AUDIO.TR: fotografia, fotomontaż, fotomuzyka

W najbliższym cyklu Audio.TR w wyciemnionej przestrzeni TR Warszawa wsłuchiwać się będziemy w futurystyczne brzmienia "intonarumori" Luigiego Russola, odgłosy nowojorskiego Parku Centralnego sportretowane przez Charlesa Ivesa, muzykę paryskiej ulicy, którą słyszał George Gershwin i zabawy z nagraniami Pierre'a Schaeffera. A to tylko niektóre z zaplanowanych dźwięków przez kuratora cyklu Adama Suprynowicza, dziennikarza Radiowej Dwójki. Najbliższe Audio.TR odbędzie się 22 maja, o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

Kwietniowe spotkanie w cyklu Audio.TR poświęcone było autonomicznym światom, którymi stają się kompozycje muzyczne. Czy  muzyka jest jednak w stanie portretować rzeczywistość? Europejscy twórcy podejmowali takie próby od stuleci. Początek wieku dwudziestego przynosi coraz dobitniej wyrażaną potrzebę włączania dźwięków otaczającego świata w obręb kompozycji muzycznej. Postulują to włoscy futuryści, kompozytorzy "klasyczni" czynią takie starania w zakresie własnej (zastanej i przeobrażanej) estetyki. Kolejny przełom przynosi rozwój technik zapisu dźwięku - powstaje muzyka "na taśmę", "konkretna", "przezroczysta". 4'33" Johna Cage'a to także próba otworzenia uszu na otoczenie. Akuzmatyka, noise, field recordings, późne kompozycje Steve'a Reicha i wczesne eksperymenty Laibach - to wszystko ma korzenie w dźwiękowych filmach. Historia muzyki awangardowej od początku dwudziestego wieku rozgrywa się wśród napięć między rzeczywistym a nierzeczywistym - gdzie wspólnym mianownikiem jest: muzyczne.

Audio.TR to autorski cykl muzyczny przygotowany i prowadzony przez Adama Suprynowicza, dziennikarza radiowej Dwójki. W jego ramach sięgamy po kompozycje i zjawiska muzyczne istotne w historii europejskiej muzyki klasycznej: przełomowe, wizjonerskie, wybitne, kontrowersyjne. Co najmniej połowę naszej listy odtwarzania stanowią kompozycje z XX wieku – te najbardziej bezpośrednio kształtujące współczesną wrażliwość. Ich dobór i interpretacje wpisują się w kontekst aktualnego tematu przewodniego sezonu TR Warszawa. W obecnym sezonie, którego tytuł brzmi Rzeczywistość a fikcja, słuchaliśmy już utworów Krzysztofa Pendereckiego, Ludwiga van Beethovena, Luigi Nono i Karlheinza Stockhausena. Zasadą jest słuchanie utworów w całości, z krótkim wprowadzeniem prowadzącego lub zaproszonego gościa-eksperta, sugerującym wątki istotne dla rozumienia artystycznego przekazu prezentowanych utworów. Każde spotkanie trwa około 2 godzin.

Czas trwania: ok. 120 min.
Miejsce: sala warsztatowa TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8, Warszawa
Bilety: bezpłatne

Dodaj artykuł do:
(dodano 20.05.14, autor: gaba)
Tagi: AUDIO.TR: fotografia, fotomontaż, fotomuzyka
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Bruce Springsteen
3
Barbra Streisand
4
Benson Boone
5
Yungblud
6
Katatonia
7
Neil Young & The Chrome Hearts
8
Calum Hood
9
Saxon
10
Arkadiusz Jakubik
1
Joseph Kosinski
2
Dani de la Orden
3
Celia Rico Clavellino
4
David Marqués
5
Michael Dweck, Gregory Kershaw
6
Blandine Lenoir
7
Margien Rogaar
8
Lionel Baier
9
Dean DeBlois
10
Wes Anderson
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia