Październik w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu

W najbliższym czasie Instytut Grotowskiego zaprasza na cztery spektakle. 6 października włoski zespół Regula contra Regulam Teatro zaprezentuje „Stand’ al mondo senza ‘l mondo” [Życie na tym świecie bez świata], 10 i 11 Anna Krotoska powróci do Sali Teatru Laboratorium z monodramem „Linatendu”, w dniach 17–19 oraz 21–23 Teatr ZAR zmierzy się z tematem ludobójstwa Ormian w spektaklu „Armine, Sister”, a 25 i 26 Agnieszka Bresler i Diego Pillegi zagrają „The Lover”.

W Brzezince Regula contra Regulam Teatro wykona XIII-wieczne pieśni pochodzące z „Laudario di Cortona”, najstarszego zbioru laud zapisanych w średniowiecznej odmianie języka włoskiego. Laudy to pieśni pochwalne powstałe w trzynastowiecznej Italii, sytuujące się na styku modlitwy, narracji dramatycznej, poezji i muzyki, ujmowane zwykle w zbiory „laudari”. Laudy wykonają: Raquel Alarcón, Viviana Bovino, Maria Kapala, Giulia Varotto, Andrea Coppone i Raúl Iaiza. Regula contra Regulam Teatro to laboratorium teatralne prowadzone przez Raúla Iaizę, którego działalność skupia się na podobieństwach i różnicach między treningiem aktorskim a inscenizacją. Instytut Grotowskiego zapewnia bezpłatny przejazd autokarem w obie strony. Spotkanie przy Instytucie Grotowskiego (Przejście Żelaźnicze) 6 października (poniedziałek) o godz. 17:30. Spektakl rozpocznie się o 19:00.

O buncie, absurdzie, smutku i codzienności po utracie, o granicznym momencie w życiu opowie Anna Krotoska w spektaklu „Linatendu”. Scenariusz powstał na podstawie „L’inattendu” francuskiego dramatopisarza Fabrice’a Melquiota, który ma w dorobku ponad dwadzieścia sztuk tłumaczonych m.in. języki: niemiecki, hiszpański i włoski. W spektaklu wykorzystano również teksty własne Anny Krotoskiej. Współautorką „Linatendu” jest Alexandra Kazazou ze Studia Matejka. Monodram przygotowano we współpracy z Karolem Jarkiem (scenografia, światła), Nefeli Stamatogiannopoulousem oraz Danielem Hanem (muzyka). Anna Krotoska od premiery, która odbyła się w styczniu tego roku prezentowała spektakl wielokrotnie, m.in. w Grecji i Warszawie. Wystąpiła na XII Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego. Pod koniec października zaprezentuje „Linatendu” na 43. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Warszawie. W Sali Teatru Laboratorium wystąpi 10 i 11 października o godz. 19:00.

Teatr ZAR zaprezentuje ponownie swój spektakl w Studiu Na Grobli 17 października (godz. 20:00) oraz w dniach 18–19 i 21–23 (godz. 19:00). Spektakl „Armine, Sister” odnosi się do przeszłości narodu ormiańskiego zamieszkującego Anatolię oraz dokonanej na Ormianach na początku XX wieku planowej eksterminacji. Projekt „Armine, Sister” podejmuje kwestie „milczenia Europy”, a zarazem refleksję na temat bycia świadkiem oraz dziedziczenia świadectwa.

Do współrealizacji „Armine, Sister” zaproszono muzyków reprezentujących różne tradycje muzyczne Azji Mniejszej, Anatolii oraz Iranu: Dengbesza Kazo (kurdyjskiego śpiewaka urodzonego w Wan), Murata İçlinalçę (mistrza śpiewu w kościele pod wezwaniem św. Grzegorza Oświeciciela w Stambule), Mahsę i Marjan Vahdat (śpiewaczki z Teheranu) oraz Vahana Kerovpyana (kompozytora i perkusistę urodzonego w ormiańskiej rodzinie w Paryżu). Członkowie grupy korzystają również ze wsparcia Virginii Pattie Kerovpyan (śpiewaczki). Najważniejszym współpracownikiem jest Aram Kerovpyan – pochodzący ze Stambułu mistrz śpiewu w katedrze ormiańskiej w Paryżu.

W oparciu o budowaną od ponad dziesięciu lat kompetencję wokalną zespołu, opartą na doświadczeniu wykonawczym pieśni polifonicznych (grupa jako jedyna na świecie wykonuje swańskie/gruzińskie pieśni pogrzebowe i hymny sardyńskie), dla projektu „Armine, Sisters” zdecydowano o zgłębieniu anatolijskich tradycji monodycznych.

Przestrzeń sceniczną tworzy szesnaście ponadczterometrowych kolumn, które przywołują wnętrze opuszczonego kościoła. Zmiany architektury sceny stanowią jedną z podstawowych linii narracji wizualnej spektaklu, kolejną tworzą działania aktorskie. Intensywna partytura ruchowa dopełnia muzyczną strukturę przedstawienia.

Ostatnim spektaklem granym w październiku w Instytucie Grotowskiego będzie „The Lover” na podstawie dramatu Harolda Pintera. Pinter umiejscawia akcję sztuki wewnątrz eleganckiego mieszkania. Za pomocą didaskaliów szczegółowo opisuje wszystkie działania i relacje zachodzące pomiędzy postaciami. Ich język i ton ujawniają coś na kształt gwałtowności, pewien stopień prymitywizmu, który stopniowo rozwija się wraz z akcją, zakłócając codzienną rutynę. Wir zdań, którymi Richard i Sarah rozpoczynają swój dialog, wciągają widzów w labirynt skomplikowanej relacji. Nieustające crescendo kolejnych scen odkrywa siły odśrodkowe i zmienne perspektywy, nieustannie wymuszane przez jedno na drugim. Nieomal naga scena to przestrzeń niezbędna, by przedstawić napięcia, konflikty, zbliżenia, gesty i spojrzenia, pozwalając zbliżyć się odbiorcom do nieuchwytnej, niewidocznej sfery każdego związku.

W role uwikłanych w konflikt kochanków 25 i 26 października o godz. 19:00 w Sali Teatru Laboratorium wcielą się Agnieszka Bresler i Diego Pileggi, członkowie grupy Jubilo działającej przy Instytucie Grotowskiego. Spektakl powstał we współpracy z Teatro dell’Albero (Włochy), którego praca skupia się wokół zagadnień rozwoju rzemiosła aktorskiego poprzez konfrontację tradycji wschodu i zachodu, podejmowaną na polach artystycznym i pedagogicznym.

Dodaj artykuł do:
(dodano 02.10.14, autor: blackrose)
Tagi: Październik w Instytucie Grotowskiego, Wrocław
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia