"Dla każdego gestu inny aktor” w Starym Browarze

W czwartek, 17 stycznia, zapraszamy do Starego Browaru w Poznaniu na wernisaż wystawy „Dla każdego gestu inny aktor”.

Wystawa "Dla każdego gestu inny aktor" otworzy urodzinowy, dziesiąty rok działalności Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk i po raz pierwszy połączy dwa główne programy Fundacji – wystawienniczy i performatywny.

Trzon wystawy stanowią rysunki z Kolekcji Grażyny Kulczyk,  punktem wyjścia dla wyboru dzieł jest relacja pomiędzy gestem a rysunkiem. Koncepcja wystawy sięga poza tradycyjną definicję ujmującą go jako kompozycję linii na płaszczyźnie. Prezentowane prace na papierze, obiekty, fotografie i filmy czerpią znaczenia ze złożonych związków rysunku z ciałem. Linie na płaszczyznach i w przestrzeni stają się śladami gestów, zapisem ruchów, rejestracją fizycznych stanów. Wybrane prace osiemnastu artystów ujawniają performatywne właściwości medium, rolę scenariuszy i przypadków w procesie tworzenia.

Wystawa zbiera dzieła oscylujące pomiędzy aktem, a powstającym w jego konsekwencji artefaktem. Przestrzeń ekspozycji jest sceną dla zmieniających się aktorów, ich rysujących i rysowanych ciał. Podążając za tropem związku rysunku z gestem, w przestrzeni wystawy zrealizowany zostanie szereg performatywnych działań. Zawieszone między choreografią a choreografologią interwencje w galerii odniosą się do zgromadzonych w niej prac i łączących je motywów: meandrujących linii, ulotnych gestów i trwałych znaków.

Tony Orrico i praktyka fizycznej symetrii

Tony Orrico, były solista zespołu tańca Trishy Brown podobnie jak legendarna choreografka, tworzy rysunki używając własnego ciała jako narzędzia. Na potrzeby wystawy w ciągu trzydniowej poprzedzającej jej otwarcie akcji stworzy pracę Penawld:4: Symmetry Standing (14-16.01, godz.12-16, galeria Art Stations), a podczas swojego wykładu wprowadzi nas w tajniki wypracowanej przez siebie praktyki fizycznej symetrii (18.01, godz.17:00, Studio Słodownia +3).  To w oparciu o nią powstają prace z cyklu Penwald Drawings - serii dwustronnych rysunków (wykonywanych obiema rękami naraz), eksplorujących ciało jako narzędzie miary,  którego ruchem Orrico wpisuje się w sferę geometrii.  Choreografia jego gestów znajduje pole działań w przestrzeni wyznaczonej zasięgiem rozpostartych ramion artysty zatracającego się w medytacyjnej, repetytywnej praktyce podążającej za wewnętrznymi impulsami, które w ten sposób znajdują swoją fizyczną manifestację. Szansę obserwacji tego procesu będziemy mieć także podczas półtoragodzinnego performansu, w ramach którego Tony Orrico „wyprowadzi swe nadgarstki na spacer” i stworzy na naszych oczach kolejną pracę z cyklu Penwald Drawings  (25.01, godz.16:00, galeria Art Stations).

Rezydencje artystyczne i performansy w galerii

Poświęcona relacji pomiędzy rysunkiem i ruchem przestrzeń ekspozycji stanie się także sceną dla trzech młodych polskich choreografek - Aleksandry Borys, Magdaleny Ptasznik oraz Anny Steller.  Ich czasowe interwencje w galerii w ramach towarzyszących wystawie twórczych rezydencji odniosą się do zgromadzonych w niej prac i łączących je motywów: meandrujących linii, ulotnych gestów i trwałych znaków. Każdą z rezydencji zakończy otwarty dla publiczności performans, dla którego, podążając za ideą wystawy, punktem wyjścia będzie rozumienie rysunku jako (często efemerycznego) śladu fizycznego ruchu ciał w przestrzeni, co pozwoli spojrzeć na gest rysowania w szerszym ujęciu i w kontekście tradycji i praktyki choreograficznej.

Rysunek na scenie

Obok działań performatywnych w galerii wystawę uzupełnią także prezentacje choreografów, którzy fascynację aktem rysowania przetłumaczyli na język tańca i przenieśli bezpośrednio na scenę.

Amerykański  choreograf Jeremy Wade w ramach wykładu performatywnego w Studio Słodownia +3 opowie o swojej choreograficznej praktyce . Artysta  odniesie się także między innymi do swojej współpracy z artystką wizualną Moniką Grzymałą – dialogu, który zaowocował spektaklem „dark material” (2013) i  zderzał ze sobą fizyczne działania tancerzy i tworzone ad hoc przez artystkę jej „rysunki w przestrzeni”. (video: https://vimeo.com/25396502)

Finałowym akcentem performatywnej odsłony wystawy „Dla każdego gestu inny aktor” będzie gościnny spektakl choreografa Rodrigo Sobarzo de Larraechea. Rezydujący w Amsterdamie chilijski  artysta  zaprezentuje spektakl „Harvest” („Czas zbioru”), którego bohaterem w warstwie wizualnej jest przede wszystkim linia. Wielokrotnie przecinana nią przestrzeń podlega nieustannej transformacji i determinuje działania dwójki performerów. Kreślony gestem choreografa krajobraz - jednocześnie konkretny, bo namacalny, ale i poetycki, utkany z wizualnej metafory – w ciągu godzinnego spektaklu na naszych oczach nieustannie staje się „zasiany” przez artystę i pozwala nam doświadczyć przestrzeni jako sieci pełnej, także tych ledwie odczuwalnych i tych na co dzień nieuświadamianych, linii.

Video: https://vimeo.com/62971728

Informacje na temat wystawy i pozostałych wydarzeń towarzyszących znajdują się na stronie: www.artstationsfoundation5050.com .

Artyści: Magdalena Abakanowicz, William Anastasi, Mirosław Bałka, Geta Brătescu, Pierre Bismuth, Halina Chrostowska, Kate Davis, Tadeusz Kantor, Tim Knowles, Jarosław Kozłowski, Edward Krasiński, Marcin Maciejowski, Dora Maurer, Jerzy Nowosielski, Tony Orrico, Carol Rama, Bruno Schulz, Alina Szapocznikow

Artyści performatywni: Aleksandra Borys, Tony Orrico, Magdalena Ptasznik, Rodrigo Sobarzo de Larraechea, Anna Steller, Jeremy Wade

Kuratorka: Kasia Redzisz

Kuratorka programu performatywnego: Joanna Leśnierowska

Zdarzenia performatywne wystawy Dla Każdego Gestu Inny Aktor
14-15.01, godz.12-16 i 16.01, godz.10-14,  galeria Art Stations
Tony Orrico
Penwald: 4: Unison Symmetry Standing
otwarty  dla publiczności proces powstawania pracy
wstęp wolny

18.01.2014 g. 17.00 , Studio Słodownia +3
wykład Tony’ego Orrico: Praktyka fizycznej symetrii.

25.01.2014, 17.00-18.30, galeria Art Stations
Tony Orrico
Penwald: 5: wrists on walk

15.02. 2014, g.17.00 , galeria Art Stations
Magdalena Ptasznik
performans

15.03.2014 g.17.00, galeria Art Stations
Aleksandra Borys
performans

15.03.2014 g. 19.00, Studio Słodownia +3
Rodrigo Sobarzo de Larraechea
Harvest (Żniwo)

26.04.2014, g. 17.00, galeria Art Stations
Anna Steller
performans

26.04.2014 godz. 19:00, Studio Słodownia +3
Jeremy Wade
the suggestion of a line and the solid object, a lecture performance

17 stycznia – 4 maja 2014
galeria Art Stations
Stary Browar, Poznań

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.01.14, autor: gaba)
Tagi: Dla każdego gestu inny aktor
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia