Park zamienił się w muzeum. Niecodzienna ekspozycja w parku Magiczna

Przestrzeń białołęckiego parku przy ulicy Magicznej przez najbliższe dwa miesiące została wzbogacona o wystawę poświęconą żołnierzom i oddziałom „Obroży". Miejsce wystawy nie jest przypadkowe. To właśnie przez Białołękę, po wezwaniu do walk przez Antoniego Chruściela ps. „Monter” przebijały się powstańcze oddziały w stronę Kampinosu.

Wystawę zadedykowaną temu wydarzeniu, umieszczoną w parku przy ul. Magicznej (wjazd od ul. Jesiennych Liści), zaprojektowały znane designerki Anna Łoskiewicz i Zofia Strumiłło-Sukiennik z Beza Studio. Artystki stworzyły minimalistyczną, rzeźbiarską ekspozycję złożoną z kilkunastu tablic tworzących nieregularny symboliczny krąg - zewnętrzna część instalacji jest gładka i srebrna z daleka połyskuje w słońcu. - Jak odłamek, pancerz, obroża – podkreślają. Wewnętrzna część instalacji poświęcona zostanie ekspozycji.

- "Nietypowa forma wystawy ma przyciągać ludzi, stać się punktem orientacyjnym parku. Zależało nam na wystawie historycznej, ale w nowoczesnej formie. Wszelkie tego typu inicjatywy w przestrzeni miejskiej Białołęki są dla nas niezwykle ważne i potrzebne" – podkreśla Krzysztof Mikołajewski, dyrektor BOKu, Białołęckiego Ośrodka Kultury – organizator wydarzenia.

Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Według założeń planu powstania siły VII Obwodu Okręgu Warszawskiego AK „Obroża" miały ubezpieczać Warszawę z kierunku Modlina. Na Białołęce miejscem upamiętniającym powstanie jest, m.in. kwatera żołnierzy AK na cmentarzu w Tarchominie. Spoczywają tu żołnierze z Batalionu „Znicz” por. Bolesława Szymkiewicza, którzy wsparli Grupę „Kampinos” w akcji pod Nowym Polesiem.


VII Obwód Okręgu Warszawskiego AK "Obroża"

Zadaniem Obroży było zabezpieczenie logistyczne rejonów: Marki, Legionowo, Rembertów, Otwock i Kampinos. Obwód prowadził szkołę dla podchorążych i podoficerów, kursy saperskie, kursy nauki broni, ćwiczenia alarmowe, kursy łączności telefonicznej, kursy konspiracyjne dla łączniczek i kolporterek, ćwiczenia terenowe oddziałów z osłoną zbrojną i przede wszystkim szkolenie bojowe plutonów na obiekty, ustalone planem walki. Prowadził także działania wywiadowcze i kontrwywiadowcze. W skład „Obroży” wchodziła Wojskowa Służba Ochrony Powstania (WSOP), która miała w swych szeregach około tysiąca ludzi z inspektorami na obu brzegach Wisły oraz Wojskowa Służba Kobiet (WSK), która liczyła sobie około 2,5 tys. członkiń. Obejmowała przede wszystkim liczną kadrę łączniczek, służbę intendencką, sanitarną i kolportaż prasy.

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.09.14, autor: blackrose)
Tagi: Ekspozycja, białołęcki park
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia