Sztuka Europy Wschodniej widziana z globalnych perspektyw: przeszłość i teraźniejszość

24 października w Galerii Labirynt w Lublinie rozpocznie się czterodniowa międzynarodowa konferencja naukowa pt. Sztuka Europy Wschodniej widziana z globalnych perspektyw: przeszłość i teraźniejszość.

Międzynarodowa konferencja naukowa, która odbędzie się w Galerii Labirynt w 2014 roku z udziałem badaczy z Polski, Europy i obu Ameryk będzie poświęcona poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o miejsce sztuki naszej części Europy w skali globalnej. Globalizacja jako proces zwiększania się współzależności państw, gospodarek, społeczeństw i kultur, w ciągu ostatnich lat stała się tematem często poruszanym przez przedstawicieli nauk społeczno-politycznych, ekonomicznych i humanistycznych. Istotne miejsce na mapie tych problemów przypada sztuce, szczególnie wrażliwej na dokonujące się przemiany i dobrze odzwierciedlającej ich charakter. Dlatego do udziału w konferencji zostali zaproszeni specjaliści zajmujący się sztuką i kulturą Europy Środkowo-Wschodniej z ważnych ośrodków badawczych na świecie. Koordynatorem naukowym konferencji jest prof. Piotr Piotrowski, wybitny znawca współczesnej sztuki państw dawnego bloku wschodniego.

Celem konferencji jest podjęcie interdyscyplinarnej dyskusji dotyczącej roli sztuki naszej części Europy widzianej w perspektywie globalnej. Przedmiotem namysłu będą procesy historyczne, dokonujące się na przestrzeni kilku ostatnich stuleci, ale przede wszystkim zmiany zachodzące współcześnie, których skutki dostrzegalne są w zmieniających się kulturze i sztuce. Teoretycznym zapleczem konferencji będą szeroko pojęte studia nad rozmaitymi formami kolonializmu i kolonialności, których kolejne etapy to kultura kolonializmu klasycznego, od architektury kontrreformacji, przez import metropolitalnych instytucji w postaci akademii artystycznych, aż po sztukę awangardy obecną na wszystkich niemal kontynentach. Innym istotnym problemem poruszonym na konferencji będzie neo-kolonializm, czyli z próba narzucenia hegemonii kulturalnej przez supermocarstwa w czasie zimnej wojny.

Diagnoza tych przemian przyczyni się do lepszego zrozumienia naszej tożsamości w skali europejskiej i globalnej, ale także przyczyni się do zintensyfikowania dalszych badań i współpracy w obszarze kultury, nauki i edukacji.

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.09.14, autor: blackrose)
Tagi: Sztuka Europy Wschodniej widziana z globalnych perspektyw: przeszłość i teraźniejszość
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia