Marta Deskur w Galerii Studio i Le Guern

Od 25 maja do 30 czerwca 2011 roku w dwóch warszawskich Galeriach: Studio oraz Le Guern podziwiać będzie można twórczośćMarty Deskur.

Projekt Słodka aberracja

Termin aberracja tłumaczy się jako odchylenie od normy, zbłądzenie. Jest to stan, jakiego unika się, albo który kamufluje się różnymi zabiegami. Marta Deskur oddała się temu doświadczeniu błądzenia i wydobywania na powierzchnię tego, co ukrywa się pod powłoką poprawności i kulturowo-społecznej normy.

Tytuł Słodka Aberracja wskazuje kierunek poszukiwań artystki. W aberracji, błądzeniu odnajduje ona potencję do tworzenia nowych wartości i redefinicji normy. Samo zjawisko aberracji jest tematem prezentowanych prac oraz zabiegiem formalnym użytym przy ich tworzeniu. Artystka podejmuje temat nietolerancji ze względu na religię, orientację seksualną, płeć, pochodzenie etniczne. Zwraca uwagę na ludzką skłonność do fobii, ksenofobii oraz hipokryzji.

Spośród już stworzonych elementów takich jak dzieła sztuki, ludzie, symbole czy wręcz fotografie z mojego własnego archiwum buduję nową jakość, gubiąc się czy błądząc po drodze zarazem - wyjaśnia artystka.

Swoje narzędzie, fotografię, traktuje zgodnie z definicją aparatu (aparratus) wprowadzoną przez Viléma Flussera. Aparat to narzędzie symulujące myśli, które staje się atrakcyjnym przedmiotem rozważań filozoficznych, bo tworzy pojęcia.

Wystawa odbywa się w jednocześnie w Galerii Studio, Galerii Le Guern oraz w przestrzeni publicznej między galeriami.

Na drodze między galeriami znajduje się, w różnych miejscach (sklep, witryna, kino), siedem monitorów z filmami nakręconymi przez artystkę w Izraelu, które przedstawiają rytuały oraz miejsca święte trzech religii.

W Studio można obejrzeć instalację z filmami i zdjęciami (Siostry na wakacjach) oraz instalację fotograficzną pt. Anyone - obie przedstawiają kobiety ujęte w różnych porządkach, inaczej sytuujące się wobec męskiego świata. W Anyone to zdecydowana siła i leczenie męskiego pierwiastka przez kobiety w strojach z tradycji voodoo, w Siostrach to kobiety ubrane w zakonne habity, zachowujące się w nieprzewidziany dla zakonnic sposób. Ale jak mówi autorka Czasami warto coś zafałszować, tak jak w naszym przypadku przywdziać uniform zakonnicy aby poczuć nową prawdę.

25 maja (środa) - 30 czerwca 2011 (Galeria Studio czynna: wt-sb 12.00-18.00 oraz dla widzów teatralnych przed spektaklem i podczas antraktu; Galeria Le Guern czynna: wt-sb 12.00-19.00)

Wstep wolny.

Dodaj artykuł do:
(dodano 23.05.11, autor: paulinaedguy)
Tagi: wystawy/Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia