"Bez cenzury" - przegląd zakazanych filmów w Kinie KC

W ramach przeglądu filmowego „Bez cenzury” na dziedzińcu dawnej siedziby Komitetu Centralnego PZPR zaprezentowanych zostanie sześć wybitnych polskich filmów z lat 70. i 80., skierowanych na półkę przez peerelowskich cenzorów. Projekcje krytycznych wobec ówczesnej rzeczywistości fabuł poprzedzą pokazy propagandowych kronik filmowych.

W Polsce okresu realnego socjalizmu decyzje o niedopuszczeniu filmu do rozpowszechniania podejmowano zupełnie arbitralnie. Nierzadko zdarzało się tak, że o skierowaniu wybranego obrazu na półkę, decydowały osobiste poglądy na sztukę danego „działacza kultury”. Mimo skrępowania wolności twórczej nakazami i zakazami cenzury, to właśnie w czasach PRL-u powstały jedne z najciekawszych dzieł filmowej metafory. Sześć z nich będzie można zobaczyć w ramach organizowanego przez Fundację Inicjatyw Twórczych Plaster i Kino KC cyklu pokazów „Bez cenzury”.

Letnie spotkania z „półkownikami” na dziedzińcu dawnego Domu Partii rozpocznie projekcja wstrząsającego swą wiarygodnością „Nadzoru” uważanego do dziś za najlepszy film w dorobku Wiesława Saniewskiego. Jako drugi, zaprezentowany zostanie obraz Janusza Zaorskiego „Matka królów”, za który reżyser otrzymał aż 15 nagród, w tym Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale. W zestawie „półkowników” okresu PRL-u nie może zabraknąć „Kobiety samotnej”, filmu Agnieszki Holland, który reżyserka obejrzała w całości dopiero wtedy, gdy jego kopię na Zachód przemycił dyrektor festiwalu w Rotterdamie. Ponadto w programie przeglądu „Bez cenzury” znalazło się „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego, które ówczesne władze uznały za "najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL”. Swoją projekcję będzie miał również zrealizowany w „gorącym” 1976 roku „Spokój” Krzysztofa Kieślowskiego, z niezapomnianą rolą znakomitego Jerzego Stuhra. Filmem zamykającym cykl pokazów „Bez cenzury” będzie „Meta” Antoniego Krauze, która przeleżał na półce aż 9 lat i dopiero zwycięski strajk w 1980 roku spowodował, że zezwolono na jej projekcje.

Pokazy filmów organizowane w ramach przeglądu „Bez cenzury” odbywać się będą od 6 lipca do 31 sierpnia, na dziedzińcu jednego z najbardziej znanych budynków w Warszawie - dawnej siedziby Komitetu Centralnego PZPR, a obecnego Centrum Bankowo- Finansowym (ul. Nowy Świat 6/12). W przypadku niepogody, projekcje zostaną przeniesione do mieszczącego się w budynku Centrum, Kina KC.

Dodaj artykuł do:
(dodano 25.08.14, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Bez cenzury, przegląd zakazanych filmów, Kino KC
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Christophe André, Antoine Pelissolo, Patrick Légeron
2
Robin Sharma
3
Jung Chang
4
Małgorzata Rogala
5
Karen Horney
6
Katarzyna Majewska-Ziemba
7
Mieczysław Gorzka
8
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
9
Michael Connelly
10
Bernard Minier
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia