Strefy kontaktu 2016 w Teatrze Współczesnym

Od początku sezonu 2012/2013 Teatr Współczesny realizuje cykl działań artystycznych i promocyjnych pod nazwą 'wtw://strefy_kontaktu 2016, których kulminacja nastąpi jesienią 2016 roku w czasie wrocławskiej rezydencji Europejskiej Stolicy Kultury.

Celem tego projektu jest zaprezentowanie fenomenu Wrocławia jako miasta, w którym powstawały i były realizowane na scenie ważne zjawiska polskiego dramatu współczesnego – utwory Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza – oraz próba podjęcia i rozwinięcia tej tradycji poprzez inicjowanie twórczości dramaturgicznej. Czy strategie twórcze tych trzech autorów są podejmowane przez kolejne pokolenia dramatopisarzy, co z tej tradycji zostało, czy Wrocław nadal jest miejscem inspirującym dla poszukiwania nowych form teatru? Przekonajmy się!

- Trzy wielkie nazwiska - Kajzar, Karpowicz, Różewicz, trzech wielkich dramatopisarzy związanych z Teatrem Współczesnym, którego wizerunek tworzyli przez lata, stanowili o jego odrębności, wyjątkowości. Od dwóch lat poświęcamy im różne wydarzenia, przedsięwzięcia - promocje książek, realizacje premier tekstów. Twórczość tych artystów jest godna przypomnienia, nie stanowi tylko tożsamości tego Teatru, a tego miasta - mówi Marek Fiedor, dyrektor Teatru Współczesnego.

Wrocław jest miastem polskiego dramatu współczesnego i to tego niezwykle oryginalnego, nie wpisującego się w żadne mody, przeciwnie pielęgnującego prawo do osobności, nawet za cenę odrzucenia. O tym fenomenie decyduje obecność (poprzez życie i twórczość) tak niezwykłych dramatopisarzy jak Kajzar, Karpowicz, Różewicz czy kilkudziesięcioletnia historia Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych. Twórcy ci od początku lat sześćdziesiątych minionego wieku wyznaczali artystyczny profil Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Każdy na swój sposób wytyczał własną ścieżkę poszukiwań, ale wspólna była ich niezgoda na zastane narracje teatralne, poszukiwanie nowego języka scenicznego oddającego niejednoznaczność świata. Ich twórcza anarchia rozbijała świat i sklejała go w nowym poetyckim porządku, który nie zapominał o dojmującej realności ludzkiego istnienia.

- Projekt składa się z dwóch zasadniczych nurtów. Jeden nurt to wszystko to, co dotyczy twórczości tych autorów, czyli realizacja spektakli, koprodukcje z innymi teatrami, szereg działań prowadzących do tego, aby teksty tych twórców weszły do obiegu. To jest segment tych działań. Natomiast drugi nurt, w którym zadajemy sobie pytanie czy ta twórczość, ta tradycja jest dzisiaj, jeszcze inspirująca, czy ma swoich kontynuatorów, czy jest dla nas żywa, nie w sensie samych tekstów, a oddziaływania na dalsze pokolenia, naszą dzisiejszą dramaturgię? Temu służy konkurs dramaturgiczny - dodaje dyrektor Marek Fiedor.

Tadeusz Różewicz na sześćdziesięciolecie Wrocławskiego Teatru Współczesnego napisał: "Nowa sztuka powstaje przez wynalezienie nowej formy, nowego wyrazu, nowego języka i składni, nie przez składanie najszlachetniejszych deklaracji, nie przez angażowanie się w słuszne i jedyne poglądy polityczne, nie przez podpisywanie listów i protestów, nie przez składanie wyznań, że jesteśmy pełni najszlachetniejszych uczuć humanitarnych i humanistycznych. Twórca zaangażowany to twórca zaangażowany w walkę o nową formę".

Cykl zdarzeń artystycznych planowanych w latach 2014 - 2016

17.05.2014 wtw://strefy_kontaktu_kajzar: Osmoza – zdarzenie sceniczne w ramach Nocy Muzeów zorganizowane we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Improwizacje na temat malarstwa Jana Dobkowskiego, Edwarda Dwurnika, Jerzego Nowosielskiego i Henryka Stażewskiego na podstawie tekstów Helmuta Kajzara z książki Z powierzchni – szkice o teatrze. Reżyseria Katarzyna Baraniecka, projekcje Jakub Lech, muzyka Adam Milwiw - Baron, występują: Marta Malikowska, Krzysztof Kuliński.

7.06.2014 wtw://strefy_kontaktu_kajzar: akcja miejska odtwarzająca performance Helmuta Kajzara i Krzysztofa Zarębskiego Teatrmeta - codzienny. Samoobrona. Magiczny manifest zrealizowany w Biurze Wystaw Artystycznych "Awangarda" i WTW 5-8 maja 1981 r. Przygotowanie Tomasz Cymerman.

10 - 11.06.2014 Nowa Scena Teatru Aleksandryjskiego w Sankt Petersburgu. W ramach programu edukacyjnego poświęconego Tadeuszowi Różewiczowi i spektaklowi Stara kobieta wysiaduje, który zrealizował na tej scenie Nikołaj Roszczin, pokaz filmu Różewicz w teatrze (2003) Andrzeja Sapiji z komentarzem Maryli Zielińskiej oraz multimedialna wystawa zdjęć Tadeusza Różewicza autorstwa Adama Hawałeja ze zbiorów WTW.

14.06.2014 wtw://strefy_kontaktu_kajzar: ponowne wmurowanie tablicy pamiątkowej Helmuta Kajzara i wernisaż zdjęć wielkoformatowych z jego przedstawień w WTW przy Scenie na Strychu.

14.06.2014 premiera Paternoster Helmuta Kajzara: opracowanie tekstu i przestrzeni scenicznej oraz reżyseria Marek Fiedor, kostiumy Monika Jaworowska, muzyka Tomasz Hynek.

19.06.2014 wtw://strefy_kontaktu_kajzar: wycieczka autokarowa na Śląsk Cieszyński śladami Helmuta Kajzara i Paternoster.

30.09.2014 rozstrzygnięcie konkursu wtw://strefy_kontaktu 2016_koprodukcja.

Luty 2015 prapremiera Niewidzialnego chłopca Tymoteusza Karpowicza, reżyseria Weronika Szczawińska.

Marzec 2015 Olga Tokarczuk Anna In w grobowcach świata, prapremiera autorskiej adaptacji powieści, reżyseria Agnieszka Olsten.

30.09.2015 rozstrzygnięcie konkursu wtw://strefy_kontaktu 2016_dramat.

Jesień 2015 premiera utworu Tadeusza Różewicza.

2016 wtw://strefy_kontaktu 2016_festiwal – zwieńczenie czteroletniego projektu, festiwal polskiej dramaturgii współczesnej. Prezentacja zostanie przeprowadzona w trzech odsłonach, rdzeniem każdej z nich będzie twórczość – Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza, Tadeusza Różewicza. Na program festiwalu złożą się premiery tych autorów zrealizowane przez WTW, prapremiery wybranych utworów nadesłanych na zamknięty konkurs dramaturgiczny i zrealizowane przez WTW, teksty patronów wystawione w koprodukcji festiwalu z innymi teatrami oraz zaproszone przedstawienia polskiego dramatu współczesnego zrealizowane na scenach polskich i zagranicznych, które będą korespondowały problemowo z premierami lub będą wpisywać się w krąg pokrewieństwa z twórczością patronów projektu.

Szczegóły na www.wteatrw.pl w zakładce strefy kontaktu 2016

Dodaj artykuł do:
(dodano 12.05.14, autor: blackrose)
Tagi: Strefy kontaktu 2016, Teatr Współczesny, Wrocław
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia