Zapamiętane Odkryte - Pamięć Rzeczy

Projekt „Zapamiętane - odkryte– Pamięć Rzeczy” jest programem działań edukacji kulturalnej oraz animacji społeczno- kulturalnej kierowanym do dzieci, młodzieży oraz osób starszych w Oławie, Jelczu -Laskowicach i we wrocławskiej dzielnicy Nadodrze. W ramach projektu prowadzone są warsztaty edukacji artystycznej w różnych dziedzinach sztuki, również międzypokoleniowe oraz działania animacyjne skupione wokół zagadnień związanych z tożsamością społeczności lokalnych, ich najbliższym otoczeniem, historiami i wspomnieniami wyzwalanymi przez pamięć rzeczy.

W ramach projektu prowadzone są następujące warsztaty:

Warsztaty reporterskie dla dzieci, młodzieży i seniorów

Za pomocą technik wykorzystywanych w pracy dziennikarza uczestnicy warsztatu poszukują odpowiedzi na pytanie kim jestem, skąd pochodzę, kim są członkowie społeczności w której żyję, co mnie kształtuje.
Poprzez szereg ćwiczeń warsztatowych uczestnicy  poznają zagadnienia związane z tożsamością, przynależnością do miejsca, pamięcią.
Podczas warsztatów zbierane są wywiady, rozmowy z mieszkańcami, powstają reportaże fotograficzne, mapy emocjonalne, które zaprezentowane są podczas wystaw i Spotkań PajdArt.
Powstają scenariusze gier ulicznych.
Warsztat posłuży też do zbierania opowieści o przedmiotach i historii osobistych do ich dalszego przetworzenia.


Warsztaty Fotograficzno-filmowe dla dzieci i młodzieży

Podczas warsztatów fotograficznych uczestnicy poznawają różnorodne techniki plastyczne i formy ekspresji artystycznej związane z utrwalaniem obrazów, zapisywaniem wspomnień.
Tematyka warsztatów dotyka przeżyć i emocji uczestników, a także związana jest z odkrywaniem pamięci miejsca, pamięci osób starszych zapisywanych przy użyciu technik cyfrowych i analogowych.
Celem warsztatów filmowych jest poszerzenie wyobraźni plastycznej i filmowej u dzieci, a także nauka podstawowych technik animacji i zagadnień związanych z tworzeniem filmu dokumentalnego.
Uczestnicy uczą się jak prostymi sposobami tworzyć własne filmy animowane, zostają oni wprowadzeni w magiczny świat ruchomej plastyki, zaznajamiają się z różnymi artystami i twórcami z historii sztuki i filmu animowanego.
Tematy prac oscylują wokół różnych zagadnień związanych z przestrzenią społeczną w której żyją  i opowieściami przedmiotów.


Warsztaty literacko- teatralne dla dzieci, młodzieży i seniorów

Uczestnicy warsztatu przynoszą kilka ważnych dla nich przedmiotów.
Na zajęciach opowiadają/wymyślają historie związane z tymi przedmiotami.
Stopniowo uczestnicy koncentrują się na jednym z przedmiotów i rozwijają historię z nim związaną.
Prowadzący warsztat pomaga zapisać historie i ułożyć je logiczny scenariusz tak, by pojedyncze opowieści wchodziły w relacje ze sobą nawzajem, tworzyły dramatyczne napięcie konieczne w budowaniu akcji.
Teksty analizowane są pod kątem napięcia dramaturgicznego, zrozumienia motywacji bohaterów, różnych możliwości działania, co uczy empatii, rozumienia cudzych zamiarów, odmiennych wartości.
Warsztat zawiera także elementy techniki aktorskiej takie, jak dykcja, emisja głosu, etiudy aktorskie.
Zgromadzone opowieści mogą również posłużyć uczestnikom innych warsztatów do ich artystycznego przetworzenia.


Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży

W ramach zajęć plastycznych uczestnicy zapoznają się z różnymi technikami plastycznymi (rysunek, malarstwo, grafika) i innymi eksperymentalnymi formami ekspresji artystycznej (kolaż, happening, instalacja).
Warsztaty skupiają się na zabawie formą, mającą na celu rozwijanie poczucia estetyki, wrażliwości i wyobraźni.
Uczestnicy zapoznają się również z historią sztuki w sposób atrakcyjny dla nieprzygotowanego odbiorcy.
W ramach warsztatu odbywają się będą również zajęcia z cyklu Designe z materiałów z odzysku – Recycled Art., czyli odzyskiwanie przedmiotów (recykling) i nadawanie im nowej funkcji (upcykling).
W ramach zajęć rękodzielniczych uczestnicy mają okazje do tworzenia artystycznych przedmiotów, niepospolitych, fantazyjnych, awangardowych, zabawnych, z materiałów z odzysku i półproduktów.
Mogą to być przedmioty użytkowe, małe i duże formy, takie jak np. lampy i lampki, kostiumy oraz obiekty ozdobne, dekoracyjne.


Warsztat teatru lalkowego dla dzieci 4-8 lat.

Polegał  na prezentacji spektaklu lalkowego.
Scenografia spektaklu powstała z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku, główne postacie są grane przez lalki utworzone z drewnianych łyżek.
Dzieci po obejrzeniu spektaklu przystąpiły, pod okiem instruktorów, do samodzielnego tworzenia lalek według własnego pomysłu. Instruktorzy pomogli dzieciom rozwinąć własne pomysły, a przedmiotom zostały nadane nowe znaczenia, nowe funkcje.
Przedmioty przeobraziły się w wymyślone przez dzieci postacie i zabawki, w rękach dzieci nabrały  nowego życia, przekroczyły granice swoich dotychczasowych funkcji.


Letnia Akcja Artystyczna  w Jelczu- Laskowicach 14.08.2014 - 23.08.2014

Warsztat teatralno – taneczny przeznaczony był dla młodzieży.
Warsztat teatralny został wzbogacony o elementy tańca i ruchu tak by był on atrakcyjny dla uczestników.
Uczestnicy warsztatów zapoznali się z różnymi metodami i technikami pracy twórczej, począwszy od ćwiczenia głosu i ciała, poprzez taniec, muzykę, teatr przedmiotu, aż po budowanie form przestrzennych i scenografii.
Uczestnicy pracowali 6 godzin dziennie, warsztaty zakończyły się pokazem spektaklu pt. "Pani Twardowska" podczas Festiwalu Melodrama.


Artystyczne Warsztaty Wyjazdowe GOŚCINIEC w Strużynach 28.07.2014-10.08.2014 dla młodzieży i seniorów

Podczas plenerów w malowniczej wsi Strużyny prowadzone były warsztaty plastyczne ,teatralne sztuka dialog oraz nauki gry na bębnach.
Wyjazd uczestników poza miejsce zamieszkania sprzyjała integracji międzypokoleniowej, a także wpływa na proces twórczy, sprzyjała skupieniu i stanowiła dodatkową motywację do dalszej pracy twórczej.
Podczas warsztatów plastycznych zostały wykorzystane naturalne plenery, najbliższe otoczenie, bogactwo przedmiotów.
Uczestnicy pracowali w różnych technikach, warsztat zawierał również elementy fotografii.
Warsztaty prowadzone w niedużych, kameralnych grupach międzypokoleniowych dały możliwość pogłębienia wiedzy na temat kompozycji, wykorzystania światła, używania różnych technik artystycznych.
Warsztaty teatralne skupione były  wokół pracy z ciałem.
Sztuka dialogu to warsztat niewerbalnych technik porozumienia, to próba odnalezienia najprostszych i najgłębszych sposobów rozmawiania poprzez proste gesty i brzmienia głosu, a także przez dotyk.
Praca ta zmierza do przebicia się przez warstwę standardowych zachowań wytworzonych przez rutynę.
Wzmacniła świadomość własnego działania, obserwację działającego partnera i reagowanie na wzajemne impulsy.
Warsztat gry na bębnach poświęcony będzie rytmom Afryki zachodniej.
Warsztaty zakońły się przygotowaniem pokazu pracy powarsztatowej w postaci wystawy, pokazu etiudy teatralnej, koncertu prezentowanych na otwartym pokazie.


Teatr Narracji - cykliczna akcja artystyczna

Zespół Teatru Narracji tworzy dwóch aktorów i muzyk. Akcja artystyczna poprzedzona jest zbieraniem przedmiotów i historii z nimi związanych. Do rozpowszechniania informacji o akcji zaangażowane  zostały między innymi szkoły – nasi partnerzy w projekcie, tam też przeprowadzona została akcja zbierania przedmiotów i historii.
Przedmioty nie muszą trafiać bezpośrednio – mogą to być fotografie, a nawet same ich opisy. W wyborze przedmiotów dzieciom i młodzieży pomagają osoby starsze. Następnie zespół Teatru Narracji przygotuje spektakl-słuchowisko na żywo" Opowieści Rzeczy". Jest on częściowo improwizowany, aktorom towarzyszy muzyka grana na żywo, jest to wydarzenie jednorazowe w danym miejscu.

Daty wydarzeń:

1.1.2014 - 31.12.2014

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.09.14, autor: blackrose)
Tagi: Zapamiętane Odkryte, Pamięć Rzeczy
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia