Uniwersalna opowieść o książkach prześladowanych

16 kwietnia nakładem wydawnictwa Muza ukaże się „Krótka historia książek zakazanych” Wernera Fulda. To uniwersalna opowieść o książkach prześladowanych, palonych i zakazanych, o cenzurze, a czasem też autocenzurze autorów. 

Zakazywanie, palenie i cenzurowanie książek nie jest kwestią przeszłości, to zjawisko obecne w każdej epoce. Jego przyczyną jest odradzający się w zmiennych okolicznościach pogląd, że słowo pisane niesie ze sobą zagrożenie, jest źródłem zła, zagraża zarówno cnocie czytelnika, jak i reputacji samego autora. Współczesne pokolenie dostępu nie wyobraża sobie nawet, jak wiele tytułów pozostałoby na zawsze utraconych, gdyby nie spryt i odwaga cywilna kilku zapaleńców. „Krótka historia książek zakazanych” to opowieść o ludzkich lękach, pragnieniach i niesłabnącej wierze w moc tego, co w księgarniach i bibliotekach.

Historia książek zakazanych zaczyna się w starożytności i sięga czasów współczesnych. Z cenzurą i prześladowaniami spotykał się między innymi Owidiusz, obecnie zaś borykają się z tym problemem autorzy tacy jak J. K. Rowling (krytykowana przez kościół katolicki za „Harry’ego Pottera”) czy Salman Rushdie (skazany na śmierć przez islamskich radykałów za „Szatańskie wersety”). Książki wycofywano z obiegu ze względów społecznych, politycznych, obyczajowych i religijnych. Autor opisuje ich losy, nie szczędząc czytelnikowi ciekawostek i anegdot. Przedstawia zaskakujące fakty z czasów mniej i bardziej odległych: od Inkwizycji po istniejące obecnie indeksy ksiąg zakazanych. Przypomina o zdarzeniach, które z perspektywy dzisiejszego czytelnika wydają się absurdalne, jak np. pierwsze wydanie „Lolity”, które ukazało się nakładem francuskiego wydawnictwa pornograficznego. Bohaterami tej opowieści są najwięksi autorzy dzieł zakazanych: Kant, Joyce, Hemingway, Nabokov, Mann, Freud. Stają się nimi także ci, którzy sami niszczyli swoje dzieła, uznając je za niedoskonałe, m.in. Goethe i Kafka.

„Krótka historia książek zakazanych” to sprawnie skonstruowana opowieść o przewrotnych losach książek, które bywały wyklinane i uwielbiane na zmianę. Niejednokrotnie cenzura przyczyniała się do zwiększenia popularności dzieła, a legenda, która wokół niego narastała, przewyższała jego rzeczywistą wartość. Fuld pokazuje również, jak ogromne znaczenie dla losów myśli ludzkiej miał zwykły przypadek oraz jak cenne czasem może być nieposłuszeństwo – jak w przypadku testamentu Kafki – gdyby jego wykonawca okazał się na tyle lojalny, aby przestrzegać poleceń przyjaciela, świat straciłby arcydzieło.

Opisując dzieje prześladowanych autorów i ich książek, autor zabiera czytelnika w podróż w czasie i przestrzeni (od Europy przez Związek Radziecki po kraje arabskie i Chiny). Fuld snuje błyskotliwe rozważania nad ludzką naturą, którą cechuje jednoczesne pragnienie przekraczania granic oraz lęk przed nowym. „Krótka historia książek zakazanych” została napisana z erudycją i dowcipem. To niebanalna historia autorów, ich książek, ale przede wszystkim czytelników oraz ich zmiennych gustów.

Werner Fuld urodził się w 1947 roku w Heidelbergu. Jest autorem biografii (m.in. książki o Walterze Benjaminie), wydawcą i krytykiem literackim. Pisze dla prestiżowych gazet, m.in. dla: „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i „Die Zeit”.

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.04.14, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Krótka historia książek zakazanych, Werner Fuld
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia