KINO.LATO: PROGRESS REGRESS

Na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego w każdy weekend lipca i sierpnia odbywać się będzie festiwal muzyczno - filmowy KINO.LATOLetni festiwal odbędzie się po raz dziewiąty. Hasło przewodnie w tym roku to: PRZYSZŁOŚĆ, festiwal odbywa się pod nazwą KINO.LATO: PROGRESS REGRESS.

KINO.LATO to niepowtarzalny festiwal filmowo-muzyczny, odbywający się już po raz dziewiąty na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego. Jest to oryginalna oferta kulturalna dla spędzających lato w mieście. Jego wyjątkowość to przede wszystkim ciekawy program, na który składa się niepowtarzalny zestaw filmów, koncerty niebanalnych wykonawców i niepowtarzalna atmosfera dziedzińca Zamku Ujazdowskiego. Tegoroczne KINO.LATO odbywa się w ramach projektu Laboratorium Przyszłości w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujadzowski. Jest to wieloczęściowy program, o charakterze work in progress: składają się na niego wystawy, prezentacje, performanse, pokazy filmowe, konferencje, warsztaty, wykłady i dyskusje. Planujemy stworzyć w przestrzeni Zamku Ujazdowskiego aktywną platformę do rozmów, formowania opinii i koncepcji wśród polityków, naukowców, filozofów, ekonomistów, socjologów oraz artystów zainteresowanych tematyką przyszłości, rozpatrywanej z perspektywy społeczeństwa przyszłości.

W lipcu w ramach programu Progress zaprezentowane zostaną różne warianty przyszłości, jednak wiele z klasycznych i powszechnie znanych dzieł, które na hasło „przyszłość w filmie” nasuwają się od razu, zostało celowo pominiętych, by zrobić miejsce pozycjom mniej znanym i odwrócić refleksję od kierunku „przeszłość”, a skierować w przyszłość. Już niemy film Metropolis Fritza Langa pozbawia widzów złudzeń co do bezkrytycznej wiary w postęp technologiczny i jego zbawiennego wpływu na życie człowieka. Kolejne obrazy potwierdzają tezę o zgubnym kierunku rozwoju, pokazujące świat postapokaliptyczny, chylący się ku upadkowi, czy wreszcie rządzony przez autokratyczną, destrukcyjną władzę (Koniec sierpnia w Hotelu Ozon, O-bi, O-ba: koniec cywilizacji, Metropia). Lipcowy program zakończony będzie pokazem dwóch filmów, które ostatecznie poddają w wątpliwość nasze dzisiejsze rozumienie rozwoju, zarówno w sensie ekonomicznym, jak i technologicznym. Film Martwa natura w reżyserii Zhang Ke Jia pokazuje, jak tradycyjnie pojmowany rozwój ekonomiczny dokonywany jest kosztem degradacji innych miejsc i społeczności. Moje Winnipeg to schulzowska opowieść Guya Maddina o niegdyś dobrze prosperującym i rozwijającym się mieście, obecnie zdegradowanym i sprowadzonym do roli miasta duchów, w którym nowoczesne niegdyś obiekty użyteczności publicznej straszą pustymi oknami.

Sierpniowy program Regress skupi się wokół kondycji naszego współczesnego świata i nurtujących go problemów, a także poszukiwania nowych rozwiązań na przyszłość. Stąd w drugiej części pokazane zostaną takie dokumenty jak poświęcony sztuce tworzonej ze śmieci Śmietnisko Lucy Walker, czy poruszający kwestię odwiecznego marzenia ludzkości o niekończącym się życiu Przedlużyć życie. Kilka filmów poświęconych będzie rozwojowi w innych niż tradycyjnie pojmowany kierunkach, czy skoncentruje się na lokalnych, indywidualnych historiach na tle świata globalnego (Spotkania na krańcach świata, Szczęśliwy poeta). Wim Wenders w Aż na koniec świata zaproponuje ucieczkę ludzi w krainę ich własnych snów. Na zakończenie rozważań o przyszłości w kinie zaprezentowany zostanie film Odległa błękitna planeta, w którym Werner Herzog wciela się w rolę przybywającego na ziemię obcego, krytycznym okiem analizującego kondycję ludzkości z jej niezrealizowanymi marzeniami i zdewastowaną planetą.
Wydarzeniem muzycznym festiwalu będzie koncert duetu INCITE.

Więcej o filmach i szegółowy program: http://www.kinolab.art.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 05.07.11, autor: kino.lab)
Dział film
Tagi: kino lato, progress regress
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia