiste wydomowienie.
Projekt „Pobyt tolerowany. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych” zakłada udział w dyskusji wokół tematu uchodźstwa i imigracji; konfrontuje uczestników z 4 miast (Legnicy, Poznania, Bytomia, Lublina) poprzez działania (warsztaty dla młodzieży: "INNI SĄ W NAS"; warsztaty dla seniorów: "OBCE SMAKI"; spotkania sąsiedzkie: "NA PRYWACIE"; akcję „POBYT TOLEROWANY” i otwarte spotkanie: "GOŚCINNOSĆ. GOŚĆ, INNY") z pojęciem gościnności.
Nadrzędnym celem projektu jest kształtowanie świadomości społecznej, upowszechnianie wiedzy na temat uchodźstwa oraz budowanie pokojowych relacji międzyludzkich.
Projekt “Pobyt tolerowany” powstał w wyniku kilkumiesięcznego procesu prowadzonego z inicjatywy Centrum Kultury Niezależnej Teatr Szwalnia w Łodzi oraz Ośrodka Teatralnego Kana w Szczecinie. Premierowe prezentacje samej akcji odbyły się w marcu 2013 w ramach ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru w Łodzi i spotkały się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Na proces ten złożyły się prace badawcze pozwalające zapoznać się z sytuacją uchodźców w Polsce; spotkania, zajęcia i warsztaty dla dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Grotnikach k/Łodzi oraz wielokrotne spotkania z pewną rodziną czeczeńskich uchodźców przebywającą na terenie naszego kraju na mocy pobytu tolerowanego. Doświadczenie mówienia o problemach niewygodnych, niski stan wiedzy o problemie uchodźstwa spowodował potrzebę zbudowania komplementarnego projektu edukacyjno-kulturalnego, który łączy działania poznawcze z praktyką.
DZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU:
„INNI SĄ W NAS“ - warsztaty dla młodzieży Działania warsztatowe mają na celu dekonstrukcję poczucia bycia u siebie w domu, wprowadzenie w taki stan wydomowienia, aby osoba uczestnicząca zyskała obcość wobec samego siebie. Wyrzeczenie się bycia u siebie, oddanie siebie do dyspozycji Innego, pozwoli na bliższą obecność ze sobą i rozumienie Tego, który znajduje się obok. Tak przyjmowany gość to „ktoś inny niż ja, radykalnie inny”. Podczas realizacji proponowanych zadań pojęcie Innego zostanie poddane rewizji. Teoretyczne ujęcia metodologii kulturoznawczych znajdą niniejszym swoje odzwierciedlenie w bezpośrednich działaniach edukacyjnych, które – za Julią Kristevą - wskażą, że „Inni są w nas i to my jesteśmy Inni”. Filozofia Kristevej jest filozofią otwartości, która przenosi środek ciężkości na indywiduum – tutaj każde „ja” jest „Innym”, więc nie ma takiej „inności”, która powinna spotykać się z niesprawiedliwością i represjami. koncepcja i realizacja: Weronika Fibich
„OBCE SMAKI“ - warsztaty kulinarne dla seniorów Z przepisów spisanych od uchodźców z Czeczenii spróbujemy przybliżyć obce smaki. Warsztaty kulinarne mają na celu zasmakowanie w potrawach kuchni kaukaskiej. Podczas wspólnego gotowania tematem przewodnim będzie GośćInność. Rozpoznawanie tego, co jest nam znane, od tego co odległe, obce. W swobodnej rozmowie zapoznamy uczestników warsztatu z naszym doświadczeniem opowieści o losie uchodźców. Zależy nam, aby zwrócić uwagę na łatwe w przyjmowaniu oczywistości, że „swoi” są zawsze lepsi od „innych”, a własne konwencje kulturowe (czyli to, jak myślimy i działamy) traktujemy jako naturalne, oczywiste i często jedynie słuszne. Naturalnym jest, iż taki stan wiedzy powoduje powstawanie różnych etnocentryzmów powstających wewnątrz kultur, a także idei środka oraz myślenie o naszej kulturze jako naturalnej w przeciwieństwie do kultur innych. koncepcja i realizacja: Weronika Fibich, Ewa Łukasiewicz, Patrycja Terciak
„GOŚCINNOŚĆ. GOŚĆ, INNY” - otwarte spotkanie Tematem spotkania będzie problematyka uchodźcza. Obecność Innego jako gościa w naszym miejscu przebywania. Odczytanie pojęcia pobyt tolerowany. Zapoznanie się z procedurą uchodźczą oraz sytuacją uchodźców na terenie naszego kraju. Zależy nam na upowszechnianiu wiedzy dotyczącej Innego, aby kształtować świadomość społeczną w atmosferze otwartości, rozumienia i rozpoznawania. Dla ukazania jak najszerszego kontekstu wywołanego tematu Innego w spotkaniu wezmą udział: ekspert do spraw uchodźców oraz twórcy projektu.
"POBYT TOLEROWANY" - akcja w prywatnym mieszkaniu Pobyt tolerowany to niepewne jutro, łączące aspekty uchodźczej przeszłości i teraźniejszości. Jest soczewką skupiającą jednostkowość, wobec której Inni to my; kalejdoskopem przedstawiającym warianty postrzegania przemilczanej rzeczywistości. Dylemat odpowiedzialności za usłyszane historie oraz ich wykorzystanie staje się problemem wspólnym - niewiedza i niepamięć przestają być wymówką. Pobyt tolerowany to stan pozornej ochrony i bezpieczeństwa. Nikt nie jest "u siebie". Opowieść wykorzystująca różnorodne środki wyrazu artystycznego akcentuje kwestie najistotniejsze dla „uchodźczego bytu” – absurd i obłudę systemu, zależności polityczne, ograniczenia prawne, powracające wspomnienia i tęsknotę za rodziną, krajem, normalnością, pełnym człowieczeństwem. Obnaża stan, w którym osobiste doświadczenia wojny korespondują z niepewną przyszłością, pozornym bezpieczeństwem oraz druzgocącą stagnacją, jaką uciekinierzy z krajów ogarniętych konfliktami zastali w Polsce. Miejsce gry – prywatne mieszkanie - staje się przestrzenią deziluzji i spotkania, nie tylko z prawdą swoistych świadectw, ale także ze współuczestnikami akcji i samym sobą. W tej wspólnocie rodzą się pytania. Nie na wszystkie znajdują się odpowiedzi. I nie na wszystkie odpowiada się bezrefleksyjnie.
koncepcja i realizacja, scenariusz, prowadzenie wywiadów z cudzoziemcami: Weronika Fibich narrator akcji, scenariusz: Ewa Łukasiewicz instalacje: Justyna Rochala materiał video: Grzegorz Habryn (PSM) zdjęcia i materiał video z udziałem rodziny cudzoziemców: Ewa Ciechanowska muzyka: Tomasz Krzyżanowski montaż audycji radiowej, gromadzenie materiałów, organizacja i promocja projektu: Patrycja Terciak gromadzenie materiałów, organizacja i promocja projektu: Elżbieta Mentel, Katarzyna Skręt konsultacje merytoryczne, tłumaczenia: Joanna Paliwoda-Szubańska
Szczególne podziękowania dla rodziny cudzoziemców (z Czeczenii) – Luizy i Adama z dziećmi Khedą, Abdulem, Mediną, Aiszą oraz Eliną, za rozmowy, spotkania i wspólne gotowanie.
ZDARZENIA PODSUMOWUJĄCE Podsumowanie projektu „POBYT TOLEROWANY. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych” odbędzie się w przestrzeni prywatnego mieszkania, gdzie spotkaniu z mediami towarzyszyć będzie wystawa fotografii, instalacja wizualna oraz rozmowa z Krystyną Kurczab-Redlich – reportażystką, świadkiem dwóch wojen czeczeńskich. Na cykl prezentowanych fotografii składają się portrety wykonane przez Ewę Ciechanowską bohaterom akcji Pobyt tolerowany – małżeństwu – Adamowi i Luzie. Wystawę stanowi zbiór zdjęć wywoływanych podczas wszystkich spotkań przeprowadzonych w ramach projektu. Podczas finału Pobytu tolerowanego udostępniona zostanie także instalacja wizualna, która w ramach inicjatywy Emergency Biennale in Chechenya będzie przesłana do Groznego, gdzie po odzyskaniu przez Czeczenię suwerenności ma powstać kolekcja sztuki współczesnej. Instalację stanowić będzie nie tylko dokumentacja działań w ramach Pobytu tolerowanego, ale także twórczy komentarz do niej, za którego kształt odpowiadają twórcy projektu. Kontekst społeczny, historyczny i polityczny sytuacji Czeczenii przybliży w swoim wystąpieniu Krystyna Kurczab-Redlich. Jako reportażystka obu wojen czeczeńskich, twórca filmów dokumentalnych oraz autorka m.in. książki Głową o mur Kremla. Nowe fakty, specjalistycznie odniesie się do problemu uchodźstwa w Polsce i obecnej sytuacji pomiędzy Rosją a Czeczenią.
Najbliższe działania: 13-17 października 2014, Lublin, Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
W ramach projektu „POBYT TOLEROWANY. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych” w każdej z czterech miejscowości objętych wydarzeniami, odbywają się te same zdarzenia (w terminach zaplanowanych z organizatorem na miesiąc przed prezentacjami).
PAŹDZIERNIK -LUBLIN 13-17.10 wtorek 14 października, godz. 10.00 – DDK „Węglin” lub prywatne mieszkanie warsztaty dla seniorów „Obce smaki”
środa 15 października, godz. 12.00 – prywatne mieszkanie akcja „Pobyt tolerowany” (dla grupy z warsztatów kulinarnych) godz. 17.00, 19.00 – prywatne mieszkanie akcja „Pobyt tolerowany”
czwartek 16 października, godz. 9.30 – DDK „Węglin” warsztaty dla młodzieży „Inni są w nas”
godz. 17.00, 19.00 – prywatne mieszkanie akcja „Pobyt tolerowany”
piątek 17 października, godz. 17.00 – prywatne mieszkanie akcja „Pobyt tolerowany”
godz. 19.30 – DDK „Węglin” spotkanie otwarte „Gościnność. Gość, Inny”
LISTOPAD -POZNAŃ 12-16.11
GRUDZIEŃ -BYTOM 03-07.12
STYCZEŃ –SZCZECIN (PODSUMOWANIE PROJEKTU) 17.01 sobota 17 stycznia, godz. 18.00 –prywatne mieszkanie otwarcie wystawy fotografii Ewy Ciechanowskiej; omówienie projektu „POBYT TOLEROWANY. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych” z uwzględnieniem obecności lokalnych mediów; prezentacja instalacji przygotowanej na Emergency Biennale in Chechenya
godz. 20.00 spotkanie z reporterem –świadkiem i specjalistą w temacie sytuacji w Czeczenii
ORGANIZACJĘ PAŹDZIERNIKOWYCH DZIAŁAŃ W LUBLINIE WSPIERA PARTNER PROJEKTU –DDK „WĘGLIN”. NA PYTANIA DOTYCZĄCE MIEJSC WYDARZEŃ SZCZEGÓŁOWO ODPOWIE P. LUDOMIR FRANCZAK (81 466 59 15 lub l.franczak@ddkweglin.pl).
Organizator: Ośrodek Teatralny Kana, pl. św. Piotra i Pawła 4/5, Szczecin, tel. 914341561
Partnerzy: Centrum Kultury Niezależnej Teatr Szwalnia, Łódź Ośrodek Nowy Świat, Legnica Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", Lublin Teatr Ósmego Dnia, Poznań Bytomskie Centrum Kultury, Bytom
Patronaty: Narodowe Centrum Kultury; Platforma Kultury kwartalnik teatralny „NIETAK!T” polski wortal teatralny e-teatr Gazeta Wyborcza. Lublin
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (priorytet: edukacja kulturalna).
Rezerwacja biletów na spektakle pod numerem telefonu: 91 434 15 61 lub drogą elektroniczną: paula@kana.art.pl (od poniedziałku do piątku między 9 a 15); zakup i odbiór biletów w Piwnicy Kany od 15 września 2014 roku.
Projekt: MATKA
scenariusz na podstawie tekstów z blogu „Macierzyństwo bez lukru”: Bajki (radziecki-termos.blog.pl), Małgorzaty Dawid-Mróz (manufaktura-radosci.pl), Moniki Grudzień (fjakfrustratka.blogspot.com), Dagmary Klein (la-terra-del-pudding.blogspot.co.uk), Pierwszej Żony (pierwsza-zona.blog.pl), Kasi Salek ("sistermoon"), Joanny Skotnickiej (moje-waterloo.blogspot.com), Agnieszki Sujaty (z książki "Huśtawka") oraz z blogów: Aleksandry Michalak (matkasanepid.pl), Mamy Rysiowej (krystyno-nie-denerwuj-matki.blog.pl) i innych.
adaptacja i reżyseria: Mateusz Przyłęcki muzyka: Andrzej Bonarek piosenka (do tekstu Mamy Rysiowej): Konrad Cwajda rap inspirowany wierszem Hollie McNish “Embarrassed": Piotr Starzyński, Mateusz Przyłęcki na podstawie tłumaczenia Grzegorza Czuchaja rysunki: Gustaw Grygier animacje: Piotr Starzyński realizacja i montaż filmu: Krzysztof Sanecki
obsada: Bibianna Chimiak Marta Giers-Sanecka Karolina Sabat
realizacja: Teatr Kana
zdjęcia: Piotr Nykowski „Poza okiem” opracowanie graficzne: Bartłomiej Smoliński patronat medialny: TVP Szczecin, Echo Szczecina, wSzczecinie, Elewator Kultury, Szczecin Główny
premiera: wrzesień 2014
Dlaczego to dla mnie takie ważne:
Bardzo ciężko przeżyłam początki mojego macierzyństwa (zapoczątkowane okropnymi doświadczeniami ze szpitala - rodzić po ludzku - kpina!). Czułam się osamotniona, opuszczona i zapomniana przez cały świat. Sama ze swoją bezradnością, bólem i niepewnością. W akcie desperacji wpisałam do internetu hasło "trudy macierzyństwa", kiedy wyskoczyło mi kilkaset stron - poczułam się znacznie lepiej. Zrozumiałam, że jest wiele kobiet, które myślą i czują podobnie jak ja, co oznacza, że nie jestem nienormalna. Nie wierzyłam, kiedy słyszałam, że szybko o tym zapomnę. Rzeczywiście, biologia jest niesamowita. Pamiętam, że było mi strasznie ciężko, ale już dokładnie nie wiem - dlaczego. Kiedy moja córka stała się małym człowieczkiem, pełnym energii, radości i ciekawości świata, ten pierwszy mroczny czas zaczął zanikać w niezmierzonej, niemożliwej do ogarnięcia miłości. Wiem jednak, że wolałabym o tym wszystkim wiedzieć wcześniej. Dlatego jest dla mnie tak ważne, żeby o tym opowiedzieć, może przyda się to kolejnej początkującej mamie. Jest jeszcze jedna rzecz, która każe mi "krzyczeć" o macierzyństwie takim, jakie jest naprawdę. Nie mogę zaakceptować, że w nowoczesnym czasach, cywilizowanym świecie, który szczyci się wolnością słowa, mówienie o trudach macierzyństwa jest wciąż tematem tabu! Młode mamy często wstydzą się przyznać, co czują i za wszelką cenę chcą udowodnić światu, że są dzielne i twarde. Zwykle kieruje nimi strach przed napiętnowaniem osądem "jesteś złą matką". Nasz spektakl jest pretekstem do rozmowy, nie chcemy narzekać, chcemy mówić jak jest naprawdę, bo to ważne i - drogie mamy! - mamy do tego prawo!
BIBI
Będąc w ciąży miałam wyobrażenie, że macierzyństwo to same cudowności, wzruszające wyzwania, magiczny czas - bo czyż nie jest magiczne, gdy z małej plamki na USG powstaje człowiek? Gdy na świecie pojawił się najpierw pierwszy, potem drugi syn, prócz magii, piękna, sensualności i całkiem nowej rzeczywistości, zderzyłam się (i zderzam się cały czas) z doświadczeniami o nieco innym zabarwieniu, przede wszystkim emocjonalnym, o których niewiele się mówi, pisze, pokazuje. Stawiam czoła szarej rzeczywistości, monotonii, powtarzalności graniczącej z rytuałem. Ciału, które w pewnym sensie nieodwracalnie się zmienia. Bezsennym nocom, nieustannemu czuwaniu i permanentnym lękom o dzieci. Uczuciom i emocjom niewypowiedzianym – bo komu o tym opowiedzieć? Samotności i bezradności. Mierzę się z wiecznym napięciem. Bezgraniczne poświęcenie i nieopisane pokłady cierpliwości – to teraz widzę w lustrzanym odbiciu. O przejściu z beztroski w odpowiedzialność za życie, już nie tylko swoje. Do końca. O trudnych wyborach i podróży - nowej, trochę jak w kalejdoskopie, trochę w nieznane... Właśnie teatrem chcę o tym opowiedzieć. Chcę zaprosić do spotkania. Chcę poruszyć, zwrócić uwagę, przekonać, że jednak warto... Chcę pokłonić się matkom i podziękować mojej własnej.
MARTA
Ja jeszcze nie jestem mamą i nie wiem, czy kiedyś nią zostanę. Mogłoby się w takim razie wydawać, że temat mnie nie dotyczy, jest mi obcy, ale nic bardziej mylnego. Ogromna ilość moich koleżanek, to młode mamy. Obserwuję ich trudy od samego początku, od prób starania się o dziecko, przez czas ciąży, czasem bardzo trudny, którego przechodzenie wiąże się z ogromnym cierpieniem, porody, także te ciężkie, zagrażające życiu, w warunkach, które pozostawiają wiele do życzenia, aż do bycia mamą, bardzo często samotną, bezradną, wystraszoną, dla której życiowy partner nie jest wsparciem, jakiego by potrzebowały. Widzę moje koleżanki umęczone, które nawet nie maja czasu się umyć i wiem, że boją się przyznać do tego, że jest źle, że sobie nie radzą, bo boją się, że zostaną posądzone o to, że są złymi matkami, złymi ludźmi. Mamy rok 2014, a okazuje się, że w naszym kraju mit Matki Polki ma się świetnie. Dlatego młode matki z zapłakanymi oczami uśmiechają się i mówią o magicznym czasie, o tym, że nic nie boli, że świetnie dają sobie radę, a później biorą leki na depresję. Myślę, że to bardzo ważny i trudny temat, który trzeba starać się zrozumieć, ale też oswoić. Ja, jeśli zostanę kiedyś mamą, może będę na wszystko lepiej przygotowana...
KAROLINA
Nie udałoby się nam sfinalizować spektaklu, gdyby nie pomoc wielu ludzi. Specjalne podziękowania za pomoc w realizacji dla Janiny Chimiak, Piotra Starzyńskiego, Krzysztofa Saneckiego, Grzegorza Czuchaja, Marty Grygier, Piotra Nykowskiego, Bartłomieja Smolińskiego, Piotra Motasa, Waldemara Nicka i Jacka Iwanowskiego.
Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim, którzy wsparli nasz projekt na portalu Polak Potrafi, a wśród nich byli: Wojciech Teszner, gacz, Joanna Bylińska, Agata Stachurska, Piwnica Kany, Zielona, Mama Igi W., Grisza, pepewroc, Kinga Krzywicka, Marek Smug i Marta Nachowicz -Smug, ewaa, Ania Hoffmann, Inga Kurek-Baranowska, Kasia Jurewicz, olgbraz, Magdalena Lipińska, Dorota Korenicka, Marek Sztark, fema, Alicja Sztark, Rita Szramka, jojap, Teresa Mientkiewicz, Kamera Jazda, Ośrodek Psychoterapii i Treningu Psychologicznego, Maciek Wichary, Chinina, Michał Krzywaźnia, jagger, Aneczka76, bozena.furutin, Piotro Gołębiowski, Magdalena, Anna Kocik, Adam Rębacz, Joanna, Ewa Klockiewicz-Kamińska - Poznań, yoqi, Asia z Igą i Antkiem, Grzegorz Czuchaj, Mama Dzieciucha, Elżbieta Smoleńska, Maria, Łukasz z Poznania, Marek Jakubowicz, Joanna Maksymowicz, Ula Lesicka, Paula Jarmołowicz, Ela Dziedzic-Bojków, Przemek Basiak, Agata Brzóska, Ola Antonowicz, Jan Zaborowski, Anna Zawisza-Kubicka, Marcin Wołowiec, fra niaszot, Piotr Starzyński i inni.
DZIWNY JEST TEN ŚWIAT
wystawa
“W Piwnicy Kany tym razem plakaty dyplomowe dwóch młodych absolwentek Akademii Sztuki Justyny Hajduk i Sary Wiśniewskiej. Są to plakaty fotograficzne bardzo się jednak od siebie różniące. Plakaty Justyny z serii "Dziwny jest ten Świat" zwracają nam uwagę na takie problemy jak bieda, pornografia, globalizacja, aborcja czy eutanazja. Sara jest zafascynowana twórczością giganta kina - Federico Felliniego. Proponuje nam serie bardzo osobistych, bardzo kobiecych (pewnie się obrazi) plakatów mistrza do filmów które ją oczarowały. Prace powstały w pracowniach Leszka Żebrowskiego i Lexa Drewinskiego.”
Leszek Żebrowski
MARGARETE
wideogawęda
w Lublinie
W czerwcu 2008 roku, w przypadkowy sposób Janek Turkowski wszedł w posiadanie prywatnych filmów mieszkanki przygranicznego regionu Niemiec. Pokaz składa się z projekcji filmów z rzutnika multimedialnego i projektora 8mm. Janek opowiada też historię związaną z ich znalezieniem. Prawie nieznany w mainstreamowym nurcie performatywnym w Polsce projekt zdążył odwiedzić już jedne z najważniejszych festiwali w Europie (m.in. Dublin Theatre Festival, Noorderzorn w Groningen, Bastard w Trondheim) oraz wiele ośrodków teatralnych w Belgii i Niemiec. W Lublinie po raz pierwszy.
Więcej informacji: http://www.kana.art.pl/spektaklebiezacemargarete.html Strona festiwalu: http://19.konfrontacje.pl
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |