"Zabójca" Aleksandra Mołczanowa we Współczesnym

Teatr Współczesny w Warszawie zaprasza na spektakl "Zabójca" Aleksandra Mołczanowa w dniach: 4, 5 i 6 kwietnia 2014 o godz. 19:00.

PREMIERA odbyła się  26  stycznia 2013 o godz. 19.30 na Scenie w Baraku.

Wszystko zaczęło się od karcianego długu. Przegrana suma przekroczyła  po wielokroć mizerne oszczędności studenta z prowincji. Wierzyciel wysłał więc dłużnika w drogę, aby w ramach rekompensaty ściągnął dług od innego dłużnika a w razie kłopotów… po prostu go zabił. Dla pewności, że nie ucieknie z odzyskanymi pieniędzmi, dał mu do towarzystwa swoją dziewczynę. Przypadkowo skojarzona para udała się w dziwną podróż …

Sztuka ma oryginalną formę: jej młodzi bohaterowie swoją historię na zmianę relacjonują, przeżywają i analizują. Autor, zapytany czym można wytłumaczyć wielki sukces utworu, stwierdził, że „złożyło się na niego kilka elementów: niezwykła forma, miłosna historia, intrygująca fabuła, zajmujące i zabawne sytuacje(…) oraz dość istotne kwestie, nad którymi widz ma możliwość zastanowienia się.”

Aleksandr Mołczanow (ur. 1974) jest absolwentem filologii i moskiewskiej Szkoły Filmowej. Pracował jako dziennikarz. Jest autorem powieści kryminalnych, opowiadań, scenariuszy filmowych i ponad dziesięciu utworów scenicznych.

Prapremiera „Zabójcy” odbyła się w Moskwie na scenie Teatru.doc w roku 2010. Przedstawienie otrzymało nominację do nagrody Złotej Maski w kategorii Spektakl Małej Formy. Sztuka jest grana z wielkim powodzeniem na wielu scenach w Rosji.

Fragmenty recenzji:

[…]Mołczanow nie odkrywa nieznanych lądów, ale przekonuje, zwłaszcza że przedstawia tę historię metodą zbliżoną do techniki pisarskiej Wyrypajewa, w którego dramatach częściej się opowiada, niż unaocznia wydarzenia. Młodzi aktorzy we Teatrze Współczesnym  – u boku Marii Mamony (matka Andrieja) – wykazują się scenicznym słuchem, unikając pułapki patosu i akcentując humorystyczne fragmenty opowieści. Nie po raz pierwszy Teatr Współczesny odkrywa dla stołecznego widza utalentowanego dramaturga z Rosji. Zbrodnia i przebaczenie, Tomasz Miłkowski, Stolica, 01.02.2013

[…] Sztuka unika bezpośrednich dialogów, to raczej ciąg monologów, za sprawą których aktorzy odkrywają swoje emocje i budują relacje. Wciąga to widza równie mocno jak samych aktorów, nieprzyzwyczajonych do takiej formy scenicznej komunikacji. Bardzo dobrze zagrali swoje role Kamila Kuboth jako Oksana i Mateusz Król jako Andriej. Ciepła jest kreacja Marii Mamony w roli Matki. […]  Nie zabijaj, Hanna Karolak, Gość niedzielny, 14.02.2013

[…] Historia nie jest jednak mroczną opowieścią o ciemnych sprawkach rosyjskiego podziemia. Przepełnia ją spora doza czarnego humoru, który dodatkowo ubarwiają sprzeczne obserwacje bohaterów, dotyczące najczęściej tych samych sytuacji. To co jednych przytłacza, innych nie zajmuje, a to, że czasem ktoś myśli, że jest „dupkiem” ma odzwierciedlenie w rzeczywistym obrazie jaki wyrobiła sobie na ten temat druga osoba, ale bardzo często na podstawie innych przesłanek.[…] Od początku widz ma przeczucie, że banalna historyjka będzie miała jakiś nieoczekiwany finał. Nie jest to bowiem tylko kryminalna opowieść z wątkiem psychologicznym.[…]   Od wieków w sztuce i literaturze przy śmierci i grozie pojawiała się namiętność i miłość. W „Zabójcy” nie jest inaczej, a bohater zaczyna rozumieć, że istotą boskości i siłą napędową świata jest właśnie miłość, a nie przemoc i nagle wszystko zaczyna iść tak jak powinno. Bo przecież każdy Rodia musi mieć swoją Sonię . Zabójca bez trupa?, Nadia, http://kulturaonline.pl/14.02, 15.02.2013

www.wspolczesny.pl

Przekład – Alicja Chybińska
Reżyseria – Wojciech Urbański
Scenografia – Marta Zając
Muzyka – Dominik Strycharski
Reżyseria światła – Michał Głaszczka
OBSADA:

Oksana – KAMILA KUBOTH,
Mama – MARIA MAMONA,

Andriej – MATEUSZ KRÓL,
Sieka – MICHAŁ MIKOŁAJCZAK

Dodaj artykuł do:
(dodano 01.04.14, autor: wanilia)
Tagi: zabójca, teatr, Teatrz Współczesny, Aleksandr Mołczanow
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Steve Hackett
3
Haim
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Józef Skrzek
8
Lauren Spencer Smith
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
Ken Scott
2
Samuel Van Grinsven
3
Paolo Genovese
4
Quentin Dupieux
5
Cédric Klapisch
6
David Marqués
7
David Koepp
8
Michael Dweck, Gregory Kershaw
9
Ido Fluk
10
Celia Rico Clavellino
1
Isabel Allende
2
Juan Gómez-Jurado
3
Bogdan Bartnikowski
4
Liz Moore
5
Rachel Hawkins
6
Magdalena Salik
7
Heather McGowan
8
Greg Egan
9
Gillian McAllister
10
Colm OGorman
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia