Od 5 do 7 września br. wydarzenia w Poznaniu rozgrywać się będą w rytmie muzyki klasycznej. Wszystko za sprawą nowego festiwalu Opera Know-how, dzięki któremu opera na stałe zadomowi się w miejskiej przestrzeni i odsłoni swoje nowoczesne oblicze.
W programie festiwalu znajdą się pozycje dedykowane widzom, którzy chcieliby bliżej poznać operę oraz projekty prezentujące jej związki z pokrewnymi dziedzinami sztuki: jazzem, street artem, muzyką współczesną. Nie zabraknie także spektakli i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, koncertów, happeningów oraz spotkań i dyskusji z ludźmi opery. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i odbywają się wokół ulicy Święty Marcin –na podwórkach i w miejskich bramach. Miejsce nie jest przypadkowe – twórcy festiwalu chcą przyczynić się do rewitalizacji i kulturalnego ożywienia najważniejszej poznańskich arterii oraz dotrzeć do mieszkańców miasta w ich codziennej rzeczywistości.
Patronem pierwszej edycji jest Karol Szymanowski, motywem przewodnim – pieśń. Jak mówi Zuzanna Głowacka, dyrektor artystyczna festiwalu: - Szymanowski to jeden z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Jego pieśni są królestwem niesamowitych historii i obrazów – stanowią klucz do zrozumienia operowego świata. Wierzymy, że ich popularyzacja może stać się początkiem fascynacji śpiewem klasycznym i operą oraz pretekstem dla odkrywania bogatej polskiej kultury muzycznej. Szymanowski jest głównym bohaterem programu Festiwalu Opera Know-how. W trakcie trzech dni widzowie będą mieli okazję usłyszeć blisko 80 utworów pochodzących z różnych okresów jego twórczości – od kompozycji najwcześniejszych po dzieła w pełni dojrzałe. Do najciekawszych inspirowanych muzyką Szymanowskiego propozycji należą: jazzowy koncert Szymanowski: Inspiracje w Klubie Blue Note, seria rozgrywanych w nietypowych lokalizacjach kameralnych koncertów Głosy miejskich zakamarków oraz finałowy spektakl Pieśń o nocy, który odbędzie się w fontannie przy Placu Wolności.
Organizatorami Festiwalu Opera Know-how są Stowarzyszenie Inicjatywa Kulturalna Pro Arte oraz Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury działające w ścisłej współpracy z Akademią Muzyczną i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu sprawującym merytoryczną opiekę m.in. nad wykonaniem muralu, który znajdzie się na przystanku PST Szymanowskiego.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej i fanpage’u festiwalu. Wydarzenie objęli honorowym patronatem Prezydent Miasta Poznania oraz Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.
www.operaknowhow.pl | facebook.com/operaknowhow | operaknowhow@gmail.com
PROGRAM FESTIWALU
Piątek, 5. 09. 2014
17:00 Rozdźwięki. Happening otwierający festiwal (O. Stabno, A. Szmatoła, wszyscy artyści festiwalowi), Galeria MM
Rozdźwięki to wydarzenie zainspirowane możliwościami ludzkiego głosu. Będące podstawą widowiska echo tworzy niedookreśloną, żywą instalację dźwiękową, której głównym zadaniem jest próba odpowiedzi na pytanie dotyczące (de)konstrukcji muzycznej przestrzeni. Osią happeningu jest Pieśń Roksany – jeden z najbardziej znanych fragmentów opery Król Roger K. Szymanowskiego. Potencjał dźwiękowo-przestrzenny Galerii MM staje się motorem napędowym głównej linii programowej festiwalu – symbolicznego „wyjścia” muzyki klasycznej w przestrzeń miasta.
19.00 Projekcja opery Król Roger (reż. M. Treliński), Nowe Kino Pałacowe, CK Zamek
20.30 Dyskusja na temat spektaklu (M. Gmys, M. Straburzyński, K. Kozłowski), Nowe Kino Pałacowe, CK Zamek
Kim jest Król Roger, a kim przybywający na jego dwór tajemniczy Pasterz? Jak rozumieć – i interpretować – fascynujące w swej niejednoznaczności dzieło Karola Szymanowskiego? Jakie nowe sensy odkrywa przed widzem głośna inscenizacja Mariusza Trelińskiego? Na te oraz inne pytania odpowiedzą w pospektaklowej dyskusji zaproszeni goście. Ich rozmowa stanie się punktem wyjścia dla rozważań o operze jako dziedzinie uniwersalnej, ale i aktualnej.
Sobota, 6. 09. 2014
11:00 Koty, psoty i świergoty. Warsztat ruchowy dla dzieci (Prowadzenie: M. Mroczkowski), podwórko w kamienicy przy ul. Św. Marcin 34
Nie ma nic bardziej naturalnego od ruchu. Sztuka dla dziecka jest czystą i nieskrępowaną radością. Tę prostą, choć jakże inspirującą do działań prawdę, odkryje przed najmłodszymi uczestnikami festiwalu Michał Mroczkowski – instruktor i choreograf, student rytmiki poznańskiej Akademii Muzycznej. Podczas warsztatu dzieci zaprzyjaźnią się z muzyką klasyczną, oswoją z miejską przestrzenią oraz wyrobią w sobie nawyk aktywnego i twórczego uczestnictwa w kulturze. Warsztat dedykowany jest dzieciom w wieku 8-9 lat. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.
11:00 Wcielenia muzyki. Warsztat aktorski (Prowadzenie: M. Kluczykowski), Republika Sztuki Tłusta Langusta
Podczas warsztatu prowadzonego przez Marcina Kluczykowskiego (aktora i performera wywodzącego się z poznańskiego nurtu teatru alternatywnego) uczestnicy dokonają aktorskiej interpretacji wybranych utworów Karola Szymanowskiego. W oparciu o ruch, gest, emocje oraz poetyckie obrazy zaklęte w pieśniach kompozytora, każdy z uczestników zbuduje organiczną mini etiudę teatralną. Dowie się także, że ciało jest punktem wyjścia dla wszystkich muzycznych doświadczeń. Warsztat dedykowany jest młodzieży w wieku 15-18 lat. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.
11:00 Poczuj, rozpoznaj, nazywaj. Warsztat twórczego słuchania muzyki (Prowadzenie: U. Matlęgiewicz), Sala Teatralna Collegium Maius
Urszula Matlęgiewicz, studentka poznańskiej muzykologii, pokaże uczestnikom warsztatów, w jaki sposób osiągnąć stan skupienia umysłu pozwalający na zatopienie się w synestezyjnej aurze dzieł Szymanowskiego. Ćwiczenia pobudzające wyobraźnię zaprowadzą słuchaczy w najgłębsze zakamarki onirycznych wizji snujących się w melodiach kompozytora, zaś wspólne konfrontowanie odczuć pobudzi do stworzenia ich świeżych interpretacji.
Warsztat dedykowany jest osobom dorosłym. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.
13:00 Figle-migle, kogle-mogle. Twórcze słuchanie muzyki dla dzieci (Prowadzenie: J. Sykulska), Manufaktura słodyczy Karmelkowo
Słuchanie, granie, tańczenie, śpiewanie, malowanie – oto niezbędne elementy kreatywnej układanki, jaką zaserwuje młodym uczestnikom warsztatu Joanna Sykulska, poznańska animatorka i studentka edukacji artystycznej. Zajęcia prowadzone w oparciu o metodę Batii Strauss zachęcą dzieci i ich rodziców do wspólnej, twórczej zabawy. Pełna barw i kolorowych przedmiotów przestrzeń, rodzinna atmosfera oraz muzyka Karola Szymanowskiego staną się źródłem radości płynącej z bliskiego obcowania ze sztuką. Warsztat dedykowany jest dzieciom w wieku 6-7 lat. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.
13:00 Szymanowski: (re)mix. Warsztat DJ-ski (Prowadzenie: F. Szymczak), klub Czytelnia
Połączenie twórczości Szymanowskiego z na wskroś współczesną sztuką didżejską może wydawać się miksem kontrowersyjnym. Prowadzący warsztaty – Filip Szymczak (Stowarzyszenie City Inside Art, wytwórnia muzyczna Rec.Out) odkryje przed uczestnikami zaskakujące paralele pomiędzy tradycyjną sztuką kompozytorską a nowoczesną sztuką kolażu i de-konstrukcji. Podczas warsztatu każdy będzie miał szansę stworzenia własnego remixu aranżując wybrany utwór K. Szymanowskiego. Warsztat dedykowany jest młodzieży w wieku 13-15 lat. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.
13:00 Zarzyjsekuniu! Warsztat białego śpiewu (Prowadzenie: M. Paszek), Instytut im. Oskara Kolberga
Punktem wyjścia warsztatu prowadzonego przez Malwinę Paszek – wokalistkę związaną z muzyką tradycyjną, łączącą w swych projektach ludowy śpiew z brzmieniami współczesnymi – są Pieśni Kurpiowskie K. Szymanowskiego. Technika białego śpiewu oprócz swego nadrzędnego celu – uwolnienia głosu, jest też polem dla spontanicznej ekspresji. Wspólne muzykowanie odkryje przed uczestnikami tajniki oddychania przeponą, zaszczepi też fascynację rodzimym folklorem. Warsztat dedykowany jest osobom dorosłym. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo.
14:00 Wojtek Świeca: Litania – impresja kościół przy ulicy Fredry
Gitara elektryczna solo i surowa akustyka neogotyckiego kościoła to dwa czynniki decydujące o wyjątkowości koncertu poznańskiego artysty Wojtka Świecy. Jego improwizacja na temat wokalno instrumentalnej Litanii do Marii Panny Karola Szymanowskiego to projekt eksplorujący bogate brzmienie instrumentu kojarzonego dziś niemal wyłącznie z muzyką popularną. Oparte na technice swobodnej improwizacji impresje w połączeniu z ascezą sakralnego wnętrza zyskują nowy, niepowtarzalny kontekst. 15:00 Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia (M. Książek, M. Gajda, Ł. Mirek, A. Jakubów), Republika Sztuki Tłusta Langusta
Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia to cykl 15-minutowych koncertów kameralnych. Muzyka Karola Szymanowskiego – reinterpretowana, inkrustowana nowoczesnym spojrzeniem młodych twórców – staje się artystycznym bodźcem do pogłębionej refleksji nad kondycją współczesnego widza operowego.
15:15 Spotted: opera. Widz pilnie poszukiwany (dyskutanci: E. Schreiber, S. Pietras, K. Moraczewski, prowadzący: A. O. Gibowski), Republika Sztuki Tłusta Langusta
Pierwsze z trzech zaplanowanych spotkań poświęconych problematyce teatru operowego. Zaproszeni goście rozmawiać będą na temat tożsamości współczesnego widza operowego – jego oczekiwań, przyzwyczajeń, obaw, potrzeb. Wśród rozmówców znajdą się muzykolodzy, teatrolodzy i artyści współpracujący z teatrami operowymi w Polsce i za granicą. Zderzenie różnych punktów widzenia przyczyni się do wszechstronnego omówienia problemu. Do dyskusji zapraszamy również publiczność.
17:45 Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia (T. Sośniak, P. Rakowski, O. Winkowska), podwórko kamienicy przy ulicy Święty Marcin 69
Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia to cykl 15-minutowych koncertów kameralnych. Muzyka Karola Szymanowskiego – reinterpretowana, inkrustowana nowoczesnym spojrzeniem młodych twórców – staje się artystycznym bodźcem do pogłębionej refleksji nad kondycją współczesnego widza operowego. 18:00 Chodzą pogłoski, że Szymanowski… Rozmowa (nie) na temat (Rozmówcy: M. Gmys, B. Dąbrowski, D. Ratajczakowa), Klub Czytelnia
Zaproszeni goście – znawcy twórczości Karola Szymanowskiego – w niezobowiązującej atmosferze kawiarni wymienią się poglądami i odczuciami na temat życiorysu, twórczości i poglądów kompozytora. Luźna, improwizowana rozmowa jest odmienna względem klasycznych, akademickich standardów wykładu prezentującego sylwetkę znanej postaci. Dyskutanci nad chronologię przedkładają uporządkowanie problemowe i tematyczne, od suchych, encyklopedycznych faktów wolą zaś żywioł anegdotyczności. 20:00 Szymanowski: Inspiracje. Koncert aranżacji jazzowych (W. Świeca, A. Konieczny, I. Polit, J. Skowroński, D. Kostka, P. Rakowski), Klub Blue Note
21:30 Jam session
Oryginalny projekt młodych poznańskich muzyków związanych ze sceną jazzową. Inspiracją twórczą koncertu jest pieśń. Nadając tej formie współczesny kształt artyści pokazują, że muzyka Szymanowskiego nie jest muzealnym eksponatem, lecz żywą, podatną na przemiany częścią polskiej kultury. W ich autorskich aranżacjach muzyka klasyczna w interesujący sposób łączy się z wpływami muzyki improwizowanej, nadając zawiłym melodiom Szymanowskiego nowy wymiar. Podczas koncertu usłyszymy m. in. aranżacje pieśni ludowych, arii z opery Król Roger, pieśni do słów T. Micińskiego, J. Tuwima, K. Iłłakowiczówny. Iza Polit - śpiew Jakub Skowroński - saksofon, klarnet basowy Wojtek Świeca – gitara Piotr Rakowski – wibrafon, KAT Damian Kostka – kontrabas Andrzej Konieczny – perkusja, elektronika
Niedziela, 7. 09. 2014
13:00 Masterclass z Iwoną Hossą. Otwarta lekcja śpiewu (Prowadzące: I. Hossa, L. Sobolewska, warsztatowicze: N. Krysztoforska, A. Bałachowska), Sala Drabowicza w Teatrze Wielkim
Masterclass (z j. ang.: lekcja mistrzowska) to otwarta dla szerokiej publiczności pokazowa lekcja śpiewu. W trakcie warsztatów młodzi adepci sztuki wokalnej oraz towarzysząca im publiczność będą mogli przekonać się na żywo, na czym polega praca przepony, czym są koloratury oraz jak zmienia się interpretacja przygotowanych utworów w konfrontacji z radami i anegdotami solistki scen operowych: Iwony Hossy.
14:00 Pomiędzy. Spektakl dla dzieci (Reżyseria: D. Stachuła), Sala pod Zegarem CK Zamek
Pomiędzy to możliwość zdumiewania się i zdziwienia. Jaki kolor powstanie, gdy pomieszamy niebieski i czerwony? Co się stanie, gdy dziewczynka niespodziewanie rozstanie się ze swoją ulubioną lalką? Zapraszamy na spotkanie z nieznanym – smutnym i radosnym, strasznym, ale i możliwym do oswojenia. Doświadczenia ze świata onirycznego mogą okazać się pomocne w przeżywaniu tego, co dzieje się w świecie realnym. Pomiędzy to spotkanie – na granicy jawy i snu – młodych widzów z polskimi utworami dedykowanymi dzieciom. Muzyka Karola Szymanowskiego i wiersze Kazimiery Iłłakowiczówny poszerzone o ruch sceniczny i stronę plastyczną uczą najmłodszych jak odkrywać świat posługując się wszystkimi zmysłami. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 5 lat. Zrealizowany zostanie przez studentów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pomiędzy jest najciekawiej. Tam pomieszkują sny, wyobraźnia i kot. Reżyseria – Daniel Stachuła Dramaturgia – Joanna Żygowska Scenografia – Natalia Rejszel Kostiumy – Emil Wysocki Występują: Lalka – Hanna Karasińska Krzysia – Monika Buczkowska Kot – Łukasz Kocur Przy fortepianie – Oskar Stabno
15:00 Zawód: reżyser (R. A. Braun), Klub Cicha Kuna
Spotkanie z reżyserem operowym to okazja do poznania jednej z najważniejszych osób w teatrze operowym. Ran Arthur Braun to artysta młodego pokolenia, który nie boi się oryginalnych, nowatorskich rozwiązań inscenizacyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku do tradycji teatru muzycznego. Podczas spotkania podzieli się z widownią spostrzeżeniami na temat pracy reżysera operowego. 16:00 Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia (A. Gudzio, A. Gajek, P. Wywrot), Klub Cicha Kuna
Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia to cykl krótkich koncertów kameralnych łączących w sobie różne media. Muzyka Karola Szymanowskiego – reinterpretowana, inkrustowana nowoczesnym spojrzeniem młodych twórców – staje się artystycznym bodźcem do pogłębionej refleksji nad problematyką współczesnej reżyserii w teatrze operowym. 16:15 Wizjoner-obrazoburca. Reżyser w operze (dyskutanci: I. Hossa, Ł. Gajdzis, M. Jabłoński, R. Borowska-Juszczyńska, prowadząca: J. Maleszyńska), Klub Cicha Kuna
Problem współczesnej reżyserii to kolejny punkt zapalny związany ze środowiskiem opery. Zaproszeni goście przyjrzą się zagadnieniom związanym z problematyką współczesnej reżyserii teatru muzycznego, próbując odpowiedzieć na pytanie o sens i granice eksperymentu reżyserskiego w operze. W centrum zainteresowania pozostanie sytuacja Poznania, prężnego ośrodka operowego, który stopniowo otwiera się na nowe interpretacje sceniczne. Do dyskusji zapraszamy również publiczność.
17:30-20:00 Głosy miejskich zakamarków 17:30 Opus 1. Rymy dziecięce
(A. Budzyńska, K. Książczyk), Pasaż Różowy
18:00 Opus 2. Lean out of the window (M. Liweń, A. Skorupa), prywatne mieszkanie w okolicach ulicy Święty Marcin
18:30 Opus 3. Driady i Pan (A. Gładysiak, A. Sanocka, A. Garniewicz), skwer za Biblioteką Uniwersytecką
19:00 Opus 4. Puszcza Kurpiowska (M. Terlecka), parking za Biblioteką Uniwersytecką 19:30 Opus 5. Hymny (A. Gudzio, P. Żukowski), podziemny parking Galerii MM
Muzyka to wehikuł zdolny przenieść daleko poza szarą, codzienną rzeczywistość. Wiedzą o tym Głosy ukryte w miejskich zakamarkach i dlatego pragną opowiedzieć słuchaczom swoje niesamowite historie. Cykl pięciu kameralnych koncertów tworzy muzyczny szlak w obrębie ulicy Św. Marcin. Sentymentalny spacer po opuszczonych zaułkach jest jednocześnie podróżą po oryginalnej twórczości Karola Szymanowskiego. Koncerty łączą różnorodne działania artystyczne i tworzą miniaturowe opery ożywiające zapomniane zakątki miasta.
21:00 Pieśń o nocy. Spektakl plenerowy (Reżyser: Z. Głowacka), fontanna przy Placu Wolności
Pieśń o nocy to autorski projekt Zuzanny Głowackiej będący hołdem dla Karola Szymanowskiego. Scenariusz powstał w oparciu o 23 miniatury muzyczne na głos z fortepianem pochodzące z różnych okresów twórczości kompozytora. Budowana na nieoczywistym fabularnym splocie teatralna wariacja tworzy apolliński sen w samym centrum miejskiej rzeczywistości. W skażonym sztuką umyśle głównego bohatera dochodzą do głosu antagonistyczne pragnienia. Paniczny strach przed nieznaną przyszłością zmusza do podjęcia wędrówki w głąb własnej podświadomości. Jej kresem jest świt. Spektakl powstał we współpracy z Akademickim Kołem Teatralnym AKT działającym przy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz studentami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Scenariusz i reżyseria – Zuzanna Maria Głowacka Ruch sceniczny – Michał Mroczkowski Scenografia i kostiumy – Katarzyna Tomczyk, Kinga Bijak, Magdalena Ogonowska Charakteryzacja – Katarzyna Bogaczyk Reżyseria światła – Arkadiusz Kuczyński Kierownictwo muzyczne – Agata Gładysiak, Katarzyna Kluczyńska Opieka artystyczna – Piotr Tetlak Występują:
Artysta – Piotr Maciejowski Ona – Beata Panfil Śmierć – Maria Domżał Duch nocy – Joanna Kędzior Łabędź – Marcin Kluczykowski Księżyc – Patryk Jarczok Syrena I – Marta Książek Syrena II – Ksenia Shaushyshvili Syrena III – Anna Kajdasz
Przy fortepianie – Agata Gładysiak, Katarzyna Kluczyńska
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |