Muzyka z kultowych gier wideo w Krakowie

Pełen emocji jazz Mikołaja Trzaski improwizującego muzykę do obrazów Wojtka Smarzowskiego, transmedialna kompozycja CzeTa Minkusa w wykonaniu znakomitych improwizatorów, znane muzyczne tematy z kultowych gier video – m.in. Diablo II i World of Warcraft oraz ilustracja muzyczna wideo mappingu katedry Duomo Krzysztofa Skórczewskiego z trójwymiarową grafiką – poznajcie wydarzenia alterFMF.

- Koniec z ilustracją muzyczną. Wejdźmy w wewnętrzne życie bohatera, stańmy się jego czynem, myślą i uczuciem - to zdanie Mikołaja Trzaski najlepiej charakteryzuje jego podejście i sposób pracy nad muzyką filmową, ale równie trafnie oddaje ideę stojącą za stworzeniem nurtu alterFMF.

- Po sukcesie i ciepłym przyjęciu zeszłorocznych koncertów Valgeira Sigurðssona z kolektywu Bedroom Community oraz muzyki do filmów Wernera Herzoga w wykonaniu Ernsta Reijsegera i jego przyjaciół - wyraźnie rozwijamy alternatywny program FMF. Chcemy eksplorować pogranicza muzyki filmowej i funkcjonalnej, nowe jej formy istnienia, gatunki i media, w których istnieje, a także w ten sposób pokazywać niecodzienne kolaboracje – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

Muzyka filmowa powstaje nie tylko do wielkich, wysokobudżetowych, hollywoodzkich produkcji. Nie zawsze pisana jest na wielkie składy orkiestrowe. Świat muzyki funkcjonalnej jest o wiele bogatszy – jazz, elektronika, rock, rap, awangarda – to gatunki równie pięknie i trafnie ilustrujące film, nowe gatunki medialne, gry video. Nurt alterFMF stawia sobie za cel śmiałe eksplorowanie tych zagięć, pęknięć, pograniczy i nisz nie tylko muzyki filmowej.

- Chcemy z uwagą przyjrzeć się przede wszystkim utworom audiowizualnym i szeroko rozumianej ilustracji muzycznej do obrazu. Spodziewajcie się zatem eksperymentu, emocji, szczerości, pasji i zaangażowania – zapowiada Piaskowski.

alterFMF to trzy pozamainstreamowe koncerty: światowa premiera utworu trans - medialnego CzeTa Minkusa, premierowe wykonanie specjalnych aranżacji do kultowych gier video, niezwykła współpraca duetu Grzegorz Skórczewski / Łukasz NOX Pieprzyk i wreszcie pierwsza koncertowa prezentacja jazzowej muzyki Mikołaja Trzaski do czterech filmów Wojtka Smarzowskiego.

Europa Train Score

Małopolski Ogród Sztuki, 25 września (czwartek), godz. 21:00

Koncert trans - medialny na trąbkę i instrumenty elektroakustyczne i elektroniczne, live mix, specjalne wieloekranowe projekcje filmowe oraz przestrzenne systemy głośnikowe. Utwór ma charakter mobilny obejmujący wirtualne trasy pociągu poruszającego się po krajach Europy. Poszczególne odcinki - wektory pomiędzy dworcami kolejowymi dużych europejskich miast, tworzą sieć różnorodnych połączeń, możliwych podróży kolejowych. Stały się one punktem wyjścia dla powstawania nieprawdopodobnych, złożonych struktur muzycznych budowanych z wycinków audiowizualnych nagranych w przestrzeni dworców kolejowych europejskich miast. Europa Train Score to multidyscyplinarne widowisko parateatralne z elementami video artu autorstwa jednego z czołowych twórców polskiej współczesnej muzyki elektro - akustycznej, elektronicznej, eksperymentalnej, muzyki improwizowanej oraz sztuki audio - wizualnej Czesława CzeTa Minkusa.

Twórca zaprosił do projektu Józefa Skrzeka – multiinstrumentalistę, legendę polskiego rocka progresywnego, założyciela Silesian Blues Band (SBB) oraz znakomitych improwizatorów, w tym m.in. Marka Chołoniewskiego, Jana Pilcha, Adama Pierończyka, Marcina Olesia, Michała Dymnego.

Utwór połączy oba miasta niczym kulturalna trakcja kolejowa na wielu torach: muzycznie – koncert wykonają artyści związani z dwom ośrodkami, wizualnie – warstwa wideo uwzględnia rejestracje dworców katowickiego i krakowskiego oraz koncertowo – 27 września odbędzie się druga prezentacja mobilnej kompozycji w ramach festiwalu filmowego Ars Independent w Katowicach. Projekt realizowany jest wspólnie z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów jako przedsięwzięcie łączące obydwa miasta i wskazujący na wspólne tradycje muzyczne, podobną politykę audiowizualną obydwu ośrodków i łączący flagowe festiwale Krakowic. 

GameOn / Duomo - Ignition

Małopolski Ogród Sztuki, 26 września (piątek), godz. 18:00

Widowisko multimedialne powstałe jako żywe laboratorium dźwięku i eksperymentu.  Pierwsza część koncertu poświęcona będzie popularnym tematom z gier video podkreślając rosnącą siłę tego sektora i coraz większe znaczenie tej przestrzeni kultury. Gracze doceniają nie tylko interaktywność gier, wciągające fabuły i piękną grafikę, ale coraz częściej także muzykę.

W pierwszej części koncertu zabrzmi muzyka do takich tytułów, jak Diablo II, The Legend of Zelda: Ocarina of Time, Bioshock - Infinite, MegaMan: Dr. Wiley, Wildstar: Our Perception of Beauty oraz dwóch World of Warcraft: Wrath of the Lich King i Mists of Pandaria. Gościem specjalnym koncertu będzie Garry Schyman, kompozytor, laureat nagrody przyznawanej przez BAFTA – jeden z najznakomitszych i najbardziej znanych twórców muzyki do gier video na świecie. Świadczą o tym liczne nagrody, przyznawane mu za ścieżki dźwiękowe komponowane do serii gier BioShock, a także dziesiątek innych gier video, filmów i produkcji telewizyjnych, które odniosły sukces.

Większość aranżacji została specjalnie napisana na wirtuozowski skład kameralny z wiodącą rolą fletu solo. Główną solistką koncertu będzie słynna hollywoodzka flecistka Sara Andon nagrywająca partie do wielu kultowych hollywoodzkich ścieżek dźwiękowych, znana z porywającego dźwięku i głęboko angażujących interpretacji muzycznych. Jej liczne nagrania muzyki filmowej obejmowały "Wolverine" i "Dziedzictwo Bourne’a" jej ostatnia praca nad nagraniami ścieżek dźwiękowych do gier wideo zawiera nominowany do nagrody Grammy® blockbuster Journey, World of Warcraft, Star Craft II, WildStar, BioShock - Infinite oraz League of Legends. Nagrywa także muzykę do wielu projektów Disneya. Specjalnych aranżacji  muzyki dla gier video prezentowanych przez Andon podczas koncertu w MOS podjęli się  m.in. tak cenieni kompozytorzy, Adam Gubman, Jeff Kurtenacker, Russell Brower, Neal Acree i wreszcie sam Garry Schyman. 

Na drugą część koncertu składać się będzie utwór Ignition Łukasza NOX Pieprzyka, finalisty zeszłorocznego konkursu FMF Young Talent Award, w wykonaniu dwóch składów instrumentalnych: kwartetu smyczkowego Airis Quartet i tria perkusyjnego Amadrums Trio ilustrowany animacją z elementami 3D oraz video mappingu produkowaną przez Grzegorza Skórczewskiego z zespołem. Warstwa wizualna to rozwinięcie projektu zrealizowanego w cyklu "Mistrzowie Młodym" w ramach otwarcia Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie w grudniu 2012. Punktem wyjścia dla projektu jest grafika Krzysztofa Skórczewskiego pt. Duomo wykonana w klasycznej technice miedziorytu, która stała się inspiracją dla artystów multimedialnych. Muzyka Pieprzyka ilustruje nieskończony ruch budowy i rozpadu słynnej mediolańskiej katedry pokazywany na specjalnie przygotowanym modelu Duomo. To prawdziwa wizualna uczta dla miłośników nowych mediów i współczesnych form kreacji w sztuce (post)cyfrowej.

Trzaska gra Smarzowskiego

Małopolski Ogród Sztuki, 27 września (sobota), godz. 21:30

Mikołaj Trzaska, kompozytor, saksofonista i klarnecista od wielu lat współpracuje z Wojtkiem Smarzowskim. Skomponował m.in. muzykę do filmów: "Dom zły", "Róża", "Drogówka" oraz "Pod Mocnym Aniołem", filmu, którego koproducentem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission. W projekcie Trzaska gra Smarzowskiego  kompozytorowi towarzyszy czternastoosobowa Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, którą tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" w Sejnach.  Zarówno Orkiestra, jak i Ośrodek "Pogranicze" to instytucje, które w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Podczas niezwykłego i premierowego koncertu zostaną wykonane utwory – improwizacje – powstałe do czterech filmów Smarzowskiego. Pojawiają się również fragmenty, które nie zostały do filmów włączone, choć w intencji kompozytora stanowiły całość projektów "Róża" czy "Dom zły".

- Muzyka filmowa jest najbardziej intymną częścią mojej twórczości. Mam ukryty lęk przed eksponowaniem tych emocji i uczuć w życiu codziennym, ale w muzyce, jak u większości artystów, to wychodzi – mówi Trzaska. - Ta muzyka ma w sobie coś z dzielenia się ostatnimi okruchami, ostatnią skórką chleba, mi na tym zależy, by w życiu wyciągać z kieszeni te okruchy po wielkich kęsach zjedzonych na szybko - wyjaśnił i przyznał, że tworząc muzykę do "Róży" czy do filmu "Pod mocnym Aniołem", podobnie jak aktorzy, przeżywał i radość, i depresję, i lęk.

7. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
25 - 28.09.2014

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.08.14, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: 7. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia