XVIII-wieczna paryska nekropolia w „Oczyszczeniu” Andrew Millera

10 września nakładem wydawnictwa Znak Literanova ukaże się głośna powieść Andrew Millera „Oczyszczenie”. Porównywana z „Pachnidłem” Patricka Süskinda książka otrzymała prestiżową Costa Award dla najlepszej powieści, jaka ukazała się w 2011 roku na rynku brytyjskim.

Akcja „Oczyszczenia” rozgrywa się w 1785 roku, gdy Francja stoi u progu rewolucji. Najstarszy cmentarz Paryża jest przepełniony, ziemia wyrzuca na wierzch grzebane w niej ciała, a trujące opary przenikają dzielnicę otaczającą cmentarz. Trupi odór gasi świece, zatruwa jedzenie, a nawet „wywołuje moralne niepokoje, szczególnie wśród młodzieży”. Młody inżynier Jean-Baptiste Baratte, postępowy „uczeń Woltera”, dostaje od króla zadanie oczyszczenia nekropolii. Na Cmentarzu Niewiniątek odkrywa, że czasem rozkład toruje drogę dla nowego początku…

Andrew Miller, jeden z najbardziej cenionych współczesnych brytyjskich pisarzy, finalista nagrody Bookera i wielu innych prestiżowych wyróżnień, odmalowuje Paryż światłocieniem, w głęboko sensualnej, niejednoznacznej prozie. W „Oczyszczeniu” każda postać nosi w sobie tajemnicę, a pod powłoką miejskiego brudu kryje się zaskakująca prawda o człowieku i historii.

„Oczyszczenie” to trzecia powieść Millera, której akcja toczy się w XVIII wieku. Autor uważa ten okres za wyjątkowo fascynujący, gdyż sam wychował się w osiemnastowiecznym mieście, w angielskim Bath. „XVIII wiek to także epoka wystarczająco odległa, by mogła już wydawać się nam obca – ludzie żyli wówczas zupełnie inaczej niż my dzisiaj – a jednak wciąż pozostaje częścią współczesnego świata. Wydaje mi się, że duża część tego, w jaki sposób myślimy, jak funkcjonuje nasz świat, narodziła się
właśnie w XVIII wieku. Jest to więc czas nam odległy, ale zarazem i bliski” – tłumaczy.

Z historią Cmentarza Niewiniątek Miller po raz pierwszy zetknął się w książce francuskiego historyka, Philippe’a Ariès, który napisał dzieło poświęcone zwyczajom funeralnym w zachodnim świecie. „Jest w niej krótka wzmianka o cmentarzu i jego zniszczeniu. I kiedy natknąłem się na nią, pomyślałem sobie, że ma w sobie to coś i że mógłbym ją opisać. Nie wiem nawet, co takiego jest w tej historii – może chodzi o jej niezwykłą teatralność, obrazowość. Ale ciekawił mnie także moment w historii, kiedy to się zdarzyło – tuż przed wybuchem rewolucji. Czułem, że to musiało być w jakiś sposób powiązane z nowym sposobem myślenia: pozbędziemy się przeszłości, literalnie wykopiemy ją spod ziemi i usuniemy” – wyjaśnia Miller.

„Oczyszczenie” zostało bardzo dobrze przyjęte zarówno przez czytelników, jak i przez krytyków. W 2011 roku dzieło Millera zostało uhonorowane prestiżową nagrodą COSTA dla najlepszej książki i dla książki roku. Costa, znana wcześniej jako Whitbread Book Awards, wręczana jest corocznie od ponad 40 lat. Przyznaje się ją autorom najlepszych książek, jakie ukazały się na brytyjskim rynku. Jurorzy biorą pod uwagę nie tylko wysoką wartość literacką dzieł, ale także to, jak odbierane są one przez czytelników.
Wśród laureatów nagrody znajdują się między innymi takie sławy jak Seamus Heaney, Ted Hughes, David Lodge, Zadie Smith, Colm Tóibin, Hilary Mantel.
Dodaj artykuł do:
(dodano 07.09.14, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Oczyszczenie, Andrew Miller
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia