Poznanie przez taniec - trwają warsztaty choreograficzne

Do piątku, 25 lipca 2014, trwają w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej warsztaty choreograficzne odbywające się w ramach polsko-norweskiego projektu edukacyjnego "Poznanie przez taniec" realizowanego we współpracy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Den Norske Opera & Ballet.

Od marca 2014 roku młodzież w wieku 16–19 lat uczestniczy w cotygodniowych warsztatach tanecznych. Obecnie odbywają się zgrupowania, a efektem prawie całorocznej pracy będzie wspólny (polsko-norweski) spektakl taneczny zaprezentowany łącznie 5 razy na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Den Norske Opera & Ballett. Z młodzieżą pracują uzdolnieni choreografowie młodego pokolenia z Polski i Norwegii. Dla każdej grupy powstają dwie choreografie: dla grupy polskiej przygotowuje je Joanna Drabik i Kristian Støvind (asystent – Bartosz Anczykowski), dla grupy norweskiej – Anna Hop i Cine Espejord (asystent Sarah Da Fonseca). Ważnym elementem projektu jest muzyka. Choreografowie pracują z muzyką współczesną, której kompozytorzy są swoistą wizytówką danego kraju. W przypadku polskich choreografii jest to muzyka Wojciecha Kilara.

Obecne zgrupowanie prowadzi Kristian Støvind.

Projekt realizowany jest ze środków funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz ze środków krajowych.

Projekt „Poznanie przez taniec” to projekt partnerski dwóch narodowych instytucji kultury: Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (Polska) i Den Norske Opera & Ballett (Norwegia). Kluczowym założeniem projektu jest stworzenie niczym nieograniczonej platformy do dialogu międzykulturowego pomiędzy młodzieżą z Polski i Norwegii. Płaszczyzną poznania stanie się taniec, gdyż jako dziedzina sztuki bazująca na wyrażaniu treści i emocji za pomocą ruchu, nie jest obciążona barierą językową. Już od 9 marca młodzież w wieku 16-19 lat uczestniczyć będzie w cotygodniowych warsztatach tanecznych. W czerwcu i w czasie wakacji odbędą się specjalne zgrupowania. Efektem prawie całorocznej pracy będzie wspólny (polsko-norweski) spektakl taneczny zaprezentowany łącznie 5 razy na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Den Norske Opera & Ballett. Z młodzieżą pracować będą uzdolnieni choreografowie młodego pokolenia z Polski i Norwegii. Dla każdej grupy powstaną dwie choreografie: dla grupy polskiej choreografie przegotuje Joanna Drabik i Kristian Støvind (asystent – Bartosz Anczykowski), dla grupy norweskiej – Anna Hop i Cine Espejord (asystent Sarah Da Fonseca). Ważnym elementem projektu jest muzyka. Pracować będziemy z muzyką współczesnych kompozytorów, których twórczość jest swoistą wizytówką danego kraju W przypadku polskich choreografii będzie to muzyka Wojciecha Kilara, w przypadku norweskich - Ragnar Bjerkreima i Terje Isungseta.

Taniec stanowi punkt wyjścia do innych działań w projekcie. Dorobek Polski w dziedzinie grafiki skłonił nas do zaplanowania organizacji międzynarodowego konkursu na plakat promujący spektakl taneczny. Konkurs zaadresowany będzie do studentów uczelni artystycznych nie tylko w Polsce i Norwegii, ale także w innych krajach UE i krajach stowarzyszonych. Zwycięski plakat będzie promował spektakl, w Warszawie i Oslo, zaś nadesłane projekty zostaną zaprezentowane w formie wystawy i katalogu.

Ważnym elementem projektu jest zaplanowana na koniec września międzynarodowa konferencja nt. edukacji kulturalnej, ze szczególnym uwzględnieniem takich tematów, jak , międzynarodowe projekty edukacji kulturalnej, projekty taneczne czy edukacja w i o operze i balecie. Możliwość poszerzenia wiedzy i wymiany doświadczeń z pewnością będzie impulsem do tworzenia koncepcji dla nowych przedsięwzięć edukacyjnych.

Dla zapewnienia odpowiedniej promocji projektu oraz szerokiego dostępu do jego efektów, powstaną strony internetowe o projekcie. Znajdą się na nich m.in. fotorelacje i videoblog. Po stronie polskiej do prowadzenia dokumentacji fotograficznej zostanie zaangażowana młodzież, która swoją pasję do fotografowania będzie rozwijać w ramach warsztatów z profesjonalnymi fotografikami i wykładowcami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (prof. Prot Jarnuszkiewicz, dr Witold Krassowski). Fotografie będą publikowane nie tylko na stronie internetowej projektu, ale zostaną także zaprezentowane na wystawie towarzyszącej premierze spektaklu oraz w katalogu. Zdjęcia oraz dokumentacja wideo pozwoli nam na zaprezentowanie multimedialnej publikacji podsumowującej projekt.

Projekt łączy w sobie zarówno różne formy aktywności, jak i dziedziny sztuki. Mamy konferencję, warsztaty, zgrupowania, spektakl, wystawy, publikacje. Łączymy sztukę sceniczną, taniec, sztuki plastyczne, nowe media. Poszczególne działania adresujemy do różnych grup docelowych (młodzież licealna, studenci, osoby pracujące z młodzieżą, decydenci). Różnorodność i interdyscyplinarność pozwoli nam osiągnąć zamierzone cele, które zdefiniowaliśmy następująco:

1. Rozszerzenie możliwości realizacji różnorodnych działań artystycznych i kulturalnych.
2. Rozwijanie kreatywności i zdobywanie umiejętności przez uczestników projektu.
3. Zwiększenie mobilności artystów.
4. Wzmocnienie uczestnictwa w kulturze i zwiększenie kompetencji kulturowych.
5. Rozwój dialogu międzykulturowego poprzez kształcenie tożsamości kulturowej oraz szacunku i postawy dialogowej wobec innych kultur.
6. Wzmocnienie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a Norwegią.

Projekt realizowany będzie przez cały 2014 rok.

Projekt jest dofinansowany z funduszy EOG.

Kilka słów o funduszu EOG

Poprzez fundusze EOG i fundusze norweskie Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyczyniają się do zmniejszania nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmacniania relacji dwustronnych z państwami beneficjentami w Europie. Te trzy państwa ściśle współpracują z Unią Europejską na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Porozumienie EOG).

Wartość zebranych w okresie 2009-2014 funduszy EOG i funduszy norweskich wynosi 1,79 miliarda euro. Norwegia zapewnia około 97% łącznego finansowania. Fundusze są przeznaczone dla organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i szkół wyższych, sektora publicznego i sektora prywatnego w 12 nowo przyjętych państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Grecji, Portugalii i Hiszpanii. W ramach tego przedsięwzięcia trwa szeroka współpraca z podmiotami z państw darczyńców, a przedsięwzięcia mogą być wdrażane do 2016 roku.

Najważniejsze obszary wsparcia obejmują ochronę środowiska i zmiany klimatyczne, badania i stypendia, społeczeństwo obywatelskie, ochronę zdrowia i wsparcie dla dzieci, równość płci, sprawiedliwość i dziedzictwo
kulturowe.

Więcej informacji o funduszu EOG: www.eeagrants.org

Dodaj artykuł do:
(dodano 23.07.14, autor: wanilia)
Dział muzyka
Tagi: Poznanie przez taniec , warsztaty choreograficzne, taniec
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia