Festiwal Opera Know How w Poznaniu

Od 5 do 7 września ulicami Poznania zawładnie muzyka klasyczna. Nowy festiwal ma pokazać poznaniakom nowoczesne i przyjazne oblicze opery oraz ożywić okolice ulicy Święty Marcin. W programie m. in spektakle, projekcje, warsztaty. Rusza Festiwal Opera Know-How.

Wydarzenia przewidziane przez program festiwalu mają zachęcić uczestników do zapoznania się z muzyką operową, ukazać jej interdyscyplinarność, związki z jazzem, street artem, muzyką współczesną. Muzyka klasyczna wymaga odczarowania, zerwania z wizerunkiem sztuki tylko dla znawców, pozbycia się otoczki snobizmu i niedostępności. Spektakle i koncerty odbywać się będą w uliczkach, bramach i zakamarkach ulicy Święty Marcin, aby w ten sposób dotrzeć do mieszkańców miasta w ich codziennej rzeczywistości. Tym samym organizatorzy pragną przyczynić się do rewitalizacji i rozkwitu jednego z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie stolicy Wielkopolski. Warto dodać też, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Patronem tej edycji festiwalu jest Karol Szymanowski, z którego twórczością uczestnicy będą mieli okazję się gruntownie zapoznać. Usłyszeć będzie można bowiem blisko 80 utworów pochodzących zarówno z wczesnych lat jego pracy kompozytorskiej, jak i dzieł w pełni dojrzałych.

Festiwal otwierać będzie happening Rozdźwięki, wykorzystujący potencjał dźwiękowo-przestrzenny Galerii MM. Wydarzenie to jest symbolicznym „wyjściem muzyki poważnej” w obszar miasta i zaadaptowania jej w komercyjną przestrzeń galerii handlowej. Wielowątkowość projektu wzmacnia żywy kontakt z ludźmi w całym mieście: na placach, w centrach handlowych, ulicach, przystankach. Szymanowski zabrzmi także w podziemnym parkingu galerii, na skwerze za Biblioteką Uniwersytecką oraz wśród sklepów Pasażu Różowego. Wszystko to za sprawą koncertów z cyklu Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia oraz Głosów Miejskich Zakamarków.

Istotne tematy poruszone zostaną z kolei podczas cyklu dyskusji. Pierwsza z nich skupi się wokół tematu: Spotted: opera. Widz pilnie poszukiwany. Dyskutanci, wśród których znajdą się muzykolodzy, teatrolodzy oraz artyści, zastanowią się nad tożsamością współczesnego widza operowego. Podczas spotkania Chodzą pogłoski, że Szymanowski… Rozmowa (nie) na temat, uczestnicy luźno porozmawiają o życiu głównego bohatera festiwalu, plotkach i pogłoskach z nim związanych, skupiając się przy tym nie na chronologii, lecz na problemowym wgłębieniu się w jego życiorys. Z kolei w dyskusji Wizjoner-obrazoburca. Reżyser w operze zaproszeni goście przyjrzą się zagadnieniom związanym z kwestią współczesnej reżyserii teatru muzycznego oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie o granice eksperymentu reżyserskiego w operze. W centrum zainteresowania znajdzie się pozycja Poznania jako dynamicznego ośrodka operowego. W ostatnim spotkaniu o nazwie Zawód: reżyser. uczestnicy będą mieli okazję poznać tę profesję od kuchni, dzięki rozmowie z Ranem Arthurem Braunem, artystą młodego pokolenia, który podzieli się spostrzeżeniami na temat pracy reżysera operowego.

Festiwal ukaże muzykę klasyczną w jej nowoczesnej, otwartej formule, której nie brak powiązań z współczesnymi dziedzinami sztuki takimi jak jazz, rock, hip hop czy street art. Widzowie przekonają się o tym podczas występu poznańskiego gitarzysty Wojtka Świecy, który odkryje nowe oblicze brzmienia gitary elektrycznej, kojarzonej głównie z muzyką popularną. Jego interpretacja Litanii do Marii Panny Karola Szymanowskiego, dostarczy słuchaczom zupełnie nieznane doznania potęgowane przez surowe, sakralne wnętrze Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela. Wielbiciele jazzu świetnie odnajdą się podczas koncertu aranżacji jazzowych Szymanowski: Inspiracje. Jest to projekt młodych poznańskich muzyków związanych ze sceną jazzową, dla których główną inspiracją jest pieśń. Nowatorskie połączenie różnych stylów zwieńczone zostanie jam session, które odbędzie się po koncercie. Prócz łączenia różnych gatunków muzycznych organizatorzy zadbali o skojarzenie opery z nowoczesnymi sztukami wizualnymi. W ramach festiwalu na przystanku PST Karola Szymanowskiego powstanie mural, a merytoryczną opiekę nad przedsięwzięciem sprawuje Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

W programie znalazła się również projekcja opery Król Roger w reżyserii Mariusza Trelińskiego, a dla łaknących dogłębnego poznania tajemnic sztuki operowej, organizatorzy przewidzieli możliwość udziału w warsztatach aktorskich i wokalnych, prowadzonych przez profesjonalistów, gdzie uczestnicy dokonają własnych teatralnych interpretacji utworów kompozytora. Otwartą lekcję śpiewu poprowadzi solistka Iwona Hossa. Cykl warsztatów obejmuje też naukę twórczego słuchania muzyki dla dorosłych i dzieci. Zajęcia mają doprowadzić do osiągnięcia stanu błogiego odprężenia oraz pobudzenia wyobraźni, by zagłębić się w poetyckiej aurze melodii snutych przez Karola Szymanowskiego.

Kluczowym punktem programu festiwalu są warsztaty przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy zadbali o dobór rozmaitych środków i metod, by przybliżyć i odczarować muzykę operową, ze szczególnym uwzględnieniem aktywnego i twórczego uczestnictwa najmłodszych. Dzieci mogą wziąć udział w zajęciach ruchowych, odbywających się w Centrum Kultury Zamek, które poprowadzi student rytmiki i choreograf posiadający bogate doświadczenia w pracy z najmłodszymi – Michał Mroczkowski. Warsztatowa część programu wypełnia jeden z najdonioślejszych postulatów festiwalu, jakim jest aktywna, interdyscyplinarna i urozmaicona oferta edukacyjna. Najmłodsi mają szansę „zaprzyjaźnić się” z muzyką klasyczną, oswoić miejską przestrzeń, pozbyć się bariery wstydu, nabyć umiejętności społeczne. Warsztaty mają także nauczyć dzieci nawyku aktywnego i twórczego uczestnictwa w kulturze oraz wytworzyć w nich przeświadczenie, że sztuka (zwłaszcza zaś – sztuka wysoka, ambitna, uważana za „trudną” i „hermetyczną”) wiąże się z zabawą, radością.

Dyrygentka i animatorka kultury Joanna Sykulska poprowadzi zajęcia z twórczego słuchania muzyki dla dzieci. Wydarzenie to, zostało przygotowane w oparciu o niezwykle efektywną metodę słuchania muzyki Batii Strauss. Polega ona na integracji różnych rodzajów sztuk i umiejętności: słuchania, grania, tańczenia i śpiewania oraz sztuk plastycznych, dzięki czemu dzieci mają możliwość bliskiego, wręcz namacalnego obcowania ze sztuką. Metoda odwołuje się także do najbardziej podstawowych, naturalnych odruchów dzieci: mowy oraz ruchu. Scenerią wydarzenia jest zlokalizowane przy ulicy Święty Marcin Karmelkowo Manufaktura Cukierków. Pełna barw i kolorowych przedmiotów przestrzeń zachęca dzieci do zabawy i twórczej integracji.

Daniel Stachuła oraz dramaturg Joanna Żygowska w spektaklu Pomiędzy wzięli na warsztat cykl pieśni Karola Szymanowskiego Rymy dziecięce (do słów poznańskiej poetki Kazimiery Iłłakowiczówny). Stworzona przez nich forma teatralna, balansująca na granicy widowiska teatralnego oraz koncertu performatywnego, obfitować będzie w interdyscyplinarne działania mające na celu zapoznanie najmłodszych widzów z synestezyjnym rozumieniem rzeczywistości. Spektakl to spotkanie młodych widzów z utworami polskich artystów dedykowanymi dzieciom. Muzyka Karola Szymanowskiego i poetyckie utwory Kazimiery Iłłakowiczówny zostaną rozszerzone o stronę plastyczną, ruch sceniczny i animację publiczności. Najmłodsi odbiorcy będą mogli stać się współtwórcami przedstawienia.

Coś dla siebie w programie festiwalu znajdą także młodzi adepci sztuki didżejskiej. Warsztat Filipa Szymczaka (Stowarzyszenie City Inside Art, wytwórnia muzyczna Rec.Out) stworzy platformę wymiany doświadczeń między młodym pokoleniem i uznanymi twórcami kultury. Uczestnicy odkryją zaskakujące paralele pomiędzy tradycyjną sztuką kompozytorską a nowoczesną sztuką kolażu i dekonstrukcji. Podczas warsztatu każdy będzie miał szansę stworzenia własnego remiksu aranżując wybrany utwór K. Szymanowskiego.

Zwieńczeniem całego festiwalu będzie spektakl Pieśń o nocy, który jest autorskim projektem Zuzanny Głowackiej – dyrektor artystycznej festiwalu Opera Know-How. Scenariusz powstał w oparciu o 23 miniatury muzyczne na głos z fortepianem pochodzące z różnych okresów twórczości kompozytora. Teatralna wariacja tworzy apolliński sen w samym centrum miejskiej rzeczywistości - fontannie przy Placu Wolności. Spektakl powstał we współpracy z Akademickim Kołem Teatralnym AKT działającym przy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz studentami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie internetowej i fanpage’u festiwalu. Wydarzenie objęli honorowym patronatem Prezydent Miasta Poznania oraz Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodaj artykuł do:
(dodano 04.09.14, autor: blackrose)
Tagi: Festiwal Opera Know How w Poznaniu
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia