12 Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w filmie. Polska 2014.

Miejski Dom Kultury w Radomsku serdecznie zaprasza na 12 Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. Polska 2014.


10.05.2014 r., godz.16.00– „Matka 24h” reż. Marcin Janos Krawczyk; 52 minuty/ Polska, 2012 r. (Małe Kino, sala kameralna)

O co proszą Matkę Boską Częstochowską Polacy przyjmujący na 24 godziny do swoich domów peregrynującą po kraju kopię jej cudownego obrazu? Kim są i jak się wówczas zachowują? Nie tylko w domach i mieszkaniach zresztą – obraz dociera niemal wszędzie, nie wyłączając szpitala ani więzienia. Najwyższej klasy filmowa obserwacja Marcina Janosa Krawczyka ze znakomitymi zdjęciami Marcina Sautera przynosi jeden z oryginalniejszych od dawna dokumentalnych obrazów Polski.

Przed filmem „Matka 24h”, odbędzie się prelekcja księdza Szczepana Sowy z Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny ze Strzałkowa pt. Quo Vadis, Matko...i po co?

11.05.2014 r. – godz. 16.00 (Małe Kino, sala kameralna)

1. „Nasza klątwa” reż. Tomasz Śliwiński; 27 minut/ Polska, 2013 r.

Leo urodził się z rzadką chorobą, tak zwaną klątwą Ondyny. Mityczna klątwa dotknęła niewiernego kochanka rusałki: mógł on oddychać tylko wtedy, gdy o tym pamiętał. Leo przestaje oddychać, kiedy zapada w sen. Film jest zapisem pierwszych miesięcy jego życia i osobistym dziennikiem rodziców, próbujących poradzić sobie w nowej sytuacji i oswoić lęk, w rzeczywistości pełnej kabli i dźwięków aparatury oddechowej. To krótki film z miłości.

2. „Rodzina Państwa Kładko” reż. Carlos Spottorno; 7 minut/ Polska, 2013 r.

Helena Kładko chodzi o kulach, jej córka Monika porusza się na wózku inwalidzkim. Obie cierpią na stwardnienie rozsiane. Wielką podporą jest dla nich mąż i ojciec – Pan Antoni. Jednak nawet fach inżyniera i praca na Syberii nie pozwoliły mu zdobyć wystarczających środków na leczenie i rehabilitację żony i córki –pieniędzy wciąż nie starcza. Gdy – zgodnie z oficjalną w Polsce polityką – Monikę po trzech latach wyłączono z programu terapii interferonem, jej stan zdrowia zaczął się szybko pogarszać. Ala Monika nie traci nadziei,ani radości życia. „Rodzina Państwa Kładko” to nakręcony przez hiszpańskiego fotografa Carlosa Spottorna – zwycięzcę World Press Photo 2002 – krótki, poruszający dokument, który powstał w ramach projektu „Under Pressure” Europejskiej Platformy Stwardnienia Rozsianego.


3. „Człowiek, który zrywa łańcuchy” reż. Ermina Colucci; 65 minut/ Wielka Brytania, 2013 r.

Pasung to rozpowszechniona w Indonezji praktyka izolowania, zakuwania w łańcuchy i zamykania w przydomowych klatkach osób chorych psychicznie. Choć żyjąc nadal tak blisko swoich rodzin, chorzy pozostają tu w całkowitym odosobnieniu i zaniedbaniu - fizycznym i psychicznym, często popadając w głęboki stupor. Są krępowani i zamykani w mikroskopijnych przestrzeniach, zupełnie jak dżin w butelce, bo też u źródeł pasung leżą przekonania o mieszkających w nich złośliwych dżinach. Dokumentując tę praktykę, Erminia Colucci – doktor z uniwersytetu w Melbourne – nie cofa się przed rejestrowaniem drastycznych obrazów, ale nie na nich skupia swoją uwagę.

Przed filmami odbędzie się spotkanie z Barbarą Malinowską - mamą Tomka, który ma porażenie mózgowe -Cienie i blaski życia z osobą niepełnosprawną.


16.05.2014 r. – godz. 18.00, „Vojta Lavička: wzloty i upadki” reż. Helena Třeštíková; 88 minut/ Czechy, 2013 r.(sala widowiskowa)

„Vojta Lavicka” – to obraz nietypowy wśród tak wielu przecież dokumentów o Romach. Tytułowy bohater zdobył niekwestionowaną pozycję w życiu publicznym nieprzychylnego Romom środkowoeuropejskiego społeczeństwa. I to w samym jego opiniotwóczym
centrum - w mediach. Vojta jest popularnym muzykiem, publicystą, prezenterem, aktywistą. Niebezkrytycznym wobec romskich współbraci, ale też z biegiem czasu coraz w tym względzie powściągliwszym, wobec narastającego wokół rasizmu. Nie chce jednak, jak rodzina żony, emigrować do Kanady. Film Heleny Trestikovej to rzadka okazja popatrzenia na świat oczami człowieka, który świetnie rozumie i czuje obie społeczności: i tą mniejszościową, do której całym sercem przynależy, i tą większościową, w której zajmuje poczesne miejsce.

17.05.2014 r. – godz. 16.00, Małe Kino, sala kameralna,

Przed filmami odbędzie się prelekcja dzieci ze Świetlicy Środowiskowej nr 2, działającej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomsku pt. Mam prawo do...oraz prelekcja pt Prawa człowieka, prawa dziecka, która zostanie wygłoszona przez Macieja Nowickiego Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, Sekretarza zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

1. ”Sharaf” reż. Hanna Heilborn, David Aronowitsch; animacja, 14 minut/ Szwecja, 2012 r.

„Szaraf” to imię nastoletniego bohatera tego krótkiego filmu, który przeżył wielodniowy pobyt na dryfującej po oceanie łodzi, pełnej wycieńczonych uchodźców. Szaraf miał szczęście – przeżył, podczas gdy tysiące innych ginie, próbując dostać się do Europy. Teraz
w celi zamkniętego ośrodka opowiada filmowcom swoją historię.

2. „To zależy od Ciebie” reż. Kajsa Næss; animacja, 15 minut/ Norwegia, 2013 r.

To krótka dokumentalna animacja łączy w sobie kolor i niewinność dzieciństwa ze znakomicie uchwyconą atmosferą dziecięcego smutku i tęsknoty, która kojarzy się z najlepszymi osiągnięciami rosyjskiej szkoły. To film o dzieciństwie bez ojca. „Tatusiowie wszystkich innych z przedszkola nie są w więzieniu. I tu jest problem” mówi jedna z bohaterek.

3. „Cegła” reż. Htoo Tay Zar, Min Thu Aung, Htuu Lou Rae, Yan Naing Kho, Zin No No Zaw; 15 minut/ Polska, Birma; 2013 r.

Półtorej godziny drogi od Rangunu leży wioska, której cała ludność żyje z jednego zajęcia - wypalania cegły. To wymagający proces. Uczestniczą w nim mężczyźni, kobiety i dzieci, tworząc spektakularny łańcuch produkcji. Filmowy portret zbiorowego wysiłku całej społeczności także jest dziełem kolektywnym. Pod opieką artystyczną Jana Czarlewskiego w ciągu sześciu dni stworzyli go uczestnicy warsztatów Solidarity Shorts, którzy pierwszy raz w życiu dostali do ręki kamery. Warsztaty dla młodych Birmańczyków zorganizował we wrześniu 2013 roku Instytut Lecha Wałęsy, w ramach festiwalu WATCH DOCS w Rangunie.


18.05.2014 r. – godz. 16.00, Małe Kino, sala kameralna,

1. „Zwyczajny dzień” reż. Myat Min Khant, Su Su Hlaing, Min Min Hein Nan, Oo Hlaing Kyaw, Zay Ya, Thet Hloo; 13 minut/ Polska, Birma – 2013 r.

”Zwyczajny dzień” to ciepły , intymny portret społeczności buddyjskiego klasztoru w Rangunie. Ta oaza spokoju w samym środku ruchliwej metropolii żyje zupełnie innym od miejskiego rytmu i w zupełnie innych porach. Jest też domem i szkołą dla małych nowicjuszy. „Zwyczajny dzień” to owoc warsztatów filmowych. Solidarity Shorts, zorganizowanych we wrzeniu 2013 roku przez Instytut WATCH DOCS w Rangunie. Opiekę artystyczną nad zbiorową pracą młodych birmańskich twórców sprawował Piotr Stasik.

2. „Kiedy będę ptakiem” reż. Monika Pawluczuk; 28 minut/ Polska, 2013 r.

Tajlandzka wieś, spokojny obraz życia w bezczasie, wszystkie dni są do siebie podobne. Rodzina z plemienia Kajan musiała opuścić rodzinną Birmę w poszukiwaniu schronienia i lepszego losu w Tajlandii. Ale nowe życie nie jest łatwe, wymaga wielu poświęceń i w praktyce sprowadza się do walki o przetrwanie. Choć, główna bohaterka filmu ciężko pracuje na roli, bieda zmusza ją do występowania w roli turystycznej atrakcji. Z codziennej rutyny wytrąca ją niepokój o córkę, pozostawioną w niebezpiecznej Birmie i myśl o sprowadzeniu jej do Tajlandii oraz telefon komórkowy, który od czasu do czasu pozwala się z nią skontaktować.

Kiedy Będę Ptakiem Reż, Monika Pawluczuk (Wajda Studio)

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.


18 maja po Poranku Filmowym, który rozpocznie się o godz. 10.30, odbędą się Warsztaty Artystyczne dla dzieci - origami, poprowadzi je Danuta Barska.

ORGANIZATORZY: Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy

Patronat medialny: RADOMSKO.24.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 07.05.14, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: 12 Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs, Prawa Człowieka w Filmie, Radomsko
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia