Debata: Od tęczy do nienawiści

8 maja o godzinie 18.00 w barStudio w Warszawie odbędzie się debata Od tęczy do nienawiści z udziałem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i artystki Julity Wójcik.

Na warszawskim Placu Zbawiciela ponownie stanęła Tęcza, instalacja Julity Wójcik. Wielokrotnie dewastowana i palona stała się katalizatorem lęków, ujawniła pole konfliktu społecznego i toczącą się w Polsce walkę o symbole i język debaty publicznej. Niczym magiczny obiekt, kolorowa instalacja z Pl. Zbawiciela ściągnęła na siebie gniew i oskarżenia o demoralizację dzieci, młodzieży i całego społeczeństwa, a jej spalenie przyniosło wiele kontrowersji – dyskusję o tym, czy i po co ją odbudowywać, pytanie o przeznaczenie publicznych pieniędzy i prawo do decydowania o przestrzeni publicznej.

Według Wójcik spalona Tęcza miała stać się symbolem opamiętania, lecz czy się nim stała? Kto powinien się opamiętać? Czy powtarzające się akty jej niszczenia rozpatrywać można w kategoriach rytualnego palenia Inności, aktu nienawiści? Czy protesty przeciwko Tęczy, a w końcu akt jawnej przemocy, jakim było zniszczenie instalacji są niepokojącym świadectwem kondycji polskiej debaty publicznej? Odnowienie instalacji wydaje się odpowiednim momentem na zadanie sobie pytań o polskie problemy z dialogiem społecznym i mową nienawiści, którą jest on wysycony.

Debata Od Tęczy do nienawiści będzie okazją do postawienia niektórych z tych pytań bezpośrednio jej pomysłodawczyni, Julicie Wójcik i Hannie Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. O znaczenia nadawane Tęczy z perspektywy sztuki i polityki zapyta Piotr Pacewicz. Po rozmowie, publiczność będzie miała szansę na zadanie pytań.

Uczestnicy będą się zastanawiać jak wojna o Tęczę i inne przejawy mowy nienawiści wpisują się w spory światopoglądowe w Polsce, np. tzw. spór o gender? Jaką pozycję zajmuje tu Kościół katolicki? Jak powinny reagować władze publiczne i organizacje społeczne? Jak z mową nienawiści powinny obchodzić się media – czy to prawda, że żywią się nienawiścią? Jak opisać europejskie tło polskiej nienawiści, czy nasza jest wyjątkowa? Czy mowę nienawiści należy zwalczać? W myśl liberalnej definicji, moja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka, ale czy mowa nienawiści narusza czyjąś wolność? A może są pożytki z mowy nienawiści?

Porządek debaty:

    18.00–18.05 Powitanie przez organizatorów z Fundacji Batorego i Funduszu Mediów
    18.05–18.10 Warszawiacy o swojej Tęczy: prezentacja wyników sondażu.
    18.10–18.45 Panel I. Tęcza: duma i uprzedzenia. Perspektywa polityki i sztuki. Uczestniczą: Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i Julita Wójcik. Pyta Piotr Pacewicz i uczestnicy spotkania.
    18.45–19.15 Panel II. Wiele miast – jedna nienawiść? Perspektywa III sektora. Jakub Janiszewski z Radia TOK FM rozmawia z przedstawicielami organizacji pozarządowych o wyrazistych przejawach mowy nienawiści, a przede wszystkim sposobach jej przeciwdziałania. Uczestniczą: Dariusz Paszkowski, Fundacja Klamra, Żywiec; Joanna Synowiec, Stowarzyszenie NOMADA, Wrocław; Konrad Dulkowski i Rafał Gaweł, Teatr TrzyRzecze, Białystok; dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska, Fundacja Dialog-Pheniben, Uniwersytet Jagielloński, Kraków.
    19.15–20.00 Panel III. O pożytkach i szkodliwości mowy nienawiści. Potępiać czy zrozumieć? Uczestniczą: Marta Konarzewska, redaktorka magazynu lesbijsko-feministycznego Furia; Marcin Lisak, dominikanin; Jarosław Makowski, dyrektor Instytutu Obywatelskiego, Aleksander Smolar, politolog, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Dyskusję poprowadzi Agnieszka Graff.
    Od 20.00 Dyskusja ogólna.


Dodaj artykuł do:
(dodano 06.05.14, autor: blackrose)
Tagi: Debata Od tęczy do nienawiści, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia