"Made in Poland" Emila Marata i Michała Wójcika

Książka "Made in Poland" Emila Marata i Michała Wójcika ukazała się 4 czerwca w wydawnictwie Wielka Litera.

Dzięki swojemu przyjacielowi Romanowi Bratnemu Stanisław Likiernik (rocznik 1923) stał się symbolem pokolenia urodzonego w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Jako Staszek Skiernik przeszedł do historii literatury polskiej. Za sprawą Janusza Morgensterna stał się bohaterem kultowego serialu. Chociaż pseudonim Kolumb nie należał w rzeczywistości do niego, ale do Krzysztofa Sobieszczańskiego, został mu już na zawsze przypisany w książce i na ekranie.

W Made in Poland, książkowym zapisie szczerej rozmowy z Emilem Maratem i Michałem Wójcikiem Likiernik udowadnia, że nie bez przyczyny właśnie on (wraz z Sobieszczańskim) stał się pierwowzorem Skiernika, Kolumba, Machabeusza z powieści Bratnego Kolumbowie. Rocznik 20. Do dziś jest to człowiek niebanalny, który od razu przykuwa uwagę, wypełnia sobą całą książkę; mówi jasno i odważnie, co myśli, nie zważając w najmniejszym stopniu na poprawność polityczną. Dziewięćdziesięciolatek, który zamiast serwować gawędy ku czci kogokolwiek, zaskakuje ciętymi ripostami, siłą przekonań, a momentami wręcz brutalną szczerością sądów. Niektóre jego opinie na temat tego, co przeżył oraz tego, co obserwuje współcześnie, nie są łatwe do przełknięcia. Likiernik ostro rozprawia się z historią oraz z dzisiejszym spojrzeniem na nią. Bez sentymentalizmu, patosu i idealizacji, do których mają skłonność osoby wspominające własną młodość. Bez wyciągania licznych orderów.

Poddaje krytyce sens i sposób organizacji powstania warszawskiego, żywo obrusza się słysząc wyrażenie moralne zwycięstwo, ale jest dumny z postawy młodych ludzi, którzy do sprawy podeszli jak prawdziwi żołnierze i spełnili swój obowiązek. Dla niego powstanie było najgorszym doświadczeniem życiowym, które zburzyło mu cały świat i odebrało przyjaciół, więc nie ma zamiaru mówić, że widzi to inaczej.

Temat przyjaźni jest jednym z najważniejszych poruszonych w książce i wywołuje u Stanisława Likiernika największe emocje. We wspomnieniach znów ożywają przyjaciele; ci, co odeszli, ci, których już nie ma. Ich pamięci i dobrego imienia zamierza bronić do samego końca, bo to obowiązek tego, który był świadkiem i przeżył.

Polemizuje z niektórymi historykami zajmującymi się tematem konspiracji i powstania. Nie zgadza się z nadinterpretacją wielu faktów przez tych, których tam wtedy nie było. Drażni go, gdy widzi zabawy w żołnierzy, jakie stały się dzisiaj modne; uważa je za dziecinadę. Z jego perspektywy – żołnierza AK, który działał w Kedywie, walczył w powstaniu, strzelał do ludzi i ich zabijał – gra w wojnę jest niezrozumiałym absurdem. Ma własne zdanie i broni go zacięcie. Złości się, gdy Emil Marat i Michał Wójcik próbują go prowokować, ale zaraz rozładowuje atmosferę z właściwym sobie poczuciem humoru, bo choć to bohater kultowy, symbol i legenda, nie ma w nim nic pomnikowego. Mimo że Likiernik od 68 lat przebywa na emigracji we Francji, jego niewypowiedziane otwarcie uczucie do rodzinnego kraju jest wyczuwalne na każdej stronie książki. Opowiada o swojej relacji z ojczyzną z wielką pasją, a jednocześnie z prostotą. Widać, że jemu Polska nie jest i nigdy nie była obojętna. On wciąż jest Made in Poland. Stanisław Likiernik dziś wspomina, kim był kiedyś i co wtedy zrobił, a ponieważ wtedy był mężczyzną odważnym, mającym poczucie żołnierskiego i patriotycznego obowiązku, dziś ma wywalczone przez siebie prawo do wyrażania własnych sądów, nawet tych najbardziej kontrowersyjnych. On przede wszystkim, bo jeśli nie on i nie ci, których symbolizuje, to kto?

Emil Marat (ur.1971) – dziennikarz, współtwórca i przez 10 lat dyrektor programowy Radia PiN, wcześniej reporter Radia Zet. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W 2013 roku ukazała się jego powieść pt. Szkło.

Michał Wójcik (ur.1969) – historyk, dziennikarz. Pracował w Radiu Zet, tygodniku Przekrój, był redaktorem naczelnym magazynów Focus i Focus Historia. Współtworzył Błyskawiczny Program Historyczny i cykl Było/nie było. Prowadzi program Cafe Historia.

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.08.14, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Emil Marat, Michał Wójcik, Wydawnictwo Wielka Litera, Made in Poland
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia