Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza: Jeremy Millar i "M/W"

A może tak dla odmiany niech po wystawie oprowadzają nie kuratorzy, ale sami widzowie?

Na taki pomysł wpadli pracownicy Muzeum Sztuki w Łodzi. W ten sposób powstała idea spacerów po wystawie „Atlas Nowoczesności” z przewodnikami, którzy interesują się sztuką, ale nie pracują na co dzień w Muzeum. Mają świeże spojrzenie i pokazują czym jest dla nich sztuka. Najbliższe zwiedzanie 24 maja o g. 17.30 w ms2 poprowadzi Aleksandra Preczyńska - ms klubowiczka i ambasadorka łódzkiego muzeum. Wstęp wolny. Pierwszy spacer po „Atlasie Nowoczesności” z cyklu „Sztuka to” odbył się w kwietniu i cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności. Po części wystawy w ms2 oprowadzał Janusz Janczukowicz - wykładowca i ambasador Muzeum, który okazał się doskonałym przewodnikiem. Tym razem Aleksandra Preczyńska poprowadzi grupę zwiedzających przez fragment ekspozycji, który dotyczy tradycji. Członkini ms clubu studiowała na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym na Uniwersytecie Łódzkim, ukończyła Studium Podyplomowe z zakresu „Agro Unia. Fundusze strukturalne” (UŁ), obecnie uczęszcza do Studium Podyplomowego „Malarstwo i Rysunek” na ASP w Łodzi. Zawodowo od 16 lat związana z branżą metalową, a duchowo ze sztuką. Od 2012 roku jest wolontariuszką w Muzeum Sztuki w Łodzi, mama dwójki dzieci. Jej zainteresowania to: malarstwo sztalugowe, rysunek, rękodzieło artystyczne (szydełko, druty, szycie), historia sztuki i pochłanianie książek. Swoje prace trzyma w szufladzie lub rozdaje rodzinie i znajomym. Oprowadzania pod hasłem „Sztuka to” są częścią kampanii promującej Muzeum Sztuki w Łodzi, realizowanej przy wsparciu środków z funduszy europejskich. - Celem akcji jest dyskutowanie o tym, czym jest sztuka dla współczesnego odbiorcy. Dlatego angażujemy osoby, które mają krytyczny dystans do sztuki, pozwalający spojrzeć na nią bez utartych schematów - mówi Aneta Dalbiak, kierownik Działu Promocji Muzeum. Do tworzenia kampanii zostali zaproszeni członkowie ms club (uczestnicy pierwszego w Polsce programu zapewniającego szczególne warunki osobom zainteresowanym sztuką). Wspólnie stworzono cykl billboardów, citylightów i plakatów, na których przedstawieni zostali klubowicze pozujący na tle dzieł w trzech lokalizacjach Muzeum Sztuki – ms1, ms2 oraz w Muzeum Pałac Herbsta.

Trobriandczycy sto lat później. Wystawa w ms1

Mija właśnie sto lat od słynnej podróży antropologa Bronisława Malinowskiego i Witkacego na Cejlon i do Australii. Do tej wyprawy „w tropiki” nawiązał brytyjski artysta Jeremy Millar. Projekt „M/W” odwołuje się do istotnych wydarzeń z przeszłości, niespełnionych obietnic i nieprzewidzianych konsekwencji. Millar zadaje pytanie co by było gdyby Witkacy nie przerwał wyprawy i kontynuował badania wspólnie z Malinowskim? Jeden z możliwych scenariuszy będzie można poznać w Muzeum Sztuki w Łodzi. Otwarcie wystawy już 30 maja.

Wiadomo, że mimo, iż Witkacy przerwał wyprawę, daleka podróż wywarła na niego znaczący wpływ, zainspirowała jego dalszą twórczość pisarską i malarską. Stworzył pięć dramatów, których miejscem akcji są tropiki, a podzwrotnikowy krajobraz pojawiał się na wielu obrazach. Czy Witkacy zrobił podczas podróży jakiekolwiek zdjęcia? Tego nie wiadomo, żadne fotografie do tej pory nie zostały odnalezione. A co by było gdyby Witkacy jednak pozostał wtedy w tropikach i kontynuował współpracę z Malinowskim? Takie pytanie zadaje sobie Jeremy Millar, brytyjski artysta, którego wystawę „M/W” będzie można zobaczyć w Muzeum Sztuki w Łodzi od 30 maja. Tytuł ekspozycji nawiązuje do nazwisk bohaterów wyprawy, oraz ich skomplikowanej, niejednoznacznej przyjacielskiej relacji. Wystawa obejmuje trzy elementy. Pierwszym z nich jest cykl czarno-białych fotografii pod tytułem Jak Witkiewicz (2009), przedstawiających portrety mieszkańców Wysp Trobriandzkich i zrobionych przez Millara tak, jak mógłby wykonać je Witkiewicz, gdyby kontynuował wyprawę z Malinowskim. Kolejnym są dwa zapisy video przedstawień, zrealizowanych w Adelajdzie (w Australii) i w Goroka (w Papui Nowej Gwinei). Jeremy Millar zaprosił do interpretacji dramatu Metafizyka dwugłowego cielęcia (1921), jednej ze sztuk „tropikalnych” Witkiewicza, reżyserów i aktorów z Australii i Papui Nowej Gwinei. Obie wersje przedstawienia będzie można oglądać na ekspozycji. Trzecim elementem wystawy jest zmodyfikowany przez artystę naszyjnik ceremonialny soulava z regionu Papua Nowa Gwinea. Przedmiot ten pełni ważną funkcję w rytuale Kula, który odprawiają plemiona mieszkające na Trobriandach. Millar postanowił wpiąć w naszyjnik monety z wizerunkiem Bronisława Malinowskiego, nadając mu w ten sposób szerszy wymiar kulturowy. Wystawa będzie czynna do 24 sierpnia.

Jeremy Millar jest artystą badającym sposób, w jaki zdarzenia z przeszłości korespondują z naszym rozumieniem i doświadczeniem teraźniejszości. W swoich projektach odwołuje się do ważnych faktów z historii idei, pytając o ich niezrealizowane możliwości i nieprzewidziane konsekwencje. Wykłada w ramach programu Critical Writing in Art and Design w londyńskim Royal College of Art. Wystawiał wielokrotnie w Wielkiej Brytanii i zagranicą, ostatnio w Southampton City Art Gallery, Turner Contemporary. Był kuratorem wystaw, m.in. Institute of Cultural Anxiety w ICA w Londynie (1994) oraz Speed, w Whitechapel Art Gallery (1998). Opublikował wiele tekstów o sztuce współczesnej i nowoczesnej w periodykach i katalogach wystaw. Jeremy Millar (Wielka Brytania) M/W fotografie, video, obiekty kurator: Paweł Polit

Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Więckowskiego 36 30 maja – 24 sierpnia 2014 www.msl.org.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 22.05.14, autor: blackrose)
Tagi: Muzeum Sztuki w Łodzi, Jeremy Millar, M/W
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia