Sfera Konesera w warszawskiej Kinotece

Kochasz kino? Jeśli tak, zapraszamy Cię do Kinoteki w niezwykłą podróż filmową z kinem, jakiego nie zobaczysz nigdzie indziej w Warszawie: GŁOŚNE TYTUŁY, NAJLEPSI TWÓRCY, GORĄCE TEMATY. FILMY NOMINOWANE DO NAJWAŻNIEJSZYCH NAGRÓD. To jedyna okazja, by na dużym ekranie zobaczyć to, co do tej pory było nieodkryte. Nominowana do 6 Oscarów „Nebraska”, nominowana do Oscara „Niewidzialna kobieta”, to tylko początek.

HARMONOGRAM:

Nebraska (Nebraska) - na ekranie od 21 lutego
Obraz nominowany do 6 Oscarów i 5 Złotych Globów. Film dwukrotnego zdobywcy Oscara z najlepszy scenariusz, w tym za „Spadkobiercy”.

W wyreżyserowanym przez Alexandra Payne filmie „Nebraska”, ojciec i syn wyruszają w podróż po odchodzącym w niepamięć Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu wątpliwej fortuny i porozumienia, które kiedyś wydawało się niemożliwe.

Film jest opowieścią o rodzinie Grantów z Hawthorne w Nebrasce, której senior – teraz mieszkający w Billings w Montanie – uparty i mrukliwy Woody (Bruce Dern w roli, która przyniosła mu nagrodę na festiwalu filmowym w Cannes) ma już za sobą swoje najlepsze czasy, wierzy jednak, że właśnie otrzymał od losu ostatnią szansę: informację o tym, że został szczęśliwym zwycięzcą loterii. Aby odebrać milionową fortunę, Woody musi szybko dostać się do biura loterii w Lincoln, Nebraska, co oznacza przebycie ponad tysiąca kilometrów. Dla człowieka, który jest w stanie przemieścić się tylko kilka przecznic zatrzymując się w międzyczasie na drinka, wydaje się to zadanie ponad siły.

Zaniepokojony stanem umysłu swojego ojca jego bezradny syn David (Will Forte) decyduje się towarzyszyć mu w podróży, która początkowo bezsensowna, staje się współczesną rodzinną odyseją.

Czarno-biały film oddaje mroczne piękno małomiasteczkowych Stanów Zjednoczonych. W komiczny sposób odpowiada na pytania dotyczące rodziny i jej zagadek, złudzeń, godności, poczucia własnej wartości i cichej tęsknoty za odkupieniem. Film otrzymał łącznie sześć nominacji do Oscarów®

Wszystko stracone (All Is Lost) - na ekranie od 28 lutego
Obraz nominowany do Oscara, zdobywca Złotego Globu w kategorii najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa. Brawurowy film ze zdobywcą Oscara, Robertem Redfordem w roli głównej.

Samotny facet, łódka i horyzont w oddali. „Wszystko stracone” to film jednego aktora. Bezimienny mężczyzna, którego gra Robert Redford, żegluje przez ocean. Jego łódź uderza w dryfujący kontener, woda zalewa pokład. Bohater traci łączność z lądem. Zdany na siebie wprowadza w życie kolejne procedury ratunkowe.

„Po Chciwości chciałem rzucić sobie wyzwanie: w zupełnie inny sposób zadać podstawowe pytania dotyczące ludzkiej kondycji" – mówił reżyser. – „Historia walki o życie nie potrzebuje godzinnych monologów". To film o przetrwaniu. Ale i o odzieraniu z nadziei. Poza krzykiem rozpaczy nie padają tu żadne słowa. Dech w piersiach zapierają podwodne zdjęcia i obrazy natury. J.C. Chandor proponuje refleksję nad miejscem człowieka w świecie i jego losem. Gorzką, ale prawdziwie przejmującą. Film zdobył Nagrodę Jury Amerykańskiego Festiwalu Filmowego w Deauville w 2013 roku.

Kobieta w ukryciu (Invisible Woman) - na ekranie od 21 marca

Obraz nominowany do Oscara. Film dwukrotnie nominowanego do Oscara Rapha Fiennesa

Nelly (Felicity Jones), szczęśliwa żona, matka i nauczycielka, nie może zapomnieć o przeszłości. Jej wspomnienia, wywołane wyrzutami sumienia i poczuciem winy, zabierają nas do czasów ekscytującego, ale skomplikowanego związku, który łączył ją z Charlesem Dickensem (Ralph Fiennes).

Dickens – sławny, ale emocjonalnie izolujący się od otoczenia – zakochuje się w Nelly, która pochodzi z rodziny aktorskiej. Teatr to dla pisarza arena życia. Jest świetnym aktorem–amatorem i lepiej czuje emocje, powstające na scenie czy płynące ze stron jego powieści, niż te pojawiające się w prawdziwym życiu. Nelly staje się jego muzą, ale płaci za to wysoką cenę. Oficjalnie nie może być towarzyszką życia żonatego pisarza. Na zawsze pozostanie kobietą „w ukryciu”.

Mandela: droga do wolności (Mandela: Long Walk To Freedom) - na ekranie od 14 marca
Obraz nominowany do Oscara, zdobywca Złotego Globu.

„Mandela: Droga do Wolności” to długo oczekiwany film opowiadający historię charyzmatycznego przywódcy , ikony współczesnej historii świata Nelsona Rolihlahla Mandeli. Epicka opowieść pokazuje wyjątkowe życie od lat dziecięcych aż do pierwszych demokratycznych wyborów na Prezydenta RPA .

Nominacja do Oscara® za piosenkę " Ordinary Love".

W powojennym Johannesburgu, młody prawnik kupuje modne garnitury i szybkie samochody. Początkowo niechętny obrońca praw człowieka w ogarniętej apartheidem Republice Południowej Afryki, staje się uzbrojonym rewolucjonistą. Ścigany przez władze zostaje uwięziony na Robben Island, gdzie ma pozostać na zawsze zapomniany. Po latach uczy się przebaczać i zdobywa zaufanie swoich wrogów. Ojciec i dziadek, który nie zna swoich dzieci i wnuków wychodzi z więzienia, aby poprowadzić swój lud. Chłopiec, który na bosaka biegał po górach, zostaje pierwszym prezydentem wolnej Republiki Południowej Afryki.

Żaden człowiek w historii nie dokonał tego, co Nelson Mandela. Zmieniając się z wojownika w rozjemcę, odmienił swój kraj dając przykład całemu światu. Ale cena, jaką zapłacił była bardzo wysoka. Odseparowany, po dwóch krótkich latach, od miłości swojego życia, Winnie, nie był w stanie ochronić jej przed apartheidem, który zrobił wszystko by złamać jej ducha. Kiedy on uczył się jak przebaczać, Winnie poznawała, co to nienawiść. Kiedy, jako wolny człowiek prowadził RPA do pokoju, ona wzywała do wojny. Wyszedł z więzienia stając się dla świata bohaterem, ale stracił jedyną kobietę, której zdjęcie miał przy sobie przez wszystkie te długie i samotne lata.

Starszy mężczyzna spaceruje samotnie po pięknej okolicy rodzinnego Transkei. Inspiracją jego niezwykłego życia stały się dwa marzenia: wolność dla własnego kraju i miłość do kobiety. Nie udałomu się spełnić ich obu.

Kłamstwa Armstronga (Armstrong Lie) - na ekranie od 4 kwietnia
dokument

W 2009 roku Alex Gibney został zaangażowany do zrealizowania filmu o powrocie Lance’a Armstronga do kolarstwa. Projekt został na jakiś czas odłożony, po tym jak wybuchł skandal związany z dopingiem. Ponownie rozpoczęto go po publicznym wyznaniu kolarza. Film „Kłamstwa Armstronga” rozpoczyna się w 2013 roku i prezentuje pasjonujące spojrzenie na jedną z najbardziej niezwykłych karier w historii sportu. Jak mówi sam Lance Armstrong: „Nie żyłem z mnóstwem kłamstw, żyłem w jednym olbrzymim kłamstwie.”

Lance Armstrong to jeden z najwybitniejszych kolarzy na świecie. Karierę rozpoczął w wieku lat 15 jako triathlonista, jednak skupił się na kolarstwie. W 1992 roku zajął 14 miejsce na igrzyskach w Barcelonie. Podpisał swój pierwszy kontrakt z Motorolą i odniósł wiele sukcesów min.: zdobył „potrójna koronę”/prestiżowe wyścigi w USA/ wygrał 2 etapy Tour de France. W 1996 roku zdiagnozowano u Armstronga chorobę nowotworową. Intensywne leczenie pozwoliło na powrót do sportu w 1998 roku. W 2000 roku zdobył brązowy medal w jeździe indywidualnej na czas na Igrzyskach. W 2005 roku Armstrong po raz siódmy z rzędu wygrał Tour de France. Wkrótce ogłosił, że kończy swoją karierę. Jednak w 2008 roku, Lance Armstrong poinformował że wraca do kolarstwa, by promować walkę z rakiem. W 2012 został dożywotnio zdyskwalifikowany przez Amerykańska Agencję Antydopingową za stosowanie niedozwolonych środków dopingujących i zabiegów, takich jak transfuzje krwi. W konsekwencji został pozbawiony przez MKOL brązowego medalu Olimpijskiego i wszystkich zwycięstw w Tour de France.

Vermeer według Tima (Tim's Vermeer) - na ekranie od 25 kwietnia
Dokument nominowany do nagrody BAFTA.

Pochodzący z Teksasu wynalazca, Tim Jenison usiłuje rozwiązać jedną z największych tajemnic sztuki: w jaki sposób siedemnastowieczny holenderski mistrz Johannes Vermeer („Dziewczyna z perłą”; „Kobieta w błękitnej sukni”) był w stanie namalować tak bardzo realistyczne obrazy na 150 lat przed wynalezieniem fotografii? Imponujący projekt badawczy, jakiego podejmuje się Jenison okazuje się być równie niezwykły jak to, co odkrywa. Trwający blisko dekadę projekt prowadzi Jenisona do Delft w Holandii, gdzie Vermeer tworzył swoje dzieła, na północne wybrzeże Yorkshire, gdzie spotyka się z artystą Davidem Hockneyem i ostatecznie do Pałacu Buckingham, gdzie może przyjrzeć się obrazowi Vermeera będącemu w kolekcji królowej. Tim Jenison to wizjoner związany z rewolucją wideo. Założona przez niego w 1985 roku firma NewTek była liderem w dziedzinie rozwoju tak popularnych produktów jak DigiView (jeden z pierwszych programów komputerowych do digitalizacji obrazu), DigiPaint i Video Toaster. Tim Jenison postrzegał komputer osobisty jako sposób na łączenie swoich różnorodnych pasji: elektroniki, muzyki, filmu i wideo. Przed wyruszeniem w podróż, którą pokazuje jego film, Tim miał już doświadczenie w dziedzinie sztuki cyfrowej. Nigdy jednak nie malował i z pewnością nie rozważał możliwości zostania malarzem.

W latach 50-tych XVII wieku, Vermeer i inni holenderscy artyści zaczęli przykładać sporą wagę do przedstawiania postaci w precyzyjnie skomponowanych wnętrzach. Prace Vermeera są niewielkie i jest ich stosunkowo mało. Z 35 przypisanych mu obrazów, wszystkie podziwiamy w związku ze szczegółami w jakich oddaje efekty światła i koloru. Niewiele wiadomo o karierze Vermeera. Jego najwcześniej sygnowana i datowana praca „U stręczycielki” (1656) nawiązuje tematycznie do obrazu Dircka van Baburena, w którego Vermeer był posiadaniu, i który pojawia się w tle jego dwóch innych obrazów. Po śmierci Vermeer przez ponad 200 lat pozostawał w niemal całkowitym zapomnieniu. Jego pracami interesowali się wyłącznie bardzo wnikliwi kolekcjonerzy i historycy sztuki. Dopiero po roku 1866, kiedy na nowo odkrył go francuski krytyk Theophile Thore-Burger, prace Vermeera stały się powszechnie znane. Projekt Tima Jenisona nie jest pierwszym spojrzeniem na możliwość wykorzystania przez Vermeera optyki. Już w 2001 roku profesor Philip Steadman (pojawiający się w filmie) wywołał sensację w świecie sztuki publikacją książki „Vermeer’s Camera”. Steadman zbadał podejrzenia historyków sztuki, którzy sugerowali wykorzystanie przez Vermeera camera obscura, urządzenia optycznego, które jest w stanie z niezwykłą precyzją dokonać projekcji obrazu oświetlonych słońcem i umieszczonych przed nim obiektów. Steadman w swoim eksperymencie wykorzystał technikę znaną jako perspektywa odwrócona, która dała zaskakujące rezultaty. Odkrył, że sześć obrazów Vermeera, które analizował przedstawia ten sam pokój, studio malarza w Delft, a ich geometria jest spójna z ich rzutem na tylną ścianę pokoju przy użyciu obiektywu.

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.02.14, autor: gaba)
Dział film
Tagi: Sfera Konesera
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia