Jelenie o teatrze. Na Placu Defilad od 15 lipca

Jelenie mówiące o teatrze na Palcu Defilad? Dlaczego nie. Młoda warszawska artystka Eliza Proszczuk została zaproszona przez Teatr Dramatyczny do stworzenia instalacji wykorzystującej rzeźby jeleni będące elementami archiwalnej scenografii. Proszczuk pomalowała je na złoto i dała im głos. Zapytała warszawiaków o znaczenie teatru w ich życiu. Wywiady zostały wykorzystane przez artystkę w instalacji - rzeźby reagując na ruch, mówią głosami pytanych o teatr mieszkańców stolicy.

Ideą projektu „Plac Defilad” jest stworzenie wysokiej jakości, wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej, przyciągającej zarówno mieszkańców, jak i turystów. Pierwszy etap projektu został zaplanowany na trzy lata. Teatr Dramatyczny postanowił w pierwszej kolejności odczarować swoje magazyny i udostępnić artystom rekwizyty z archiwalnych tytułów. Do współpracy przy pierwszej instalacji zaprosiliśmy młodą warszawską artystę Elizę Proszczuk, która zajmuje się sztuką wizualną. „Poproszono mnie, bym wykorzystała element scenograficzny „jelenie” do swojej instalacji. Doszukałam się w tym pewnej przekory. Określenie „jeleń” w naszym obszarze kulturowym często używane jest w stosunku do ludzi naiwnych, dających się wykorzystać, którzy coś za nas robią. Pomyślałam, że mogłoby być interesujące, gdyby oddać głos złotym jeleniom. Na tej podstawie przeprowadziłam rozmowy z mieszkańcami Warszawy, ludźmi z różnych środowisk. Moje pytania dotyczyły znaczenia teatru w ich życiu. Kolor złoty nawiązuje zaś do starotestamentowego złotego cielca i do buddy, który niesie światłość i mądrość. Poza tym nawiązuje do architektury Pałacu Kultury. Poprzez swój kolor jeleń staje się bogato zdobioną rzeźbą monumentalną.” – opowiada Eliza Proszczuk.

Eliza Proszczuk - urodziła się w 1980 roku w Białymstoku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2000-2006). Tytuł Magistra Sztuki otrzymała w roku 2006. W latach 2007-2009 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych Post St. Joost w Den Bosch, Breda na Wydziale Visual Arts. 29 czerwca 2009 uzyskała dyplom International Master of Fine Arts. W trakcie studiów przygotowała akcje artystyczną wokół przestrzeni Dworca Centralnego w Den Bosch pt: „Shortcuts” („ Na skróty”), a także brała udział w kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych np: „Noc Muzeów”, SM’s Stedelijk Museum, Den Bosch (Holandia); “Bat Reel 2”, De Veemvloar, Amsterdam (Holandia); „Bat Reel”, Novylon, Antwerpia (Belgia); “B.a.d. Fundation”, Rotterdam (Holandia). Od października 2008 do kwietnia 2009 roku przebywała na rezydencji twórczej w ramach stypendium B.a.d. Fundation, w tym czasie realizowała projekt artystyczny dla Rotterdamu (dzielnica Charlois), a także stworzyła książkę artystyczną pt: „Infantile Hematology”. Książkę można było obejrzeć na wystawie/prezentacji “Monkeys on the Water”, Het Wilde Weten, Rotterdam (Holandia); na wystawie indywidualnej “B.a.d. Fundation”, Rotterdam (Holandia); na wystawie indywidualnej „Infantile Hematology”, Galeria XX1 , Warszawa. Artystka Uczestniczyła także w programie rezydencji twórczej Hommes Gallery w Rotterdamie. W 2010 roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wraz z Galerią Studio i Komuną Warszawa 2011 przeprowadziła i z realizowała projekt pt. „Pasiak“ w Warszawie. W tym samym roku miała wystawę indywidualną „Widzisz tyle ile chcesz” w Galerii Promocyjnej w Warszawie, wystawę zbiorową „Gucio zaczarowany, ostatni obywatel Rzeczpospolitej Obojga Narodów” Galeria Pamienkalio, Wilno. W roku 2013 wspólnie z Kamilą Szejnoch brała udział w projekcie rezydencji twórczej SYB Holandia. W tym samym roku z okazji festiwalu Kultury holenderskiej w Poznaniu w Galerii Arsenał przeprowadziła prezentację swoich działań artystycznych. W lutym 2014 r. brała udział w wystawie „Sztuka na Zamku” w Galerii Kordegarda w Warszawie. W czerwcu tego roku współtworzyła projekt artystyczno-terapeutyczny z antropolożką Agnieszką Dudrak w Tibilisi, zakończony tam wystawą „Supra of Her own” w Galerii Nectar. Od 2011 roku pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów jako asystentka profesora Sławomira Ratajskiego. W roku 2012 otworzyła przewód doktorski na tej uczelni. Od roku 2012 prowadzi zajęcia z arteterapii ze skazanymi kobietami w Areszcie Śledczym na Olszynce Grochowskiej tam też realizuje swój projekt doktorski.

Instalacja wizualno-dźwiękowa

Jelenie

Autor: Eliza Proszczuk dla Teatru Dramatycznego 15 lipca – 15 sierpnia 2014 Miejsce: Plac Defilad, trawnik przed wejściem do Teatru Dramatycznego

Dodaj artykuł do:
(dodano 12.07.14, autor: blackrose)
Tagi: Jelenie o teatrze, Plac Defilad
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia