Albert Camus w W.A.B.

10 września w wydawnictwie W.A.B. ukażą się wznowienia dwóch powieści Alberta Camusa – "Obcego" oraz "Upadku".

"Obcy" odczytywany jest przez wielu, na przekór autorowi, jako manifest egzystencjalizmu; inspiruje i porusza do dziś, a rozpoczynające historię Meursaulta zdanie stało się jednym z najsłynniejszych w historii francuskiej powieści.

Meursault to Camusowski everyman. Wiedzie spokojne życie, którego rytm wyznacza codzienna rutyna – pracuje, odwiedza ulubione restauracje, odpoczywa. Gdy umiera jego matka, nic się nie zmienia. Gdy zaczyna spotykać się z Marią, nic się nie zmienia. Kiedy Rajmund chce zostać jego przyjacielem – nic się nie zmienia. W drobiazgowej, ale beznamiętnej narracji wszystkie te rzeczy wydają się mieć takie samo znaczenie lub przeciwnie, nie mieć go wcale. To właśnie sprawia, że Meursault w momencie konfrontacji ze światem, w którym żyje, staje się obcy. Z każdym dniem jego zachowanie coraz bardziej demaskuje społeczne złudzenia i urojenia, a sam Meursault, nie godząc się na kłamstwo, staje się ikoną i symbolem. Nie sposób jedynie określić czego – ostatecznej wolności czy wcielonego zła.

W "Upadku" narracja pozwala czytelnikowi zbliżyć się do bohatera, który znajdował się na samym szczycie, póki nie zdał sobie sprawy, że jest jednym z tych, którzy byliby w stanie osądzić i skazać samego Boga.

Jean-Baptiste Clamence wiódł niegdyś życie człowieka o nienagannym wizerunku, paryskiego adwokata, którego jedyną pasją było czynienie dobra. W pewnym momencie jednak coś się zmieniło i cała jego miłość do życia na szczycie zniknęła. I wtedy zaczął dostrzegać, jaki naprawdę jest świat, w którym przyszło mu żyć, jacy naprawdę są ludzie, z którymi się zadawał, i w końcu kim sam jest. Rozpoczął desperackie poszukiwania tego, co pozwoliłoby mu po raz pierwszy zaznać prawdziwego życia. Nie wiedział jednak, że droga ta poprowadzi go z paryskich salonów przez towarzystwo morderców i złodziei do amsterdamskiej tawerny, w której jego historie i opowieści staną się jego pokutą.

Albert Camus (1913–1960) – francuski powieściopisarz, eseista, dramaturg. Jeden z najwybitniejszych myślicieli XX wieku, przez wielu utożsamiany z nurtem filozofii egzystencjalnej. Ukończył studia z filozofii i historii kultury antycznej na uniwersytecie w Algierze. Po studiach pracował jako dziennikarz, wstąpił również do partii komunistycznej, z której niedługo potem został wydalony. W 1940 roku wyjechał do Paryża. Zaprzyjaźnił się z Jeanem-Paulem Sartre’em. Do najbardziej znanych dzieł Camusa należą Mit Syzyfa, Obcy, Dżuma, Człowiek zbuntowany. W 1957 roku został laureatem literackiej Nagrody Nobla za ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia.

Dodaj artykuł do:
(dodano 10.09.14, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Albert Camus, W.A.B., wznowienia powieści, Upadek, Obcy
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia