Komuna// Warszawa w projekcie Outside The Box - premiera

Komuna//Warszawa zaprasza 5 kwietnia o godz. 19:00 na projekt badawczy Outside The Box.

Jaką rolę i funkcję pełni Kanuti Gildi SAAL z Tallinna? Jakiego rodzaju interakcje zachodzą między Forum Freies Theater, a politykami z Düsseldorfu? W jakim sposób Zeitraumexit wpływa na atmosferę Groningen? Outside The Box wychodzi poza „black box” i „white cube” w celu eksploracji przestrzeni artystycznej.

Outside The Box to roczny program badawczy, którego celem jest zdefiniowanie relacji między przestrzenią artystyczną a jej otoczeniem. W projekcie bierze udział sześć teatrów z Europy, poza Komuną// Warszawa są to: Forum Freies Theater (Dusseldorf), Grand Theatre Groningen, Het Veem Theater (Amsterdam), Kanuti Gildi SAAL (Tallin), Zeitraumexit (Mannheim). Wszystkie działają w podobnych warunkach ekonomicznych, ale każdy charakteryzuje się własną dynamiką działania i własną specyfiką organizacji.

Na czym to polega?

Każdy z sześciu uczestników pełni role zarówno gościa, jak i gospodarza. Jako gość, zespół podróżuje przez Europę, by odwiedzić gospodarza i wspólnie z miejscowymi widzami, sponsorami, darczyńcami, sąsiadami, politykami i krytykami przeprowadzić badania nad jego relacjami z otoczeniem – w podobny sposób jak prowadzi się badania terenowe nad organizmem żywym w jego naturalnym otoczeniu. Zarówno gość, jak i gospodarz muszą odpowiedzieć na postawione im pytania przez poszczególnych partnerów projektu. Wyniki badań – zdjęcia, notatki, filmy, wywiady – staną się swoistymi drogowskazami, na bazie których powstaną spektakle przedstawiające specyfikę danego miejsca, będące jednocześnie twórczą odpowiedzią na zadane pytania. Wyniki prac zostaną ostatecznie przedstawione podczas tzw. „marketu” w dniach 5-7 czerwca 2014 r. w Mannheim. Badaczy wspierają studenci choreografii i performansu Uniwersytetu Justusa Liebiga w Gießen.

Pytania wokół Komuny// Warszawy

Warszawski teatr spróbuje znaleźć odpowiedzi na pytanie postawione przez Het Veem Theatre: Dlaczego współcześni widzowie tracą zainteresowanie sztukami performatywnymi? Dlaczego w kraju, koncentrującym się przez ostatnie 20 lat na eksperymentach oraz małych inicjatywach coraz większe uznanie zdobywają przedsięwzięcia typowo rozrywkowe i komercyjne? Komuna//Warszawa właśnie zakończyła gromadzenie materiałów w Amsterdamie i zaczyna pracować nad spektaklem, którego premiera odbędzie się 8 marca 2014 r. w siedzibie teatru.

Z kolei Zeitraumexit z Mannheim będzie szukać odpowiedzi na pytania zadane przez Komunę/Warszawa, której historia tak silnie wiąże się z historią Polski i Warszawy po 1989 roku. Zmiany społeczno-ekonomiczne, które zaszły w tym czasie cały czas oddziałują na kształt i jakość współczesnego życia – jaka jest więc rola sztuki i przyjemności w tym kontekście? Co jest wyznacznikiem przyjemności w czasach kryzysu ? 5 kwietnia 2014 r. na Lubelskiej Zeintraumexit przedstawi wyniki swoich prac.

Kalendarium/ z udziałem Komuny// Warszawy/:

5-7.02.2014 – wizyta studyjna Komuny// Warszawa w Amsterdamie

5-9.03.2014 – przygotowania do spektaklu w siedzibie Het Veem Theatre

8.03, g. 20:30 – premiera w Amsterdamie

24.03-6.04 – wizyta studyjna Zeitraumexit w Warszawie

5.04, g. 19:00 – premiera w Warszawie

5-7.06.2014 – market w Mannheim

Zachęcamy do śledzenia projektu pod adresem: http://www.otb-research.com/about/

Projekt realizowany jest przy wsparciu Kulturstiftung des Bundes, którzy akceptują otwartą formułę badań i nieprzewidywalność ich wyników.

Projekt finansowany przez Niemiecką Federalną Fundację Kultury (która akceptuje otwartą formułę badań i nieprzewidywalność ich wyników)

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.03.14, autor: blackrose)
Tagi: Outside The Box, Komuna// Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia