"Fragment nieistniejącego świata" - prapremiera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Zapraszamy do obejrzenia spektaklu "Fragment nieistniejącego świata" na podstawie "Zapisków z nocnych dyżurów Jacka" Baczaka we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Prapremiera: 12 kwietnia 2014 na Małej Scenie.

Biegniemy, zdobywamy. Czasem w tym pędzie zatrzymuje nas choroba i te pytania, które cały czas próbowaliśmy w sobie zagłuszyć – „po co żyję?” i „czy umrę?” – docierają do nas z całą swoją bezwzględnością. Czasem pytania pojawiają się jako przebłyski – po obejrzeniu filmu czy przeczytaniu książki. Czasem kilka zdań porusza nas tak silnie, że stajemy oniemiali nad cudem życia i grozą śmierci.
Taką moc zatrzymywania mają „Zapiski z nocnych dyżurów” Jacka Baczaka. Refleksje młodego mężczyzny, który swoją służbę wojskową odpracował jako pielęgniarz w zakładzie dla nieuleczalnie chorych, zdumiewają dojrzałością – opisują okrutną rzeczywistość rozkładu ciał i umysłów, ale sięgają znacznie głębiej. Książka w swoim rytmie, niedopowiedzeniach i przemilczeniach staje się swoistą medytacją nad sensem. I mimo, iż dużo w niej opisów strachu, buntu, bezradności – przynosi ukojenie i nadzieję.
W spektaklu „Fragment nieistniejącego świata” opartym na „Zapiskach...” pytania „ostateczne” pojawiać się będą z dwóch perspektyw: młodości [reżysera, który zbiera materiał do reportażu o hospicjum] i starości [człowieka, który kiedyś jako młody chłopak pracował w hospicjum, a po wielu latach leży w tym samym zakładzie].
W foyer na I piętrze od 8 kwietnia oglądać można będzie wystawę rzeźb i grafik Jacka Baczaka pt. „Śniący”.

Jacek Bała – absolwent Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu oraz reżyserii PWST w Krakowie. Założyciel krakowskiego Teatru Drugiej Strony oraz zespołu Janko Muzykant. Za autorskie przedstawienie „ESC” [„Escape From Freedom – Misterium”] w 2007 roku na Festiwalu Teatralnym Zdarzenia-Tczew-Europa, otrzymał nagrodę publiczności. Swoje spektakle pokazywał m.in. na festiwalach teatralnych: Fama 2009 w Gdańsku, Olsztyńska Trzydniówka Teatralna 2009, Festiwal Sztuki Chrześcijańskiej w Łodzi, Kontakt w Toruniu 2013, 3m w Koszalinie 2012, Forum Młodej Reżyserii w Krakowie 2013. Za monodram „K.(!)” na festiwalu OFTJA 2009 we Wrocławiu otrzymał nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za ten sam spektakl otrzymał drugą nagrodę na Przeglądzie Monodramu Współczesnego 2010 w Starej w Prochowni w Warszawie. Autor scenariuszy, wierszy, muzyki do własnych przedstawień. W 2000 roku wydał debiutancki tomik poezji „Połykanie brzegów”. Publikował m.in. w „Odrze”, „Undergruncie”, „Borusii”. W sezonie 2007/2008 aktor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej wyreżyserował „Proces” Franza Kafki, w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie „Hetery” na podstawie m.in. „Dwóch Bakchid” oraz „Jeńców” Plauta, „Szelmostwa Lisa Witalisa” Jana Brzechwy w Teatrze Lalek w Rabce oraz „Ostatnie tango w Paryżu” Roberta Alley’a w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Jacek Baczak – z wykształcenia pedagog specjalny i pracownik socjalny. Na przełomie lat 80. i 90. podejmował się różnych zajęć, m.in. kopał studnie, pracował w transporcie, w sadzie owocowym, sprzątał. Służbę wojskową odpracował jako salowy w Domu Pomocy Społecznej dla nieuleczalnie chorych, gdzie pozostał na rok jako etatowy pracownik po skończeniu służby. Doświadczenia z tych trzech lat opisał w książce „Zapiski z nocnych dyżurów”, za którą otrzymał w 1996 r. Nagrodę Fundacji Kościelskich i Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej IKAR ‘96. Ostatnio o „Zapiskach...” wspominał Stefan Chwin [w magazynie „Gazety Wyborczej” z 01.12.2013 r.], polecając ją wśród innych pozycji jako wartościową lekturę dla licealistów. Nie publikował innych tekstów.

Studiował w warszawskiej Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej, w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej, ukończył Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Bielsku-Białej. Pracuje w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bielsku-Białej koordynując komisje złożone z lekarzy, psychologów, doradców zawodowych i pracowników socjalnych. Współpracuje również przy tworzeniu Indywidualnych Programów Rehabilitacji niepełnosprawnych pracowników zakładów pracy chronionej.

Związany z górami Beskidu Żywieckiego i Tatrami. Najwyższy zdobyty szczyt to Dom [4545 m] w Alpach Szwajcarskich. W wolnych chwilach kajakarz, m.in. przepłynął z przyjacielem Wisłę w szesnaście dni.

W okresie od 1989 do 1999 r. miał pięć indywidualnych wystaw malarstwa olejnego w galeriach w Bielsku-Białej, Warszawie i Nowym Sączu. Nie maluje od kilku lat. Tworzy obecnie z drewna i gipsu obiekty zwane przezeń „deskami”. Ich wybór publicznie prezentuje po raz pierwszy we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

FRAGMENT NIEISTNIEJĄCEGO ŚWIATA
na podstawie Zapisków z nocnych dyżurów Jacka Baczaka
adaptacja: Agnieszka Bała
scenariusz, reżyseria i muzyka, światło: Jacek Bała
scenografia: Karolina Mazur
obsada: Bogusław Kierc, Tomasz Cymerman

Prapremiera 12 kwietnia 2014. Kolekjne spektakle 13, 15, 16 i 17 kwietnia.

13 kwietnia w cyklu "Strefy kontaktu" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbędzie się spotkanie z Jackiem Baczakiem - autorem książki ZAPISKI Z NOCNYCH DYŻURÓW, na podstawie której powstał spektakl FRAGMENT NIEISTNIEJĄCEGO ŚWIATA. Książka dostała Nagrodę Fundacji Kościelskich.

W foyer teatru będzie można oglądać wystawę rzeźb i grafik Jacka Baczaka pt. "Śniący".

Dodaj artykuł do:
(dodano 01.04.14, autor: gaba)
Tagi: "Fragment nieistniejącego świata" - premiera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia