Koncert Śpiew Murów 44 70. - rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego znów przypomina nam o dramatycznej walce o życie naszego miasta, pełnej poświęcenia i nadziei.

O Warszawę, przetrwanie stolicy i jej mieszkańców walczyli żołnierze, kobiety, mężczyźni i młodzież, a także dzieci… W koncercie Śpiew Murów 44 w reżyserii Jerzego Bielunasa zobaczymy obrazy z tamtych 63 dni zmagań, determinacji, euforii, młodzieńczego zapału, który w końcu zgasł. Na widowisko artystyczne zaprasza Stołeczna Estrada, instytucja kultury m.st. Warszawy.

 „Koncerty i widowiska muzyczne to bardzo ważny element obchodów rocznicowych. Dzięki zabiegom artystycznym, tekstom literackim, specjalnie skomponowanej muzyce i nowoczesnym animacjom, możemy często językiem symboli mówić o tych bardzo trudnych momentach naszej historii.” – mówi Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady.

Tytuł koncertu zaczerpnięty został z wiersza Tadeusza Gajcego Śpiew murów. W każdym miejscu Warszawy, w murach domów, piwnicach  odzywają się  z samego dołu pięter klawiaturą  w szumach i szmerach  głosy. Opowiadają historię miasta zapisaną  w dniach  radosnych i w tych dramatycznych, pełnych tragizmu. Idziemy za tymi głosami, za  krzykiem  spod ziemi.

Swoich głosów do często bardzo wstrząsających wspomnień i relacji udzielą znani artyści, którzy od lat angażują się w projekty powstańcze. Będą to: Stanisława Celińska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Kinga Preis, Adam Woronowicz, Adam Nowak, Janusz Radek, Natalia Niemen, Mateusz Pospieszalski, a także aktorzy najmłodszej generacji - tegoroczni absolwenci PWST - Michał Czaderna i Tomasz Piotrowski. Towarzyszyć im będzie chór, kwartet smyczkowy i zespół muzyczny pod kierownictwem Mateusza Pospieszalskiego

„Tegoroczny koncert oddaliśmy w ręce Jerzego Bielunasa – reżysera, który w wyjątkowy sposób wyławia z tekstów i archiwaliów poświęconych powstaniu esencję, która bardzo celnie trafia do wyobraźni nie tylko osób osobiście związanych z historią powstania, ale i młodego pokolenia Polaków.” – podkreśla Andrzej Matusiak.

W scenariuszu pojawia się wiele fragmentów wierszy Anny Świrczyńskiej, które wydane w 1974 roku w tomie Budowałam barykadę zostały uznane przez Czesława Miłosza za jeden z najważniejszych polskich utworów podejmujących tematykę wojenną. "Ośmielam się twierdzić, - pisał noblista - że jego waga jest co najmniej równa wadze Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego. Dwa te dzieła pozostają, jako najprawdziwszy przekaz dla dalekich pokoleń.”

W scenariuszu wykorzystano też powstańcze pieśni  oraz m. in.  teksty K. K. Baczyńskiego, T. Gajcego, A. Kamińskiego i fragmenty wspomnianego już „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego,  uznanego za arcydzieło utworu opisującego życie ludności cywilnej w czasie powstania.

Niezwykle ważną rolę odgrywa też w koncercie zmieniająca się konstrukcja scenograficzna, która pozwala widzieć wciąż nowe przestrzenie: ulice gdzie toczą się walki, piętra zburzonych kamienic, piwnice i  kanały miasta, szkielety spalonych domów,  ale i też harmonijne, piękne obrazy przedwojennej Warszawy i dynamiczne kadry nowej, odbudowanej stolicy.

Muzyczną klamrą koncertu będą popularne piosenki opiewające piękno Warszawy. Na początku usłyszymy przedwojenny utwór „Warszawo, piękna Warszawo” w wykonaniu Chóru Juranda z 1932 roku oraz motyw muzyczny z refrenu starego szlagieru „To samo niebo”. Słuchając ich zobaczymy fotografie tętniących życiem ruchliwych ulic i  pełnych zieleni parków przedwojennej stolicy.

Centralna część koncertu to opowieść o latach wojny, bohaterskiej walce Polaków i tragedii Warszawy w czasie  Powstania  Warszawskiego. Koncert zamyka  wzbogacona współczesnymi zdjęciami  impresja na temat niezniszczalnej siły miasta, które podniosło się z gruzów i w którym  znów kwitnie młode życie. Tę część koncertu zamykają: „Sen o Warszawie” w wykonaniu Natalii Niemen i powtórnie utwór „Warszawo, piękna Warszawo”- tym razem zaśpiewany przez  Stanisławę Celińską.

Scenariusz i reżyseria – Jerzy Bielunas

Kierownictwo muzyczne – Mateusz Pospieszalski

Choreografia – Maciej Florek – Gleba

Scenografia – Grzegorz Policiński

Organizator koncertu: Stołeczna Estrada

Dodaj artykuł do:
(dodano 24.07.14, autor: blackrose)
Tagi: Koncert Śpiew Murów 44 70., rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia