Księga smoków polskich

Księga smoków polskich to literacki i historyczno-etnograficzny opis 25 legendarnych bestii – smoków, wielkich węży i podobnych im stworów. Autor, historyk i etnolog, kreśli ich wizerunki dokonując skrupulatnej charakterystyki potworów, przytaczając opracowane na nowo swoim piórem legendy i podania, sięgając do źródeł postaci i wątków, a nawet opisując miejsca związane z potworami.

Dzięki temu Księga smoków polskich łączy na swoich kartach elementy popularnonaukowe i stricte literackie, będąc jednocześnie przemyślanym kompendium wiedzy o wyobrażeniach naszych przodków i ich kulturowych źródłach oraz zajmującym czytadłem, wypełnionym opowieściami o krwiożerczych bestiach w zatrwożonych krainach, wyczekujących ratunku księżniczkach, dzielnych rycerzach i sprytnych rzemieślnikach. Całości dopełniają pełne baśniowej atmosfery ilustracje cenionego duetu rysowników Pawła Zycha i Witolda Vargasa.

Każdy rozdział składa się z krótkiego opisu bestii, jej genezy i miejsca w tradycji kulturowej – literaturze i folklorze oraz innych uwag o charakterze historycznym i etnograficznym. Następnie autor wciela się w postać gawędziarza i zajmująco opowiada związaną ze smokiem legendę lub legendy, aby na końcu – przyjmując z kolei rolę krajoznawcy – zajrzeć do kryjówki potwora i wspomnieć o miejscach szczególnie z nim związanych. Warto zwrócić uwagę, że na kartach Księgi smoków polskich ziemie polskie potraktowano niezwykle szeroko: obok krakowskiego Smoka Wawelskiego i warszawskiego Bazyliszka, obok opowieści z Pomorza i Wielkopolski, Karpat i Podkarpacia, odnajdziemy wizerunki gadzich stworów wywodzące się zarówno z niemieckiej tradycji Ziem Odzyskanych – Wrocławia, Sudetów – jak i kultury Kresów Wschodnich o rodowodzie polskim, litewskim i ruskim.

Autorzy:

Bartłomiej Grzegorz Sala, ur. 1978, z wykształcenia historyk i etnolog, z zamiłowania i zawodowo pisarz, publicysta, działacz społeczno-kulturalny. Autor książek: Legendy zamków karpackich i Między Beskidem Śląskim a Bieszczadami. Śladami dawnych tradycji przez polskie Karpaty, współautor publikacji Spotkanie kultur. Rękodzieło i rzemiosło pogranicza polsko-słowackiego, a także licznych artykułów o tematyce kulturalnej, historycznej, etnograficznej, regionalnej i krajoznawczej publikowanych m.in.: na łamach „Beskidu”, „Dzikiego Życia”, „Mówią Wieki”, „Pamiętnika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego”, „Skarbów Podkarpackich”, „Wędrowca Świętokrzyskiego”, „Wołyń Bliżej”. Członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej oraz Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”.

Paweł Zych, ur. 1980, obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu. Twórca komiksów i ilustrator. Zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Swoje prace publikował w „Lampie”, francuskim „Spirou”, czeskim „Argh!”. Ma na swoim koncie pełnometrażowe autorskie albumy Infamis oraz Chomik Zagłady (wyd. Taurus). Współautor (z Witoldem Vargasem) książek: Bestiariusz słowiański, Duchy polskich miast i zamków, autor ilustracji w Legendach zamków karpackich.

Witold Vargas, ur. 1968, ilustrator książek dziecięcych, młodzieżowych i popularno-naukowych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest nauczycielem plastyki, gry na bębnach i na gitarze w szkole podstawowej w Warszawie. Wydał trzy książki autorskie dla dzieci, z własnym tekstem, ilustracjami oraz koncepcją graficzną; jedna z nich – Stwory baśniowe małe i duże – była inspiracją „dorosłego” Bestiariusza. Poza tym zajmuje się: animacją filmową, muzyką, papieroplastyką i warsztatami artystycznymi. Współautor (z Pawłem Zychem) książek: Bestiariusz słowiański, Duchy polskich miast i zamków.

Dodaj artykuł do:
(dodano 28.04.14, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Księga smoków polskich, Bartłomiej Grzegorz Sala, Paweł Zych
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia