Zapowiedź sezonu 2014/2015 w Teatrze Syrena

Sezon 2014/2015 upłynie w Teatrze Syrena pod znakiem 3 premier, międzynarodowego festiwalu monodramu i 2 programów edukacyjnych. Ich wspólnym mianownikiem ma być wysoki poziom artystyczny.

Sezon 2014/2015 r. rozpocznie się premierą spektaklu muzycznego „Kariera Nikodema Dyzmy”. Od 3 października na deskach Teatru Syrena najlepsi śpiewający aktorzy, zabawne teksty, niepowtarzalna atmosfera przedwojennej Warszawy i nieustannie (niestety) aktualna historia. Z mitem założycielskim kolejnych Rzeczpospolitych zmierzy się tym razem Wojciech Kościelniak. Znakomity reżyser, czarodziej polskiej szkoły musicalu, w 2012 r. wyczarował na naszej scenie inną ponadczasową historię – spektakl „Hallo Szpicbródka”. W „Karierze Nikodema Dyzmy” wystąpią m.in. Tomasz Sapryk (w roli tytułowej), Wojciech Malajkat, Anna Terpiłowska, Emilia Komarnicka. Zapowiada się niezwykłe połączenie świetnych tekstów i muzyki z porywającą choreografią i wszechobecnym komizmem. Do tego nostalgia za dawną Warszawą i szczypta refleksji. Czego chcieć więcej?

To nie koniec emocji w październiku – w wigilię Halloween odbędzie się premiera kolejnego przedstawienia muzycznego – „Złotej różdżki” w reżyserii Jerzego Bielunasa. Termin (30 października) wybraliśmy nieprzypadkowo, gdyż będzie to wieczór makabresek – piosenek na podstawie tekstów Heinricha Hoffmanna, Stanisława Jachowicza, Detleva von Liliencrona oraz anonimowych XIX-wiecznych autorów. Aktorzy w niesamowitych kostiumach, wśród scenografii Elżbiety Terlikowskiej wyśpiewywać będą historie nieposłusznych i lekkomyślnych dzieci, które spotykają straszne kary i nieszczęścia. Na scenie pojawią się m.in. Kinga Preis, Jolanta Fraszyńska, Hanna Śleszyńska, Krzysztof Dracz, Bartosz Porczyk. Tylko dla widzów dorosłych, niebojących się oglądania mrożących krew w żyłach scen...

Trzecią premierą w sezonie – 12 lutego 2015– będzie inscenizacja jednej z najważniejszych powieści XX wieku – „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna. Monumentalne dzieło niemieckiego pisarza przeniesie na deski Syreny dyrektor artystyczny Teatru – Wojciech Malajkat: „Nie zgadzam się z tym, że czas "Czarodziejskiej góry" przeminął, że współczesność to nie miejsce na rozważania o przemijaniu, moralności i czasie. I również z tego powodu – po latach przemyśleń i przygotowań – będę realizować mój wymarzony projekt – inscenizację powieści Manna. Dlaczego to robię? Odpowiadając słowami pisarza: najistotniejszym i naturalnym powołaniem człowieka jest jego doskonalenie się”. W przeciwieństwie do dwóch pierwszych premier – obsada jeszcze nie jest zamknięta. Wojciech Malajkat: „Jestem na etapie własnych poszukiwań odpowiednich aktorów, zbieram również rady od współpracowników. Nazwisko jest istotne, ale ważniejsze jest to, czy dana osoba udźwignie rolę Castorpa, Settembriniego czy Chauchat. I czy ma predyspozycje do grania tych postaci lub czy te predyspozycje będę mógł z nich wydobyć”.

W maju 2015 r. odbędzie się trzecia edycja festiwalu monodramu United Solo Europe. Na scenie Syreny wystąpią najlepsi solowi aktorzy, zwycięzcy nowojorskiego festiwalu United Solo, organizowanego przez Omara Sangare. Rodzaje i style teatralnej wrażliwości zmieniać się będą jak w kalejdoskopie, każdy kolejny dzień festiwalu przyniesie ciekawe doznania artystyczne – od spektakli muzycznych, przez stand up, mimów aż po tragedie.

Jesień 2014 r. przyniesie program edukacyjny skierowany dla osób... w jesieni życia. Będzie to jeden z niewielu projektów w zakresie edukacji teatralnej dla tej grupy osób. Zajęcia w październiku i listopadzie połączą się z przygotowaniami do zimowej premiery „Czarodziejskiej góry” i opierać się będą w głównej mierze na pokazaniu i rozwinięciu wiedzy oraz umiejętności scenicznych wśród uczestników. Szczegółowy program zajęć oraz terminy podamy we wrześniu.

W sezonie 2014 / 2015 nie zabraknie również edukacji teatralnej dla dzieci. 20 września rozpocznie się kolejna edycja programu „Uczymy się teatru”. Do dotychczasowych dwóch ścieżek edukacyjnych dla dzieci od 6 do 10 lat, dołączamy trzecią, najbardziej zaawansowaną i skupioną na pracy scenicznej. Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie cyklem, sprzedaż karnetów uruchomimy jeszcze przed wakacjami.

Wysoki poziom nadchodzących propozycji artystycznych i edukacyjnych powinien być najlepszą zachętą przyjścia na ul. Litewską 3. A jeśli to nie wystarcza – proszę jeszcze raz spojrzeć na tytuły, na nazwiska i – parafrazując słowa Tomasz Manna – zanim zdecydujecie się Państwo na któryś ze spektakli, musicie znaleźć w nich punkt, przy którego dotknięciu serce żywiej zacznie bić. „To jest właśnie ów życiodajny punkt”. To jest istota teatru.

źródło: Teatr Syrena

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.06.14, autor: blackrose)
Tagi: Zapowiedź sezonu 2014/2015 w Teatrze Syrena
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia