Międzynarodowy Festiwal Teatrów Francuskojęzycznych

O Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Uniwersyteckich w Języku Francuskim

Od 2009 roku, Drameducation, poznańska organizacja kulturalno-edukacyjna promuje w Polsce współczesny teatr francuskojęzyczny, jego tłumaczenia oraz nauczanie języka francuskiego poprzez teatr. W tym roku postanowiliśmy stworzyć wydarzenie cykliczne, które swoim rozmiarem i linią programową podsumowywałoby cały teatralno-edukacyjny sezon.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Uniwersyteckich w Języku Francuskim jest największym tego typu festiwalem w Europie. 4 festiwalowe dni, 6 spektakli, 12 czytań performatywnych, 5 konferencji, warsztaty aktorskie, ponad 50 aktorów i blisko 50 zaproszonych gości z całego francuskojęzycznego świata.

Na Festiwalu obecne będą grupy teatralne z takich krajów, jak : Polska, Ukraina, Białoruś, Serbia i Rumunia. Zaproszeni goście : reżyserzy, dramaturdzy, wydawcy, dyrektorzy teatrów, instytucji, konkursów dramaturgicznych przyjadą z takich krajów, jak Kanada, Francja, Szwajcaria, Belgia, Maroko.

Festiwal jest miejscem spotkań wielu kultur i tradycji połączonych trzema wspólnymi mianownikami : teatrem współczesnym, językiem francuskim oraz umiejscowieniem geograficznym : miastem Poznań. Jeden język, jedna pasja, jedno miejsce. Brak jakichkolwiek barier.

Dla grup teatralnych, które przyjadą do Poznania w krajów Europy Wschodniej i Bałkanów, dla zaproszonych gości, którzy przyjadą do Poznania z krajów Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, dla polskiej publiczności, Festiwal stanie sie katalizatorem nowych możliwości oraz punktem wyjścia dla nowych przyjaźni, współprac, kontaktów.

Dlaczego festiwal studencki?

Wyszliśmy z założenia, że chcemy stworzyć festiwal dla osób, które nie ugruntowały jeszcze swojej drogi zawodowej, które mają w sobie nieokiełznaną pasję i wolę współtworzenia, osób, które poszukują ale brakuje im drogowskazów. Festiwal chce być takim drogowskazem ukierunkowanym na teatr i język francuski. Nic nie wzbogaca tak bardzo jak spotkanie i rozmowa. Dlatego studenckie grupy teatralne przygotowały sztuki współczesnych autorów francuskojęzycznych, dlatego autorzy granych sztuk pojawią się na festiwalu, dlatego wydawcy teatralni, aktorzy, reżyserzy, przedstawiciele teatralnych

instytucji spędzą z tymi młodymi ludźmi kilka dni opowiadając o zawodach aktora, reżysera, tłumacza, wydawcy. Te spotkania albo utwierdzą ich w słuszności obranego kierunku, albo pozwolą zrozumieć, że nie tędy biegnie ich zawodowa droga.

Wszystko w polskim tłumaczeniu!

Tworząc festiwal powiedzieliśmy sobie jasno : żadnych barier. Dlatego wszystkie festiwalowe wydarzenia (poza czytaniami performatywnymi) będą tłumaczone na język polski. Spektakle z napisami, konferencje z udziałem tłumaczy symultanicznych.

Wszystko za darmo?

Tak, wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest darmowy. Wystarczy zarezerwować miejsce i odebrać bezpłatne wejściówki na godzinę przed wydarzeniem. Rezerwacji dokonywać należy mailowo lub telefonicznie. Rezerwacje mailowe otwarte są całą dobę, telefoniczne w godzinach od 10.00 do 19.00.

festival.drameducation@gmail.com lub 732 835 032.

Zaproszeni goście!

W trakcie festiwalu gościć będziemy takie postaci współczesnego teatru jak :

    Chris Campbell, dyrektor literacki The Royal Court Theatre z Londynu, tłumacz dramaturgii francuskiej na język angielski.
    Jacques De Decker, dramaturg, prezydent francuskiego Zaiksu, sekretarz Królewskiej Akademii Języka Francuskiego i Literatury Belgi.
    Emile Zeizig, Prezydent największego francuskojęzycznego konkursu dramaturgicznego.
    Emile Lansman, największy na świecie wydawca francuskojęzycznego teatru współczesnego.
    Philippe Grombeer, jeden z założycieli Informel European Theatre Meeting.
    Laurent Van Vetter, Stanislas Cotton, Tierry Simon, Michel Belier, Izabel Hubert, Celine Delbeq - współcześni dramaturdzy
    Ninon Leclerc, dyrektorkę ds. współpracy zagranicznej Teatru La Colline z Paryża.
    oraz wiele innych postaci francuskojęzycznej sceny teatralnej

Festiwal swoim patronatem objęli :

    Minister Kultury Francji Aurelie Filippetti
    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
    Królewska Akademia Języka Francuskiego i Literatury Belgi
    Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.05.14, autor: blackrose)
Tagi: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Francuskojęzycznych, Poznań
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia