Wystawa "Znak i karabin do ręki bierzem" w Ossolineum

Zapraszamy na nową wystawę "Znak i karabin do ręki bierzem. Powstanie styczniowe i Rząd Narodowy 1863 - 64" w Ossolineum. Kuratorem wystawy jest dr Łukasz Koniarek.

Wystawa, przygotowana w roku 150. rocznicy stracenia Romualda Traugutta i członków ostatniego powstańczego Rządu, ukazuje powstanie styczniowe nie tylko od strony działań militarnych, ale także poprzez wielopłaszczyznową działalność Rządu Narodowego.

Dzięki licznym obiektom muzealnym związanym z działalnością Rządu Narodowego, z których najistotniejszymi są niewątpliwie rządowe tłoki pieczętne z lat powstania, udostępnione przez Lwowskie Muzeum Historyczne, wystawa pozwala ukazać jak różnorodne, i nieraz jak skuteczne, było funkcjonowanie tego  podziemnego powstańczego państwa.

Na wystawie można zobaczyć także liczne pamiątki związane z Powstaniem i jego uczestnikami – fotografie, emblematy, powstańczą prasę oraz militaria, te ostatnie udostępnione przez Muzeum Militariów – oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Ważnym wątkiem w kompozycji wystawy jest rola Galicji i Lwowa w latach 1863 – 1864. Ziemie zaboru austriackiego były terenem zakupów broni, tutaj też organizowano szeroką pomoc dla powstańców w postaci żywności, ubrań, furażu, które przez kordon przerzucane były na objęte powstaniem ziemie Królestwa. Właśnie na terenach zaboru austriackiego formowały się z ochotników oddziały powstańcze, które przenieść miały powstanie na ziemie Wołynia i Kijowszczyznę.

Charakterystyczną dla tego czasu postacią, niejako symbolizującą ówczesne pokolenie młodych Polaków, jest Mieczysław Romanowski. Autor wielu wierszy i poematów o tematyce historycznej, pracownik Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, wreszcie konspirator związany z przedstawicielstwem Rządu Narodowego we Lwowie. Wiosną 1863 r. pospieszył do Królestwa i walczył w partii Marcina Borelowskiego-Lelewela. Poległ podczas odwrotu po bitwie pod Józefowem Lubelskim. Na wystawie zobaczyć można m.in. związane z nim pamiątki - listy i fotografie.

Wystawę zamykają obiekty przypominające obchody rocznic powstania 1863 r., świętowanych w końcu XIX i w początkach XX w. na ziemiach zaboru austriackiego. Szczególnie ciekawym jest kult weteranów powstania powszechny w II Rzeczypospolitej.

Wystawa czynna od wtorku do soboty, w godz. 10.00 - 18.00 (do końca sierpnia) Budynek główny Ossolineum, sale "Pod Kopułą", wejście od ul. Grodzkiej lub Zaułka Ossolińskich.

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.07.14, autor: blackrose)
Tagi: Wystawa, Znak i karabin do ręki bierzem, Ossolineum
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia