Projekt BUUM

Projekt zakłada przełożenie dawnych gier i zabaw podwórkowych na współczesne media. Celem projektu jest: zebranie informacji o dawnych grach i zabawach oraz przeprowadzenie spotkań młodych uczestników warsztatów z seniorami i seniorkami.  Wierzymy, że młody użytkownik Internetu może być także aktywnym twórcą treści tam zamieszczanych, a technologia może być twórczą zabawą.

W pierwszym etapie uczestnicy warsztatów przeprowadzą wywiady z seniorami, pytając o dawne podwórkowe gry i zabawy, które finalnie opracujemy w formie „nowych” gier podwórkowych, wykorzystujących technologię, współczesne media (telefony komórkowe, czujniki ruchu, system Arduino). W drugim etapie przeprowadzimy serię warsztatów podwórkowych w dwóch województwach (na Mazowszu i Podlasiu). Na warsztatach używać będziemy różnych rozwiązań, w tym również łatwych do samodzielnego powtórzenia. Stworzymy scenariusze zabaw możliwych do przeprowadzenia w każdej części Polski. Scenariusze umieścimy w Internecie.

Ostatnim etapem będzie stworzenie platformy internetowej, oddzielnego, trwałego produktu, która będzie przełożeniem dawnych gier i zabaw na internetowe gry, opracowane graficznie przez grupę projektową AZE design.

CELE:

    Zebranie informacji o dawnych grach i zabawach podwórkowych.
    Spotkanie młodych uczestników warsztatów z seniorami.
    Opracowanie nowych gier i zabaw podwórkowych z użyciem nowych mediów.
    Stworzenie platformy internetowej z grami opracowanymi w atrakcyjnej formie graficznej.


METODY DO OSIĄGNIĘCIA CELÓW:

    Wywiady młodzieży z seniorami przeprowadzane przy użyciu kamer i rejestratorów dźwięku.
    Seria warsztatów podwórkowych z wykorzystaniem nowych mediów: rejestratorów ruchu, telefonów komórkowych, systemów Arduino.
    Scenariusze na nowo opracowanych gier i zabaw podwórkowych zamieszczone w Internecie.
    Atrakcyjnie plastycznie gry on line w formie strony internetowej (trwały produkt, który zostanie na stałe po warsztatach).
    Partnerstwa z podmiotami działającymi na Mazowszu oraz Podlasiu.


REZULTATY:

    Opiszemy tradycyjne gry podwórkowe, przekażemy wiedzę na ich temat w formie filmów wideo (wywiady z respondentami) oraz strony internetowej projektu (zakładka „tradycyjne gry i zabawy”).
    Powstaną nowe, uwspółcześnione wersje starych gier i zabaw podwórkowych, które niekiedy wykraczać będą poza współczesną interpretację 1:1 tradycyjnych gier podwórkowych. Tradycyjne gry będą inspiracją, „nowe gry i zabawy” mniej lub bardziej swobodną interpretacją.
    Powstanie strona internetowa z grami on line, w formie atrakcyjnych plastycznie gier internetowych. Stronę będziemy utrzymywać na własny koszt (hosting, opłacanie domeny) przez minimum 5 lat po zakończeniu projektu.
    Powstaną scenariusze gier podwórkowych, udostępniane przez Internet.
    Przeprowadzimy 20 warsztatów w dwóch regionach Polski.
    Zorganizujemy spotkania młodzieży z seniorami, które zaowocują serią wywiadów.
    Uczestnicy warsztatów zdobędą praktyczną wiedzę z zasad filmowania i rejestrowania dźwięku.
    Wzmocnione zostaną więzi uczestników warsztatów z podwórkiem, z najbliższym otoczeniem.
    Wzmocnione zostaną więzi grupowe.

Warsztaty przebiegały w kilku etapach. W pierwszym etapie uczestnicy zapoznali się z projektem oraz opracowali pytania, jakie warto zadać podczas spotkań z seniorami i seniorkami. Pierwszy warsztat był również praktycznym kursem obsługi kamery i rejestratorów dźwięku, które wykorzystywaliśmy podczas wywiadów z seniorami.

Wiedzę na temat dawnych gier i zabaw zdobywaliśmy podczas drugiego etapu warsztatów, czyli spotkań z seniorami. Wiedza ta posłużyła dalej programistom, którzy przełożyli je na współczesne rozwiązania. Finalnie powstanie portal gier on-line oraz scenariusze podwórkowych zabaw, wykorzystujących współczesne technologie (sensory, systemy Arduino, telefony komórkowe).

Projekt jest na etapie realizacji i powstał w ramach jednego z programów realizowanych przez Fundację Orange. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu m.st. Warszawy.

Partnerzy: AZE design, Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Centrum Aktywności Lokalnej Paca 40.
Źródło: materiały Stowarzyszenia, strona Organizatora - www.buum.org

Dodaj artykuł do:
(dodano 17.05.14, autor: blackrose)
Tagi: BUUM, Projekt
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia