Drapieżny esej „Ósmy dzień Teatru” już w księgarniach

Tuż przed 50-leciem Teatru Ósmego Dnia do księgarni trafia esej „Ósmy dzień Teatru” Jacka Zembrzuskiego, wydany przez autora w ramach Rozpisani.pl (Grupa PWN).

„ To będzie o przyjaźni i o fascynacji. I życiu wolnym niewolę pokonującym. I o zdradzie... O odstępstwie od ideałów, a może o weryfikacji marzeń, oraz konfrontacji obietnicy z realnością. O czymś więcej niż teatr... To będzie sprawdzian z moralności (niekoniecznie z doskonałości warsztatu)? Więc będzie to także o mnie” – czytamy we wstępie.

Teatr Ósmego Dnia powstał w październiku 1964 roku jako teatr studencki. Zasłynął eksperymentami artystycznymi, które wywodziły się z fascynacji teatrem Grotowskiego. Jego przedstawienia były ostrymi, ironicznymi komentarzami PRL-u. Podczas stanu wojennego występował na ulicach i w kościołach. Studenci UAMi aktorzy teatru zaczynali pod kierunkiem Tomasza Szymańskiego i Stanisława Barańczaka i Zbigniewa Osińskiego. Kolejnymi twórcami teatru byli, m.in. Lech Raczek, Jan Kaczmarek oraz ostatnia dyrektor Ewa Wójciak – zwolniona w tym roku prze władze Poznania. Rok wcześniej skandal wywołał jej wpis na profilu społecznościowym na Facebooku, w którym zelżyła papieża.

Nie mniej kontrowersji budzi dzieło Zembrzuskiego. Autor i wydawca na okładce książki zamieścił odmowę Jerzego Illga, w której redaktor naczelny Znaku wyjaśnia dlaczego nie chciał jej wydać: „ (…) Nie jesteśmy nią zainteresowani, z wielu powodów. Jeden – zasadniczy- to sam kształt książki, która wydaje mi się niezborna i chaotyczna, przepełniona emocjami i dygresjami, które rozbijają jej konstrukcję. Trudno to właściwie nazwać książką – to zbiór faktów, emocjonalnych ocen, insynuacji i oskarżeń. Drugi powód to moje z Ósemkami. Moje pojmowanie przyjaźni i lojalności wobec nich – przy wszystkich dzielących nas różnicach poglądów i nieakceptowaniu przeze mnie niestosownego wyskoku Ewy z Franciszkiem – wyklucza możliwość opublikowania przeze mnie książki wypełnionej porachunkami i oskarżeniami, ocierającej się w wielu miejscach o paszkwil. Zbyt wiele znaczą dla mnie wspomnienia przeżytych wspólnie lat i wszystko, co im zawdzięczam – mimo, że dzisiaj w wielu kwestiach trudno byłoby nam się porozumieć (…)”.

Z kolei Andrzej Horubała z „Do Rzeczy” pisał niedawno, że „esej „Ósmy dzień Teatru” może stać się zapłonem wielkiej rozmowy o polskim niepokornym inteligencie, który pobłądził i pyta o sens swojego buntu. Może to naprawdę najbardziej stosowna publikacja na 50-lecie Teatru Ósmego Dnia? Nie starannie opracowany album z pięknymi fotografiami i laurkami na cześć artystów, nie solidna monografia z przypisami i kalendarium, ale właśnie to, co własnym sumptem wydał Jacek Zembrzuski – drapieżny esej, w zasadzie skowyt zawiedzionego kochanka, lament za utraconą miłością, która go zdradziła, która go rozczarowała, która okazała się niegodna uczucia”.

Jacek Zembrzuski jest reżyserem, scenografem i dramatopisarzem – czterdzieści realizacji, ostatnio w Jeleniej Górze i Amsterdamie. Wcześniej kultowa prapremiera „Moskwy-Pietuszki” w Teatrze Dramatycznym (także PWST), co było wspólnym zamiarem z TÓD (zrealizowany przez teatr jako film z moskiewskiego spotkania z Wieniediktem Jerofiejewem). Współpracował i przyjaźnił się z twórcami TÓD także przy innych projektach.

Blog autora:

http://jacekrzysztof.blog.onet.pl/

„Ósmy dzień Teatru” – premiera wrzesień 2014, 88 stron Cena - 27 zł ISBN: 978-83-939516-0-4

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.09.14, autor: blackrose)
Tagi: Ósmy dzień Teatru, esej
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia