"Skutki uboczne" od 5 września do obejrzenia na www.ninateka.pl

Autorski spektakl i jednocześnie debiut Leszka Dawida na scenie Teatru Telewizji, już od 5 września, będzie można zobaczyć w NINATECE. Spektakl wyprodukowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) i Telewizję Polską zdobył Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie, w kategorii „Najlepszy spektakl telewizyjny”.

Skutki uboczne (fot. Jan Bogacz/TVP)

Sztukę czeskiego dramaturga Petra Zelenki wyreżyserował twórca kinowego hitu Jesteś Bogiem Leszek Dawid. Autorką przekładu jest Krystyna Krauze, a zdjęć – Łukasz Grunt.

Petr Zelenka (ur. 1967) zalicza się w Polsce do grona twórców, o których zwykło się mówić: kultowy. To artysta wszechstronny - dramaturg, scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny, autor słynnych Samotnych, Guzikowców i Opowieści o zwykłym szaleństwie. Wśród swoich filmowych mistrzów wymienia Pedro Almodóvara i Woody'ego Allena, a jego fascynacje, przyprawione specyficznym czeskim poczuciem humoru, sprawiły że stworzył niepowtarzalny, tragikomiczny styl.

Dramat Zelenki ukazuje ostry obraz współczesnego świata, wraz z jego bezwzględną wojną o bogactwo na skalę globalną. Autor w swojej sztuce zadaje zasadnicze pytania: czy kręgosłup moralny człowieka jeszcze istnieje? Czy w ustroju demokratycznym możliwy jest bunt, a jeśli tak, to za jaką cenę? Co stało się z ideałami działaczy dawnej opozycji, skupionej wokół Karty 77? Dzięki tym kardynalnym pytaniom Zelenka zbliża się do dramaturgii Vaclava Havla, wyrastającej z poczucia moralnego niepokoju. Czasy i systemy się zmieniły – pokusy pozostały.

Głównym bohaterem przedstawienia jest Jerzy (Krzysztof Stroiński), wybitny fotograf, którego zdjęcia cechuje nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale i zaangażowanie społeczno – polityczne. Prowadzi skromne i szczęśliwe życie z żoną Janą (Anna Radwan). Jerzy ma za sobą zaszczytną przeszłość działacza na rzecz wolności i nadal znany jest ze swoich niezłomnych zasad moralnych – z dala od wszelkich układów, i przez to jest człowiekiem nieprzekupnym i lojalnym.

Pewnego dnia, namówiony przez młodych pracowników agencji reklamowej: Ewę (Magdalena Czerwińska) i Pawła (Bartłomiej Kotschedoff), zgadza się nakręcić spot reklamowy dla koncernu farmaceutycznego, który wprowadza na rynek nowy lek.

Przyjmuje tę ofertę ze szlachetnych pobudek – chce zapewnić lepszą opiekę ojcu żony w domu spokojnej starości. Jednak dla debiutującej na rynku agencji reklamowej, aby dostać zlecenie, niezbędna okaże się interwencja u szefa marketingu firmy farmaceutycznej. Okazuje się, że jest nim przyjaciel Jerzego z czasów młodości – Jan (Adam Ferency). Zamożny, u szczytu kariery, spełniony wydawałoby się człowiek, ma jednak wyrzuty sumienia z powodu zdrady ideałów, a przez to czuje, że przegrał swoje życie.

Całą opowieść wzbogacają barwne i wyraziste drugoplanowe role, takie jak Hanka (w tej roli Dawid Ogrodnik, filmowy partner Jana), który wieczorami występuje wcielając się w rolę słynnej czeskiej piosenkarki.

Pewnego dnia sprawy zaczynają się mocno komplikować, gdy Jerzy dowiaduje się, że jeden ze składników nowego leku okazuje się być bardzo szkodliwy dla pacjentów…

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to państwowa instytucja kultury powołana w celu digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest digitalizacja, gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej. W ramach swojej działalności NInA koordynuje realizację programów wspierających cyfryzację zasobów kultury oraz archiwizację i upowszechnianie zbiorów audiowizualnych. Instytut inicjuje i współtworzy festiwale, koncerty, konferencje i wystawy, podejmując współpracę zarówno z uznanymi jak i alternatywnymi twórcami rodzimymi i zagranicznymi. NInA realizuje projekty wykorzystujące możliwości Internetu i skierowane do szerokiego grona odbiorców. Prowadzi działania z zakresu edukacji medialnej oraz badań dotyczących edukacji audiowizualnej i kultury 2.0, współpracując z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego i archiwizacji. Wiele spośród spektakli można obejrzeć i usłyszeć w NINATECE (www.ninateka.pl), multimedialnej bibliotece Narodowego Instytutu Audiowizualnego zawierającej obecnie ponad 3500 materiałów audiowizualnych dotyczących szeroko pojętej kultury.

W NINATECE znaleźć można m.in. kilkanaście ważnych i uznanych spektakli teatralnych ostatnich lat, udostępnionych w większości na otwarcie sezonu teatralnego we wrześniu ubiegłego roku, są to m.in. „Makbet” Andrzeja Wajdy; „2007: Macbeth” Grzegorza Jarzyny, „Burza” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego czy „Wymazywanie” w reż. Krystiana Lupy. Oglądać można również „Kroniki – obyczaj lamentacyjny” Teatru Pieśni Kozła; „Ifigenię w A.” Teatru Gardzienice, jednej z najbardziej znanych grup teatru eksperymentalnego na świecie; „Albośmy to jacy, tacy” w reż. Piotra Cieplaka; „Hamleta” w reż. Jerzego Grzegorzewskiego; „Szczęśliwe dni” z wybitną rolą Mai Komorowskiej w reż. Antoniego Libery, ale również „Kosmos”, jedną z ostatnich realizacji zmarłego niedawno Jerzego Jarockiego na podstawie powieści Witolda Gombrowicza. Blok operowy współtworzą dwie realizacje sceniczne Mariusza Trelińskiego: „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej oraz „Król Roger” Karola Szymanowskiego w Operze Wrocławskiej, obie w reżyserii telewizyjnej Kasi Adamik. Miłośników teatru z pewnością zainteresuje dokument produkcji Narodowego Instytutu Audiowizualnego „GROTOWSKI <- FLASZEN” według scenariusza i reżyserii Małgorzaty Dziewulskiej, w którym Ludwik Flaszen, współtwórca Teatru Laboratorium opowiada o przyjaźni i współpracy z reżyserem, reformatorem XX wiecznego teatru.

Więcej: nina.gov.pl; ninateka.pl;

Dodaj artykuł do:
(dodano 04.09.14, autor: blackrose)
Tagi: Skutki uboczne, www.ninateka.pl
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia