Spotkanie z cyku IQ Chopin

1 kwietnia w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu IQ Chopin.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na spotkanie z cyklu Fortepian (r)ewolucyjny – od pałacu do M4, czyli fortepian a muzyczne przestrzenie – cz. I poświęcone historii fortepianu, jego ewolucji i drogi, jaką przeszedł od arystokratycznego salonu do kameralnych mieszczańskich wnętrz.

Wieczór poprowadzi jeden z najbardziej interesujących pianistów młodego pokolenia – Marek Bracha wraz z pianistą, historykiem i krytykiem muzycznym Michałem Brulińskim. Będzie można usłyszeć utwory Fryderyka Chopina oraz jego ucznia, norweskiego kompozytora Thomasa Tellefsena, wykonane na fortepianie marki Erard, na jakim grał również Chopin.

Fortepian. To zazwyczaj 88 klawiszy, nawet trzy metry długości i czasem ponad pół tony wagi. To prawdziwy lotniskowiec wśród instrumentów. Okazał się narzędziem o nowej sile rażenia, które zdominowało muzykę na początku XIX wieku i nadało jej niebywałej mocy. Rewolucja, jaką wywołało pojawienie się fortepianu, jest nie mniejsza niż fenomen gitary elektrycznej w połowie ubiegłego wieku. Czasem patrzy się na ten wielki instrument jak na archiwalne zdjęcia wielkich pancerników na morskich frontach wojen XX wieku – imponujące, ale z innego świata. Wydawać by się mogło, że potęga fortepianu przeminęła. Nic bardziej mylnego. W swojej historii opanował nie tylko sale koncertowe, ale też trafiał do prywatnych domów i mieszkań, doprowadzając do upowszechnienia się muzyki w rodzącym się w XIX wieku nowoczesnym społeczeństwie. Odegrał też niebagatelną rolę w rozwoju muzyki popularnej. Grali na nim blues- i jazzmani. Nadal słychać go nie tylko w salach koncertowych, ale też w ścieżkach dźwiękowych do filmów czy w przebojach gwiazd muzyki pop. Jego muzyczna siła rażenia nie zmieniła się od prawie 200 lat, kiedy Chopin tworzył na nim wybuchową Etiudę rewolucyjną, i przeszła niebywałą ewolucję. Fortepian nadal dominuje jako instrument solowy w nie mniejszym stopniu niż gitara elektryczna. To perfekcyjna maszyneria – dziecko wielu pokoleń konstruktorów.

IQ Chopin to pełne pasji spotkania z literaturą, historią, teatrem i muzyką, które łączy jedna postać i fenomen: osoba i twórczość Fryderyka Chopina. Interesujące ujęcie, muzyka w połączeniu ze słowem i obrazem, pasjonujące dyskusje, fakty, mity i ciekawostki, a nawet historyczne śledztwa – to wszystko będzie można przeżyć i usłyszeć podczas spotkań z tego cyklu, w każdy wtorek miesiąca, zawsze o godzinie 18.00.

Dodaj artykuł do:
(dodano 28.03.14, autor: blackrose)
Tagi: Spotkanie z cyku IQ Chopin, Warszawa, Muzeum Fryderyka Chopina
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia