Pierwsza indywidualna wystawa Katarzyny Krakowiak w Gdańsku

Katarzyna Krakowiak, artystka mieszkająca w Gdańsku, wyróżniona m.in. na Biennale Architektury w Wenecji (2012) oraz nagrodą artystyczną Miasta Gdańska Splendor Gedanensis (2013), 26 czerwca o godz. 19.00 w Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych, otwiera swoją pierwszą indywidualną wystawę w Gdańsku - the first shock of great escape / pierwszy wstrząs ucieczki. Kuratorką pracy jest Patrycja Ryłko we współpracy z prof. Jackiem Dominiczakiem,  organizatorem - Instytut Kultury Miejskiej. Wystawa będzie otwarta w dniach 26 czerwca - 6 lipca 2014, w godzinach 15.00 – 20.00. Towarzyszyć jej będzie spotkanie z artystką dotyczące realizacji pracy w kontekście funkcjonalizmu we współczesnej architekturze, które odbędzie się 30 czerwca o godz. 18.00 w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej.

W swojej twórczości Katarzyna Krakowiak często posługuje się metodą zestawiania pojęć o przeciwstawnym, wykluczającym się wzajemnie znaczeniu - wyodrębnione i zamknięte obszary przestrzeni miejskiej w Tel Avivie komunikuje za pomocą wolnego radia Jaffa, nieużytki budynków m.in. warszawskiej Zachęty, uaktywnia poprzez kompozycje dźwiękowe, natomiast ciężkości brył obiektów przeciwstawia sam dźwięk, który jako jedyny nie ulega grawitacji.

W najnowszej realizacji, w gdańskiej Zbrojowni, Krakowiak ponownie zwraca szczególną uwagę na newralgiczny obszar styku dwóch bardzo różnych, jednocześnie wykluczających się czasowo i przestrzennie narracji. Artystka po raz kolejny posługuje się materią budynku w skali 1:1, która to z kolei bezpośrednio determinuje faktyczny rozmiar jej rzeźbiarskiej, czasowej realizacji.

Krakowiak w pełni wykorzystuje określony wymiar budynku, anektuje zastaną przestrzeń – a dokładnie ponad siedemset metrów przestrzennych pustki i ponad czterysta lat historii, która miała wpływ na wewnętrzną organizację układu przestrzennego. W swoim projekcie ingerując w miejsce definiuje jego parametry na nowo, poprzez częściowe wprowadzenie tylko pozornie abstrakcyjnych podziałów przestrzeni. W rzeczywistości są to konkretnie zdefiniowane podziały oparte na stałych formułach regulujących funkcjonalizm rozumiany tutaj jako najbardziej ekonomiczny i wydajny sposób tworzenia przestrzeni publicznej.

Artystka wsuwając rozbudowaną geometrycznie konstrukcję w zastaną przestrzeń Arsenału, wykorzystując pustkę w pustce, posługuje się wyabstrahowanymi wytycznymi, które mechanicznie określają najbardziej złożone programowo i przestrzennie obiekty przestrzeni publicznej, a co za tym idzie wykorzystuje całkowicie zinstrumentalizowane i modułowo sfabrykowane normy przestrzeni przeznaczonej do wspólnego używania.

Traktując funkcjonalizm jako fizyczne ograniczenie przestrzeni, definiując go w kategoriach usystematyzowanego limitu formatującego rzeczywisty sposób działania budynku, który nierzadko przeciwdziała jego organicznej dynamice, podkreśla złożoną relację pomiędzy bryłą obiektu, a jej zawartością przestrzenną, pojemnością znaczeniową oraz możliwościami funkcjonalnymi. Poprzez zestawienie dwóch wykluczających się czasowo i przestrzennie formuł regulujących funkcjonowanie przestrzeni Arsenału, którego wewnętrzna logika z pewnością nie jest obecnie do końca rozumiana i w sposób naturalny wykorzystywana, artystka odkrywa ukryte kody zależności, a w szczególności te związane z komunikacyjnym niezrozumieniem, dysfunkcją oraz pojęciem błędu.
---
Wystawa Katarzyny Krakowiak

the first shock of great escape / pierwszy wstrząs ucieczki

Wernisaż: 26 czerwca, godz. 19.00,
Wielka Zbrojownia ASP, Targ Węglowy 6, wejście od ulicy Tkackiej
Wystawa czynna: od 27 czerwca do 6 lipca 2014 (codziennie w godz. 15.00 – 20.00)
Spotkanie wokół pracy Katarzyny Krakowiak i funkcjonalizmu we współczesnej architekturze: 30 czerwca, godz. 18.00 w IKM przy ul. Długi Targ 39/40. W spotkaniu wezmą udział: Katarzyna Krakowiak i Jacek Dominiczak

Kurator: Patrycja Ryłko
Konsultacje merytoryczne: Jacek Dominiczak
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
---
Katarzyna Krakowiak (1980), mieszka i pracuje w Gdańsku. Artystka zajmuje się rzeźbą i architekturą przy użyciu wielu mediów komunikacyjnych, przede wszystkim dźwięku. W roku 2006 otrzymała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w Pracowni Transplantacji Rzeźby pod kierunkiem prof. Mirosława Bałki, którego asystentką artystka była w latach 2004–2007. W 2007 roku odbyła staż w Architecture Foundation w Londynie. W 2012r. otrzymała specjalne wyróżnienie za wystawę solową w Pawilonie Polskim na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury— la Biennale di Venezia Common Ground, Making the walls quake as if they were dilating with the secret knowledge of great powers. Do jej najważniejszych wystaw należą: Chute, Fact Gallery, Liverpool (2013), Shorthand Possibility 02: Growth P!, Nowy Jork (2012), All. FM Tallinn Kumu Kunstimuuseum Tallinn (2011), Who Owns the Air? Galeria Foksal, Warszawa (2011). Jej prace prezentowane były na wystawach zbiorowych m.in. HMKV w Dortmundzie (2011) i Game and Theory w South London Gallery (Londyn, 2009).W 2012 prowadziła wizytujace wykłady na Wydziale Architektury Columbia University w Nowym Jorku. Od 2011r. wykłada w Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich (Wydział Architektury Wnętrz) w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (współpracuje z Prof. Jackiem Dominiczakiem).
---
Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku działa na rzecz zwiększenia roli kultury w życiu miasta i aktywnego w niej uczestnictwa, zarówno poprzez pracę ekspertów skupionych wokół Obserwatorium Kultury, jaki i przez działania skierowane bezpośrednio do mieszkańców. Głównym przedmiotem zainteresowania są nowe zjawiska w kulturze, projekty kulturalne, które angażują mieszkańców i docierają do nowych grup odbiorców. Celem instytutu jest wzmacnianie sieci powiązań kultury z innymi obszarami życia mieszkańców, sieciowanie i animowanie dialogu i współdziałania środowisk kulturalnych i osób aktywnych na polu kultury.

Od 2011 roku IKM jest Partnerem międzynarodowego projektu badawczo - artystycznego Corners of Europe, w którym artyści z różnych krajów Europy eksplorują jej zakątki. Efektem wypraw są projekty artystyczne realizowane w koprodukcjach - Corners zapoczątkował także współpracę Katarzyny Krakowiak i Jacka Dominiczaka, której kontynuacją były zarówno wspólne wykłady na  ASP jak i realizacje artystyczne.

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.06.14, autor: gaba)
Tagi: Pierwsza indywidualna wystawa Katarzyny Krakowiak w Gdańsku
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia