11. Święto Niemego Kina w Iluzjonie

Kino Iluzjon - Muzeum Sztuki Filmowej w Warszawie gorąco zaprasza w terminie od 10 do 13 kwietnia na 11. Święto Niemego Kina.

11. festiwal filmów niemych z muzyką na żywo otworzy nieśmiertelne dzieło F. W. Murnaua Wschód słońca, pierwszy film reżysera zrealizowany w USA, nagrodzony Oscarem za wybitne osiągnięcie artystyczne, a także za zdjęcia i dla najlepszej aktorki – Janet Gaynor. Oprawę muzyczną tego obrazu, uznawanego za najlepszy film epoki niemej, zapewni osiemnastoosobowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą kompozytora Rafała Rozmusa.

Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji będzie Alfred Hitchcock. W programie znalazły się cztery zrekonstruowane przez The British Film Institute filmy Mistrza z lat 1926-1929: Na ringu – uznany za jeden z najlepszych niemych filmów brytyjskich, zrealizowany na podstawie jedynego scenariusza autorstwa Hitchcocka melodramat, ukazujący historię miłosnego trójkąta; Żona farmera – jedna z niewielu w twórczości reżysera komedia; Lokator – inspirowany niemieckim ekspresjonizmem thriller, w którym zarysowały się już cechy stylu reżysera i wreszcie Szantaż (znany także jako Męka milczenia) – film przełomu dźwiękowego (równolegle powstały i były dystrybuowane dwie wersje filmu: niema oraz z wgranymi partiami dialogowymi i elementami muzyki), w którym zagrała jedna z ulubionych aktorek Hitchcocka ery niemej – urodzona w Tarnowie – Anny Ondra.

Cztery tak różne filmy Hitchcocka dały asumpt do tego, by zaprezentować je w czterech skrajnie różnych odsłonach muzycznych: od klasycznego tapera – włoskiego pianisty Antonia Coppoli, poprzez folkowy zespół Propaganda East Collective i jazzowy skład Film Jazz Project z wybitnym amerykańskim trębaczem Michaelem „Patchesem” Stewartem, po rockowe brzmienia zespołu The Washing Machine.


Anny Ondra pojawi się też w horrorze z 1921 roku - Przybysz z ciemności - jednym z najbardziej interesujących czeskich filmów swoich czasów, wyróżniającym się sprawnym montażem, wykorzystaniem flashbacków i oryginalnymi mrocznymi zdjęciami. Przybyszowi z ciemności akompaniować będzie czeskiego trio Neuvěřitelno (Andrea Rottin, Jan Procházka, Tomáš Majtán).

Narodowe Archiwum Filmowe w Pradze oraz Czeskie Centrum w Warszawie są także partnerem pokazu pełnometrażowego debiutu słynnego czeskiego reżysera Gustava Machatýego (późniejszego twórcy Eroticonu) - Sonaty Kreutzerowskiej – ekranizacji kontrowersyjnej noweli Lwa Tołstoja, której druk został zakazany w Czechosłowacji. Muzykę do filmu wykona performer Martin Janiček, wspierany przez amerykańską skrzypaczkę Bethany Lacktorin.


Ponadto w ciągu czterech dni filmowego święta zobaczymy wczesne burleski Chaplina, duńskie scince-fiction - Misja na Marsa, zilustrowane elektroniczną muzyką duetu Mathplanete oraz odnaleziony po latach film Henryka Szaro Zew morza, którego akcja po raz pierwszy w polskim kinie dzieje się na morzu, a wątek miłosny splata się z mrożącą krew w żyłach kryminalną intrygą. Film muzycznie zilustruje Orkiestra Kameralna pod batutą Krzesimira Dębskiego.


Na specjalne życzenie widzów Iluzjon powtarza zeszłoroczną projekcję filmu zrekonstruowanego przez Filmmuseum München – Natan mędrzec. Tym razem muzykę wykona na żywo zespół KROKE. Film ten, mimo doskonałej kreacji Wernera Kraussa w roli tytułowej oraz niezwykłego kunsztu realizacyjnego, przejawiającego się w rozmachu inscenizacyjnym i skomplikowanej, wielowątkowej narracji, okazał się dziełem na tyle kontrowersyjnym, że w okresie premiery (1922 rok) jego projekcje były w wielu miejscach zakazane, m.in. w Monachium, gdzie film został zrealizowany oraz w Warszawie. Teraz, po blisko stu latach od powstania, film bez przeszkód możemy zaprezentować warszawskiej publiczności.

Projekcje uzupełnią pokazy przedwojennych reklam oraz kronik PAT.

Seansom filmowym towarzyszą warsztaty dla dzieci oraz seria wykładów na temat początków kina. Podczas warsztatów „Czary. Mary. Kino.” dzieci będą miały okazję zrealizować film poklatkowy rodem z produkcji Georgesa Mélièsa, który wyświetlimy później na dużym ekranie.

Miłośnicy niemego kina będą mieli okazję posłuchać opowieści na temat poetyki obrazu w filmach Murnaua - wykład „Opowiadać cieniem - F.W. Murnau i jego operatorzy” wygłosi dr Katarzyna Taras. O brytyjskim okresie twórczości Hitchcocka opowie redaktor naczelny miesięcznika KINO – Andrzej Kołodyński, a o rekonstrukcji filmu Zew morza – filmograf Filmoteki Narodowej – Michał Pieńkowski.


źródło: Iluzjon

Dodaj artykuł do:
(dodano 07.04.14, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: 11. Święto Niemego Kina, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia