Nie spać, zwiedzać!

W sobotę, 30 sierpnia, Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na wspólne wydarzenie pod hasłem „Nie spać, zwiedzać!”

Od godz. 16.00 do 24.00 będzie można bezpłatnie zwiedzić dwie wystawy prezentujące sztukę polską i czeską przełomu wieków. Ekspozycje „Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914” w MCK i „Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900” w MNK świetnie się uzupełniają. Prezentują prace artystów, którzy czerpali wzory i inspiracje z tych samych źródeł i ci sami mistrzów dziewiętnastowiecznej Europy.

Nocnemu zwiedzaniu wystaw towarzyszą wydarzenia specjalne: oprowadzania kuratorskie i tematyczne po wystawie, projekcje filmowe, a także interwencja artystyczna, podczas której w przestrzeni Galerii MCK zaprezentowane zostaną wybrane prace z „Muzeum Dekadenckich Snów”. W tym projekcie może wziąć udział każdy, kto ma aparat fotograficzny (choćby w telefonie) i pomysł na to, jak przedstawić sen dekadencki. Inspiracji mogą dostarczyć obie ekspozycje albo własna wyobraźnia. Muzeum działa na profilu MCK Facebooku.

Program wydarzeń specjalnych:

19.00 emisja filmu „Alfons Mucha. Secesyjny wizjoner”* w MCK
20.00–21.00 – zwiedzanie wystawy z kuratorem „Władcy snów” w MCK
21.30–22.30 – zwiedzanie wystawy z kuratorem „Zawsze Młoda” w MNK
23.00 emisja filmu „Alfons Mucha. Secesyjny wizjoner”* w Kamienicy Szołayskich
23.00 tematyczne zwiedzanie wystawy „Władcy snów” – „Dekadenckie sny” połączone z interwencją w Galerii MCK.

*„Alfons Mucha – secesyjny wizjoner” (Alfons Mucha – Visionär im Jugendstil, 2004, reż. Susanna Boehm) Alfons Mucha uchodzi w Polsce za najbardziej rozpoznawalnego czeskiego artystę. Ile tak naprawdę o nim wiemy? Film pokazuje jego drogę artystyczną, w której mieszczą się zarówno mroczne przedstawienia w duchu symbolizmu, secesyjne impresje, jak i monumentalne panslawistyczne dzieła takie jak „Epopeja słowiańska”.

Aby zachęcić publiczność do zwiedzenia obu ekspozycji Międzynarodowe Centrum Kultury i Muzeum Narodowego w Krakowie nawiązały współpracę polegającą na promocji biletowej (okazując w kasie bilet z jednej wystawy można taniej zakupić bilet na drugą). Szczegóły: http://www.mck.krakow.pl/news/polska-i-czeska-sztuka-przelomu-wiekow

„Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914”

Pod bajkowym tytułem „Władcy snów” kryje się wystawa sztuki symbolizmu na ziemiach czeskich w latach 1880–1914. Jest to pierwsza w Polsce prezentacja czeskiej sztuki, która w sposób kompleksowy prezentuje zjawisko symbolizmu. Ozdobą wystawy w Galerii MCK są prace Alfonsa Muchy i Františka Kupki. Na wystawie znalazło się ponad 200 dzieł – obrazów, rysunków, grafik, rzeźb i obiektów ceramicznych – pochodzących z kilkudziesięciu kolekcji, zarówno publicznych, jak i rzadko pokazywanych zbiorów prywatnych.

Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury, Rynek Główny 25

Wystawa czynna do 7 września 2014 r., wtorek–niedziela 11.00–19.00 / wejście do g. 18.30

„Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900”

Wystawa „Zawsze Młoda!” to fascynująca prezentacja młodopolskiego malarstwa i rzeźby mistrzów epoki: Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego i wielu innych. Łącznie na wystawie oglądać można 300 dzieł sztuki polskiej przełomu XIX i XX w. Znajdują się tam ikony polskiej historii sztuki, a tłem dla nich jest obraz ówczesnego Krakowa.

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, pl. Szczepański 9

Dodaj artykuł do:
(dodano 22.08.14, autor: blackrose)
Tagi: Nie spać, zwiedzać, wystawa, Kraków
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia