João de Sousa & Fado Polaco w Starym Klasztorze

Ethno Jazz Festival z przyjemnością zaprasza na kolejny koncert João de Sousa, Portugalczyka od kilku lat mieszkającego we Wrocławiu, który zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty pt. "João de Sousa & Fado Polaco".

Koncert odbędzie się 13 maja w niedawno otwartym klubie muzycznym Stary Klasztor, który stanie się wkrótce nowym centrum koncertowym w naszym mieście, a jego doskonała lokalizacja przy samym Rynku (ul. Purkyniego 1) oraz stare gotyckie wnętrza z pewnością spodobają się wrocławskiej publiczności.

Do koncertu Joao specjalnie zaprosił wspaniałą krakowską wokalistkę i interpretatorkę portugalskich pieśni Fado, Kingę Rataj, znaną już publiczności Ethno Jazz Festivalu ze świetnie przyjętego koncertu w listopadzie ubiegłego roku.

Płyta „João de Sousa & Fado Polaco” opowiada historię poszukiwania własnej tożsamości kulturowej. Jak mówi sam artysta: „Kiedy w poszukiwaniu moich korzeni rozpocząłem kompletowanie repertuaru na tę płytę zdałem sobie sprawę, że znałem te melodie od zawsze. Że zawsze były mi bliskie.” To współczesne połączenie portugalskiego dziedzictwa muzycznego: Fado i folkloru z polską kreatywnością i zmiennością. Wprawiony odbiorca może odnaleźć w Fado Polaco odwołania nawet do bogactwa muzycznego przedwojennej Polski, jak w duecie João z Natalią Grosiak „Miłość ci wszystko wybaczy”.

João de Sousa pokazuje wyjątkowe i współczesne podejście do muzyki Fado, otwarte na nowe wpływy muzyczne i jednocześnie zachowujące tradycję. Fado, jazz, flamenco, portugalski folklor połączony z afrykańskimi i arabskimi inspiracjami tworzą unikalną wizję Fado Polaco.

Na płycie znajdują się pieśni, które w Portugalii są absolutnymi standardami muzyki Fado (Fado Meia-Noite, Fado Menor do Porto i Fado Menor) i bardziej nowoczesne Fado (Vida tão estranha, O Cacilheiro), utwory wielkiego piosenkarza José Afonso i własne kompozycje João de Sousa.

João de Sousa opowiada po polsku swoje Fado a publiczność ma wrażenie, że znajduje się w klimatycznej tawernie, gdzieś pośród wąskich uliczek Lizbony. Śpiewając João de Sousa tworzy opowieści o swoim ‘saudade’, o utraconej miłości, niesprawiedliwości na świecie, o codziennym życiu nad Atlantykiem i snuje refleksje na temat życia, i śmierci. Jego aksamitny i mocny głos wyraża nieodzowną życiową pasję a dzięki bogatej skali wyrazu wywołuje wzruszenie i melancholię, uwodzi świeżością, młodością, oryginalnością...

João Nuno Faria Teixeira de Sousa urodził się w Porto, na północy Portugalii, skąd wyjechał najpierw do Barcelony, potem do Londynu aby w końcu osiąść we Wrocławiu. Już jako dziecko odkrył swój talent muzyczny a z pierwszym koncertem wystąpił jako czternastolatek. Jest wokalistą, piosenkarzem, tekściarzem i gitarzystą, laureatem kilku konkursów muzycznych w Portugalii, autorem muzyki filmowej i teatralnej.

Kinga Rataj  jest  jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce  w ostatnich latach. Występowała obok najbardziej znamienitych osobowości polskiej sceny, by wymienić choćby Joannę Słowińską, Jorgosa Skoliasa, Janusza Radka, Grzegorza Turnaua, Kubę Badacha, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Joao de Sousa i wielu innych...

W portugalskich pieśniach FADO  artystka prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, że brana jest za rodowitą Portugalkę. Jej głos, interpretacje utworów i olśniewająca uroda sprawiają, że odbiorcy jej koncertów – spektakli zwykle kończą je długimi owacjami.

Kinga Rataj swoim głosem i w języku Królowej Fado - Amalii Rodrigues, opowiada nam o saudade - nostalgii, utracie, miłości, śmierci, nieokreślonej tęsknocie za  niezrealizowanymi marzeniami. Ale Fado to nie tylko tristeza , to także smak wina, radość  życia, energia, miłość... ta spełniona. Śpiew fado odzwierciedla Portugalczyków, ich wiarę  w przeznaczenie, dominację duszy i serca nad rozumem. Podobnie jak inne formy muzyki  ludowej takie jak hiszpańskie Flamenco, argentyńskie Tango, czy amerykański Blues,  Fado  nie można wytłumaczyć ani opisać. Musi być silnie odczuwalne, doświadczane...  trzeba je przeżyć.

Piosenki z repertuaru m.in.: Amalii Rodrigues, Dulce Pontes, Beatrice  Conceiçăo, Kinga Rataj ukazuje we własnych niepowtarzalnych interpretacjach, sięgając  niejednokrotnie do stylistyki innych południowych kultur.

13.05.14 godz.20.00 klub muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

Ethno Jazz Festival - Muzyka Świata w Starym Klasztorze

JOÃO DE SOUSA & FADO POLACO

gościnnie KINGA RATAJ

bilety: 45 zł – miejsca siedzące, 30 zł – miejsca stojące

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.05.14, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: João de Sousa, Fado Polaco, Stary Klasztor
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia